Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 15 sierpnia 2022 imieniny: Maria, Napoleon, Stefan

"Niepodległa" zawita do Radzynia

Mariusz Szczygieł   
środa, 27 kwietnia 2022 06:00

Niepodległa w trasieMobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” przyjedzie w tym roku do naszego miasta.

A cóż to jest? To historia pierwszych lat polskiej niepodległości, na nowoczesnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, która zawita do 40 miejscowości z całej Polski. W każdej z nich interaktywna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy i makiety będzie dostępna bezpłatnie przez trzy dni.

W kameralnej przestrzeni stworzonej w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają łatwo przejść przez najważniejsze informacje z lat 1918-1925. Holoboxy prezentują historyczne artefakty, a gospodarzem wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości.

Natomiast kulturę, która była integralnym elementem tożsamości narodowej, przybliży specjalnie przygotowana makieta polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu z 1925 roku.

Samochodowi towarzyszą dwa namioty. W jednym z nich podróż w czasie zapewniają gogle VR, które pozwalają spotkać się z tenisistką Jadwigą Jędrzejewską w filmie „Dża-Dża” lub z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim w filmie „Nie kochać w taką noc”. W drugim namiocie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wybranym ojcem niepodległości dzięki fotobudce.

Obecnie teatr znajduje się w Skierniewicach. Cała trasa potrwa do połowy października. Zanim "Niepodległa" przyjedzie do naszego miasteczka minie sporo czasu - Radzyń jest 30 z kolei, ale... na pewno warto czekać.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.