Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 stycznia 2021 imieniny: Tatiana, Paweł, Miłosz

Masz instalację ze "Słonecznej Alternatywy dla Radzynia"?

Bożena Lecyk   
poniedziałek, 14 grudnia 2020 06:00

Instalacja fotowoltaicznaMając na względzie Państwa dobro i bezpieczeństwo, zwracam się do tych Państwa, którzy są beneficjentami projektu „Słoneczna Alternatywa dla Radzynia” realizowanego przez Urząd Miasta.

W ramach tego projektu w 2018 r. zostało zamontowanych 78 instalacji fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych. Projekt dofinansowany był przez Urząd Marszałkowski. Współfinansowali go mieszkańcy.

W ostatnim czasie okazało się, że nie wszystkie instalacje są wykonane zgodnie z projektem.

Co najmniej kilka instalacji nie posiada, przewidzianych w projekcie, wyłączników różnicowo-prądowych, zabezpieczeń po stronie prądu zmiennego oraz modułu Wi-Fi umożliwiającego monitoring instalacji oraz podłączenia do instalacji uziemiającej.

Zainstalowanie tych elementów zgodnie z projektem zapewnia bezpieczeństwo instalacjom fotowoltaicznym, a także Państwa domowym instalacjom elektrycznym. Chroni je przed przepięciami i nagłymi skokami napięcia np. podczas wyładowań atmosferycznych. Analogicznie ich brak rodzi przeróżne ryzyka.

Pragnę Państwa zapewnić, że w tej sprawie został już złożony do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o przeprowadzenie kontroli. Mam nadzieję, że sprawa zostanie rzetelnie sprawdzona, a wady usunięte. Tym bardziej, że zgodnie z umową zawartą przez Urząd Miasta z beneficjentami projektu przez 5 lat to właśnie Miasto jest właścicielem instalacji. Po upływie tego czasu przechodzą one wraz z brakami (jeżeli nie zostaną usunięte) na własność beneficjentów.

Apeluję do Państwa, abyście w miarę możliwości, zweryfikowali istnienie problemu w Państwa instalacjach montowanych w ramach projektu „Słoneczna Alternatywa...”. Jest to o tyle ważne, że w ostatnim czasie firma instalująca dokonuje przeglądów serwisowych i jeśli potwierdzą Państwo braki w swojej instalacji, należy wpisać to w protokole przeglądu serwisowego. Ja ze swej strony dołożę wszelkich starań, aby sprawę wyjaśnić i doprowadzić do usunięcia braków.

Radna Rady Miasta

Bożena Lecyk

Tel. 694-065-292

 

Komentarze  

 
#1 Nie może byćzeus 2020-12-14 16:08
Jak to jest możliwe? Ktos przecież podpisał protokół końcowy odbioru robót
 
 
#2 BrawoeSPe 2020-12-14 17:57
Mądra kobieta. Od lat obserwuję zwalczanie jej w źle pojętym interesie mieszkańców naszego miasta, przez obecną rządząco ułomnie prawicę. Pani Bożeno, proszę się n8e poddawać, droga jest ciernista, będzie jeszcze trudniejsza, ale finisz doprowadzi do wygrania wyborów na burmistrza. Trzymam kciuki!
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.