Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 2 czerwca 2020 imieniny: Marianny, Erazma

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Już niedługo egzamin ósmoklasisty. A jak było w ubiegłym roku?

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 05 marca 2020 11:50

Wyniki dla całego krajuEgzamin ósmoklasisty to pierwszy ważny test w życiu ucznia.

Jego ma wpływ na rekrutację do szkoły ponadpodstawowej, dlatego każdemu uczniowi zależy, aby jak najlepiej się zaprezentować.

W tym roku egzaminy przypadają na 3 dni kwietnia: 

  • 21 kwietnia 2020, godz. 9:00 – język polski
  • 22 kwietnia 2020, godz. 9:00 – matematyka
  • 23 kwietnia 2020, godz. 9:00 – język obcy nowożytny

A jak wypadli uczniowie szkół naszego powiatu w ubiegłym roku?

Okręgowa Komisja Egazminacyjna w Krakowie podaje, że w naszym województwie uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem z języka polskiego, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury i wykorzystania zawartych w nim informacji. Z matematyki uczniowie wykazali się sprawnością rachunkową – umiejętnością wykonywania prostych obliczeń oraz wykorzystania tych umiejętności w sytuacjach praktycznych. Na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści rozwiązujący zadania z języka angielskiego najlepiej poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi znajdowanie w tekście określonych informacji w tekstach pisanych. Dla uczniów, którzy przystąpili do egzaminu z języka niemieckiego, najłatwiejsze okazały się zadania zamknięte sprawdzające znajomość funkcji językowych.

Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie sprawdzające umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji w tekście nieliterackim. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, w którym zdający musiał odczytać z rysunku zależności pomiędzy długościami odpowiednich odcinków, a następnie, wykorzystując umiejętność obliczania pola prostokąta, wyznaczyć wymiary działki. Uczniom przystępującym do egzaminu z języka angielskiego największą trudność sprawiły zadania sprawdzające znajomość środków językowych. W przypadku języka niemieckiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było rozwiązanie zadania otwartego sprawdzającego znajomość funkcji językowych. Zarówno w języku angielskim, jak i niemieckim trudne było także zadanie sprawdzające tworzenie wypowiedzi pisemnej.

Poniżej procentowe wyniki poszczególnych szkół (kolejno gminami)

SZKOŁA

 LICZBA 

PISZĄ-

CYCH

 

  JĘZ.

POLSKI

 

MATE-

MAT.

  JĘZ.

ANG. 

  JĘZ.

NIEM.

 JĘZ.

ROS. 

SP W BORKACH 32 68 39 49 57
SP W WOLI OSOWIŃSKIEJ 30 46 31 32
SP W TCHÓRZEWIE KOLONII 11 68 45 35
SP W KRASEWIE 8 69 35 47
SP W WOLI CHOMEJOWEJ 6 80 53 55
SP W CZEMIERNIKACH 48 63 36 39
Z.O.SP W KĄKOLEWNICY 37 55 40 45
Z.O.SP W POLSKOWOLI 13 75 39 58
Z.O.SP W BRZOZOWICY DUŻEJ 11 63 44 41 35
SP W TUROWIE 9 69 39 35 41
SP W ŻAKOWOLI POPRZECZNEJ 7 72 43 38
SP W OLSZEWNICY 6 60 50 30
SP W GRABOWCU 6 66 40 64
SP W KOMARÓWCE PODL. 45 63 42 47 53
SP NR 2 W RADZYNIU PODL. 117 62 44 52
SP NR 1 W RADZYNIU PODL. 71 57 32 49
SP W BIAŁCE 30 68 50 44
SP W BIAŁEJ 21 57 46 42
ZS W ZABIELU 11 46 29 42
SP W BRZOSTÓWCU 9 75 40 42
SP W BRANICY RADZYŃSKIEJ 7 56 32 41
SP W PASZKACH DUŻYCH 5 80 47 50
ZS W ULANIE-MAJORACIE 29 59 46 50
SP W DOMASZEWNICY 16 59 48 64
SP W ZAKRZEWIE 8 70 46 26
SP W KĘPKACH 6 69 56 49
SP W SOBOLACH 4 38 31 24
SP W WOHYNIU 28 56 32 43
SP W SUCHOWOLI 17 64 42 51 25
SP W OSTRÓWKACH 11 55 44 42
SP W BEZWOLI 8 56 20 42

 

