Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 7 czerwca 2023 imieniny: Wiesława

Ma być rondo księdza Jerzego Popiełuszki

Mariusz Szczygieł   
sobota, 24 września 2022 13:00

Rondo przy Urzędzie SkarbowymNa najbliższej sesji Rady Miasta 30 września br. radni zajmą się m.in. nazwą nowego ronda przy Urzędzie Skarbowym.

W porządku obrad znalazła się jedna propozycja nazwy: "Rondo Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki".

- Ks. Jerzy Popiełuszko to błogosławiony i męczennik Kościoła Katolickiego, kapelan "Solidarności", patron ludzi pracy. Był obrońcą praw człowieka i orędownikiem miłości bliźniego. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego. Jest to postać niezwykła dla Narodu Polskiego i tym samym godna uczczenia i upamiętnienia przez władze samorządowe naszego miasta - czytamy w uzasadnieniu do uchwały, podpisanym przez burmistrza Jerzego Rębka.

W porządku obrad propozycja jest jedna, ale do Rady wpłynęło ich więcej. Z informacji złożonej na sierpniowej sesji przez Przewodniczącego Rady Miasta Adama Adamskiego dowiedzieliśmy się, że do Rady wpłynęły 3 wnioski. Wtedy nie poznaliśmy więcej szczegółów, ale pojawiły się one na naszej stronie.

- Dwa radzyńskie stowarzyszenia - Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne i Radzyńskie Towarzystwo Regionalne - zgodnie z uchwałami ich zarządów - złożyły do Rady Miejskiej wnioski o nadanie rondu imienia Zygmunta Pietrzaka, byłego Prezesa RTM, Twórcę i Organizatora Dni Karola Lipińskiego - napisał w komentarzu do jednego z artykułów Andrzej Kotyła.

Jak widać, w porządku obrad nie ma jednak po nich śladu, a radni będą mogli podjąć decyzję jedynie w sprawie nazwy: "Rondo Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki".

 

Komentarze  

 
#1 rRONDObolo2 2022-09-24 18:02
Czy w naszym mieście musi być nazwa jakiegoś świętego .a i tak będzie rondo koło skarbówki :-)
 
 
#2 Andrzej Kotyłaakotyla 2022-09-24 18:08
Radni – jeśli nie są bezradni – będą mogli podjąć także inną decyzję. ŻEBY BYŁO JASNE: nie jestem przeciwnikiem upamiętnienia błogosławionego męczennika ks. Jerzego Popiełuszki. Rzecz jednak w tym, by decyzja demokratycznie wybranego samorządu w sprawie nadania imienia wzmiankowanemu rondu podjęta była zgodnie z w pełni demokratyczną procedurą. Poddanie pod obrady tylko jednego z trzech wniosków według mnie przeczy tej procedurze. Rodzą się pytania: dlaczego nie są brane pod uwagę dwa prawidłowo i w terminie złożone wnioski stowarzyszeń radzyńskich? Dlaczego radnych pozbawia się możliwości wyboru? Kto (Ktoś jednoosobowo? Jakaś komisja rady? Pan Burmistrz? Pan Przewodniczący rady?) podjął decyzję o zablokowaniu tych wniosków? Inną sprawą jest to, że ks. J. Popiełuszko ma już w Radzyniu godny pomnik, a nadanie Jego imienia maleńkiemu rondu w maleńkim miasteczku niekoniecznie w sposób wystarczająco godny oddaje cześć Osobie Beatyfikowanej Kościoła Powszechnego, natomiast pełną poświęcenia wieloletnią bezinteresowną pracę dla środowiska lokalnego warto honorować na tutejszym, lokalnym gruncie. Zdając sobie sprawę z małych szans rywalizacji Zygmunta Pietrzaka z Jerzym Popiełuszką dziwię się, że w tzw. przedbiegach wycina się rywala – czyżby w obawie, że głosowanie mogłoby być niejednomyślne?
 
 
#3 NazwaKraków 2022-09-24 20:34
Polskiego Ładu. Taki reklamowany, taki wspaniały.
 
 
#4 Franciszek PieczkaODIN 2022-09-25 10:15
Proponuję nadać nazwę imienia Franciszka Pieczki, bylibyśmy pierwszym miastem w Polsce, które uhonorowało tego wybitnego aktora.
 
 
#5 Rondo SyndykatWuk 2022-09-25 11:48
Lokalna nazwa "Syndykat" byłaby dobra ale nie przejdzie w manii upolityczniania wszystkiego i tromtadracji.
 
 
#6 POWINNO BYĆ RONDO POTOCKICH...FOX58 2022-09-25 12:02
POPIEŁUSZKO NAWET W RADZYNIU NIE BYŁ I NIC DLA NAS NIE ZROBIŁ.MYŚLĘ ŻE JAK ZMIENI SIĘ TA WŁADZA TO I NAZWY ROND BĘDĄ NORMALNE ZWIĄZANE Z HISTORIĄ RADZYNIA A NIE POLITYCZNE.
 
 
#7 moja propozycjaP.K. 2022-09-25 12:02
rondo im. radnych bezradnych
 
 
#8 RE: Ma być rondo księdza Jerzego PopiełuszkiSunny 2022-09-25 14:21
A dlaczego nie Karola Lipinskiego ?
 
 
#9 Radzyń obraża pamięć ks. PopiełuszkiWuk 2022-09-26 00:09
Oddanie prawdzie i męstwo jakimi cechował się ks. Popiełuszko nie tylko nie są w Radzyniu Podlaskim praktykowane ale nawet głęboko znienawidzone. Nie mamy z tym człowiekiem nic wspólnego poza wycieraniem sobie nim ust.
 
