Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 16 czerwca 2024 imieniny: Aliny, Brunona

AKADEMIA DEPENDE: SZKOŁA INNA NIŻ WSZYSTKIE

Mariusz Szczygieł   
poniedziałek, 04 września 2023 07:00

Depende OPEN DAY 2023Po co uczyć się języków obcych? Bo ich znajomość jest obecnie konieczna? Bo dzięki nim można zdobyć lepszą pracę? Bo można poczuć się swobodniej za granicą?

W dynamicznie zmieniającym się świecie umiejętność posługiwania się językiem obcym już na starcie daje większe możliwości dzieciom, młodzieży i dorosłym. To prawda.

Ale nie cała.

Język jest po to, żeby poznawać inne światy. To doskonałe narzędzie do lepszego rozumienia ludzi pochodzących z innych krajów i kultur. Ich myślenie, odczuwanie - ba, nawet sposób ubierania się i upodobania kulinarne – bywają odmienne od naszych, a przez to ciekawe. Znajomość języka pozwala nam głębiej zrozumieć tę inność i ucieszyć się nią. „Inny” nie oznacza „obcy”!

Oddajmy głos Agnieszce zaprzyjaźnionej z naszą Akademią i posłuchajmy o jej doświadczeniach z językami obcymi.

„Mieszkałam z Czeszką i Ukrainką, gościłam u siebie Chińczyków, sama byłam gościem u Hiszpanów, Francuzów i Portugalczyków, pracowałam z Niemcami i Chorwatami, zaprzyjaźniłam się ze Słowaczką, wędrowałam pieszo z Amerykanką i jechałam na stopa z Irlandczykiem (który nosił nazwisko English). Jak się dogadywaliśmy? Nie jestem poliglotką i oni też nie byli. Po prostu chcieliśmy nawzajem się poznać i dobrze spędzić wspólny czas, który został nam dany.

Posługiwanie się językiem obcym, a zwłaszcza mówienie, powodowało u mnie ogromny stres. Takie szkolne zaszłości. Koncentrowanie się na korygowaniu błędów może pomagać w nauce, ale może również zablokować. Pamiętam odkrycie, że mój rozmówca nie oczekuje, żebym mówiła idealnie od strony gramatycznej. Jeśli chce zrozumieć, co mam do powiedzenia, zrobi wszystko, żeby się to stało (i owszem, także poprawi moje błędy!) Tak samo ja chcę zrozumieć obcokrajowca mówiącego po polsku. Zawsze mogę dopytać, o co chodzi. Tak się buduje relacja.”

AKADEMIA DEPENDE jest środowiskiem, gdzie nauka języków stanowi klucz – otwiera drzwi do lepszego życia, ciekawych relacji, odkrywania nowych miejsc i nowych ludzi.

Otwarte konwersacje Akademii Depende i lekcje pokazowe to okazja, żeby się zmierzyć i ocenić swój poziom władania danym językiem. Ale przede wszystkim dają możliwość poznać innych ludzi, przełamać bariery w sobie i wobec innych. Posmakować inności. Jest to przyjemniejsze, niż mogłoby się wydawać!

Zajęcia językowe są też okazją, by coś zmienić w swoim życiu. Być może zmiana zacznie się od pierwszej lekcji nieznanego Ci dotąd języka!

Tak czy inaczej – czuj się zaproszony!

 
TOYOTA COROLLA
TOYOTA COROLLA
wtorek, 04 czerwca 2024
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
poniedziałek, 03 czerwca 2024