Komentarze  

 
#1 Trochę analityki do tego zestawienia...emenemsik 2020-03-06 10:10
Chwila zabawy excelem i trochę widać jak i gdzie uczą.
Przyjąłem takie kryterium: I miejsce w danym przedmiocie (najwyższy wynik procentowy) to 31 pkt, ostatnie to 1 pkt (bo szkół w zestawieniu jest 31).
Top 5:
1. Wola Chomejowa - 89 pkt
2. Paszki Duże - 82 pkt
3. Kępki - 79 pkt
4. Polskowola - 70 pkt
Domaszewnica - 70 pkt
czyli w małych miejscowościach potrafią dobrze uczyć :D
A miasto? - SP nr 2 - 62 pkt (8.msce), SP nr 1 - 40 pkt (23. msce ...!!!)
Last 5
27. Branica Radzyńska 25 pkt
28. Bezwola 24 pkt
29. Zabiele 20 pkt (!!!!)
30. Wola Osowińska 11 pkt
31. Sobole 6 pkt
czyli w niektórych małych miejscowościach dyrektorzy do zmiany :lol:
Oczywiście ranking subiektywny, liczba uczniów w szkole ma znaczenie...ale ten ranking też pokazuje, że jak ktoś chce to i bez zadęcia (jak miejskie szkoły) można mieć sukcesy.
 
 
#2 P.S.emenemsik 2020-03-06 10:48
...żeby mnie tu nikt nie targał - do dyrektorów nic nie mam.
To kwestia potencjału uczniów, kadry etc.
ale w niektórych szkołach i u włodarzy gmin, na których terenie te szkoły się znajdują powinien pojawić się ból głowy.
pozdrawiam wszystkich ciężko pracujących "belfrów" bo to czasem orka na ugorze...
 
 
#3 RE: Już niedługo egzamin ósmoklasisty. A jak było w ubiegłym roku?czarna mamba 2020-03-06 13:31
Egzaminy odbędą się 21-23.04. ????
 
 
#4 komentarzPaolo Borsellino 2020-03-06 13:35
Zarówno w Woli Chomejowej, jak i Sobolach, próbka do badania jest niezwykle mała, odpowiednio 6 i 4 uczniów...

Zrobiłem prostę sumę punktów, wyciąłem wyniki od szkół gdzie mniej niż 10 uczniów.

Kolejność:
Z.O.SP W POLSKOWOLI - 172pkt
SP W DOMASZEWNICY
SP W BIAŁCE
SP NR 2 W RADZYNIU PODL.

....
SP NR 1 W RADZYNIU PODL.
SP W WOHYNIU
ZS W ZABIELU
SP W WOLI OSOWIŃSKIEJ - 109pkt


Bardzo niepokojąca i wg mnie wymagająca pogłębionego rozeznania jest różnica między SP nr 1 i SP nr 2...
 
 
#5 odpmelasa 2020-03-06 13:39
od zawsze było wiadmo, że SP2 ma lepszy poziom, do SP1 uczęszcza głównie patologia i gorszy sort
 
 
#6 do melasaPaolo Borsellino 2020-03-06 14:22
Bardzo merytoryczny wpis, dziękuję ci za niego...

Jakieś 2 lata temu było zestawienie winików gimanzjalnych i wtedy Gim1 wyprzedzało Gim2...

Co więc się stało?
 
 
#7 do melasazjp 2020-03-06 16:38
Cytat:
od zawsze było wiadmo, że SP2 ma lepszy poziom, do SP1 uczęszcza głównie patologia i gorszy sort
A jak to było możliwe, że jeszcze 3-4 lata temu wyniki uczniów z SP 1 były na takim samym poziomie jak SP 2 lub nawet lepsze?
Co się takiego stało? Czyżby nagle dzieciaki z SP 1 dostały nagle pomroczności jasnej?
 
 
#8 do melasa1410 2020-03-08 12:07
patologią na tym forum to ty jesteś,obraziłaś uczniów i rodziców
 
 
#9 Andrzej Kotyłaakotyla 2020-03-09 19:06
Od dawna nie uczę w "Jedynce", ale w obliczu tak daleko posuniętej ignorancji i zupełnej melasy w mózgu niektórych komentatorów, uprzejmie wyjaśniam. W "Jedynce" nic nie spadło, poziom nauczania też. Obniżenie pozycji w rankingach szkoła ta "zawdzięcza" panu burmistrzowi Jerzemu Rębkowi, który przed trzema laty (rzekomo dla pozyskania etatów nauczycielskich dla miasta, a w rzeczywistości na szkodę i Czemiernik, i Radzynia) łaskawie obdarzył tę placówkę prowadzeniem nauczania klas istniejących w marynińskim Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP, co – przy uwzględnieniu wyników stamtąd – daje taki efekt.