Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 18 kwietnia 2024 imieniny: Alicji, Bogusławy | 2011 - zmarł Czesław Kołbuś, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2

BÓJ SIĘ, ALE MÓW

Artykuł partnera   
wtorek, 19 września 2023 06:00

Bój się, ale mów!Opory przed mówieniem w języku obcym ma większość z nas. Nawet jeśli uczyliśmy się danego języka wiele lat, to kiedy przyjdzie okazja do rozmowy, wydaje się nam, że nic nie umiemy, popełniamy okropne błędy, kompromitujemy się i na pewno staniemy się pośmiewiskiem. To może być lęk delikatny jak zefirek albo tornado paniki.

Niezależnie od przyczyn, lekarstwo jest tylko jedno: BÓJ SIĘ, ALE MÓW.

Nie czekaj, aż staniesz się wystarczająco odważny. Buduj swoją odwagę działaniem i małymi krokami.

Ba, ale jak zacząć?

1) Pani M. skończyła w tym roku 60 lat. Choć nadal pracuje, czuje, że wraz z emeryturą rozpoczął się w jej życiu nowy etap. Kuzyn z Kanady zaproponował pani M. wycieczkę po kanadyjskich parkach narodowych. Postawił jednak warunek: musisz nauczyć się angielskiego w takim stopniu, żebyś poradziła sobie samodzielnie w kawiarni czy sklepie.

Pani M. założyła więc konto na popularnej platformie do nauki języków obcych. Uczy się od zera. Ze zdumieniem odkryła, że jej mózg dobrze sobie radzi z zapamiętywaniem słówek i zdań. Co więcej, obudził się w niej gen rywalizacji i zaczęła zbierać punkty za aktywność i wyniki testów. Zastanawia się, czy przed wyjazdem nie skorzystać jeszcze z konwersacji, żeby spróbować swoich sił w mówieniu.

2) Pani K. jest o pokolenie młodsza od pani M. Szkoła skutecznie zniechęciła ją do mówienia w językach obcych. Z tego powodu pani K. straciła wiele korzystnych ofert, które służyłyby jej rozwojowi zawodowemu. Mąż mobilizował ją do działania, jednak bezskutecznie. Wiedziała, co traci, a mimo to nie była w stanie przekroczyć swoich barier.

Tak się złożyło, że bratanek jej męża znalazł sobie żonę Portugalkę. Wesele odbywało się w Polsce, ale połowa weselników przyjechała z Portugalii. Mąż pani K. natychmiast przysiadł się do portugalskiego stolika, a panią K. zagadnęła po angielsku siostra panny młodej. Po pierwszym przerażającym momencie pani K. ze zdumieniem odkryła, że Mariana jest przeuroczą osobą i aż chce się z nią rozmawiać. Obie panie przegadały kilka godzin i są nadal w kontakcie. Pani K. spotkała kogoś, z kim chciała nawiązać relację – i to sprawiło, że zaczęła mówić. Obecnie zastanawia się, jak wykorzystać swój uruchomiony wreszcie potencjał na płaszczyźnie zawodowej.

Co może odblokować Ciebie? Przyjdź i sprawdź!

Akademia Depende zaprasza na darmowe konwersacje z języka angielskiego, hiszpańskiego oraz (nowość!) francuskiego:

30 września 2023, od 13.00, Kofi & Ti, ul. Warszawska 15, Radzyń Podlaski

Konwersacje połączone są z kiermaszem książek obcojęzycznych.

Zapisy telefonicznie do 22 września.

 
noimage
Sprzedam rodziny pszczele
niedziela, 07 kwietnia 2024
SKÅADSTALI WYROBY HUTNICZE
SKŁADSTALI WYROBY HUTNICZE
czwartek, 11 kwietnia 2024
Sprzedam
Sprzedam
sobota, 13 kwietnia 2024