 
#10 doakotylaYato 2022-09-26 12:08
Panie Andrzeju, czasami się z Panem zgadzam. Tak właśnie jak teraz, ma Pan rację.
Nic nikomu nie ujmując, ale w historii najnowszej naszego miasta jest wielu nieżyjących zasługujących na upamiętnienie.
 
 
#11 katolickiepaweł 2022-09-26 20:52
Dlaczego właśnie jesteśmy skazani na katolickie nazwy skoro żyjemy w niby wolnym kraju?( nie ujmując nic księdzu Popiełuszce) ale czy Radzyń musi być tak katolicki,zawierzony Jezusowi,itp,itd...? Chyba nie każdy jest wierzący i nie każdy stawia na pierwszym miejscu osobę w sutannie na patrona czegokolwiek? Później zdziwienie,że młodzi odchodzą od kościoła-oni też myślą i kojarzą fakty
 
 
#12 ProtestanckieWuk 2022-09-26 21:22
Radzyń jest katolicki tylko z nazwy. W istocie jest posoborowy, czyli protestancki tylko, że o tym nie wie.
 
 
#13 Nazwy adekwatneWuk 2022-09-28 21:09
Rondo ofiar pandemii.
Rondo maseczek i dystansu.
Rondo im. Lockdawnu Radzyńskiego.
Rondo zamkniętych szkół.
Rondo diagnozy na odległość.
Rondo lekarzy odważnych.
Rondo załóż maskę i zamknij ryj.
Rondo powszechnej dezynfekcji.
Rondo odpowiedzialności covidowej.
Rondo "szczepimy się".
Rondo ostatniej prostej.
Rondo tarczy covidowej.
Rondo Wielkiego Resetu.
Rondo Klausa Schwaba.
Rondo dotacji unijnych.
Rondo KPO.
Rondo na którym kręcimy się w kółko.

To są nazwy bliskie społeczeństwu Radzynia. Budzące żywe, warte zapamiętania emocje, z którymi każdy mieszkaniec może się utożsamić w przeciwieństwie do postaci ks. Popiełuszki, która jest równie bliska jak biegun południowy. Męczeństwo za prawdę? W Radzyniu?! Doprawdy.
 
 
#14 RE: Ma być rondo księdza Jerzego Popiełuszkiniepokorny 2022-09-28 22:32
Świętemu Księdzu Jerzemu Popiełuszce, na ile go znam nie zależałoby na upamiętnieniu jego imienia i zasług.
On żył dla prawdy i miłości Boga i Ojczyzny oraz poświęcenia dla deptanego przez tamten system naród.
I za to zapłacił najwyższą cenę.
I dzisiaj bardzo brakuje nam takich
Kapłanów a zwłaszcza arcykapłanów
Aby go kanonizować.
Brakuje odważnych bezinteresownych
A nie koniunkturalistów
Spekulujących nie za prawdą
A za tym tylko co się opłaca.

"dobrem zwyciężaj zło"!
 
 
#15 RE: Ma być rondo księdza Jerzego PopiełuszkiWuk 2022-09-28 23:02
A teraz specjaliści od deptania narodu postawią pomnik męczennikowi. I w ten sposób dobro (pomnik) zwycięży zło (deptanie). A specjaliści poczują się świetnie. Jak to oni.
 
 
#16 Andrzej Kotyłaakotyla 2022-09-29 06:07
Chciałbym tylko pokornie rodzimym gwiazdom portali lokalnych zwrócić uwagę, że artykuł Mariusza Szczygła, pod którym toczy się ta popisowo intelektualna polemika dotyczy sposobu procedowania uchwał w samorządzie lokalnym. W tej też kwestii wypowiedziałem się w komentarzu. Nie zabierałem głosu w sprawie patrona ronda w sensie opowiadania się za którymkolwiek,chociaż średnio rozgarnięty czytelnik mógł zauważyć pojawiającą się alternatywę. Dyskusja szanownych panów - luminarzy pomysłowości i geniuszy erudycji - jest zatem nie na temat. Pisania na temat uczę klasie czwartej podstawówki.
 
 
#17 Czwarta klasa.Wuk 2022-09-29 07:52
Pan który obiecał NIGDY nie prowadzić ze mną dyskusji uczy dzieci w czwartej klasie podstawówki. I pewnie dlatego dziwi się, że nikt nie komentuje jego wnikliwych uwag o demokracji i samorządzie lokalnym w formie wypracowań na zadany przez niego temat. Temat dla czwartej klasy podstawówki.
 
 
#18 RE: Ma być rondo księdza Jerzego Popiełuszkiniepokorny 2022-10-03 16:22
w demokracji decyduje większość
w dyktaturze mniejszość
 
 
#19 RE: Ma być rondo księdza Jerzego Popiełuszkipioter 2022-10-03 19:34
niepokorny w demokracji rządzi ten kto umie sterować tłumem. Czyli te dwa tf(u)ory niewiele się różnią. Pewnie tylko tym że w dyktaturze wiadomo na kogo złożyć a w demokracji to nie takie łatwe.
 
 
#20 RE: Ma być rondo księdza Jerzego PopiełuszkiWuk 2022-10-03 19:49
Tak jak samochód prowadzi kierowca tak państwo prowadzą służby specjalne. Dokładnie z tych samych powodów. Bo mogą. Większość nie może nawet wybrać kartki na głosowaniu, bo i ją dostaje.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Opony 205/55R16 komplet
wtorek, 30 maja 2023
noimage
Pracownik do prac ziemnych
wtorek, 06 czerwca 2023
Brony 3 polowe
Brony 3 polowe
czwartek, 01 czerwca 2023