Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 września 2020 imieniny: Aurelii, Władysława

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Jak prawidłowo segregować odpady w Radzyniu?

Mariusz Szczygieł   
środa, 05 lutego 2020 08:00

Jak segregować śmieci w Radzyniu?Dlaczego szklanka chociaż zrobiona ze szkła, musi trafić do szarego pojemnika, a nie do zielonego?

A resztki mięs, wędlin, ości? Też do pozostałych zbieranych selektywnie (szary), a nie do BIO... Zeszyty, książki, czasopisma i magazyny - do papieru, ale ich śliskie okładki, albo śliskie ulotki - do... no właśnie! Znowu do zbieranych selektywnie (szary pojemnik). Zgodnie z polskim prawem wszystkie odpady muszą być posegregowane, ale jak to robić dobrze?

Ułatwi nam to nowa ulotka, którą przygotował Urząd Miasta i opublikował na swojej stronie internetowej. Prowadzony jest także ich kolportaż, więc być może już znaleźliście ją w swojej skrzynce na listy, albo za chwilę znajdziecie. Tymczasem publikujemy ją na naszej stronie. 

Zachęcamy też do zainstalowania na swoim smartfonie aplikacji "Wyrzuć To", którą znajdziecie w Sklepie Play (dla Androida). "Wyrzuć To" jest elektronicznym przewodnikem po sortowaniu odpadów, zgodnym z zasadami obowiązującym w naszym miasteczku.

A dlaczego szklanka nie może trafić do pojemnika ze szkłem? Apka "Wyrzuć To" wyjaśnia to w ten sposób: "Mimo, iż szklanka wykonana jest ze szkła, to ma ono inną temperaturę topnienia, przez co nie nadaje się do recyklingu wraz ze szkłem butelkowym"

Poniżej nowa, miejska, przydatna ulotka. Tutaj do pobrania w formacie pdf.

Więcej o segregacji i recyklingu dowiecie się ze strony https://naszesmieci.mos.gov.pl/. Warto odwiedzić to miejsce!

Ulotka

 

Komentarze  

 
#1 OgłoszenieFranciszek2016 2020-02-05 09:16
Szukam Chińczyka co kichnie na Nowogrodzkiej. Pilne
 
 
#2 segregacja...FOX58 2020-02-05 09:42
powinna odbywać się w pszok w Adamkach to tam jest miejsce na segregację odpadów,za tą kasę co wydają na obsługę śmieciarek.worki.ludzie to powinni zautomatyzować linie ,wybudować spalarnię i zatrudnić ludzi do sortowania śmieci tam i byłby porządek
 
 
#3 do fox 58foxx 2020-02-05 12:45
Oczywiście, że masz rację. To co możemy my jako mieszkańcy zrobić to - wstępna segregacja (bo zawsze znajdzie się ktoś kto świadomie/nieświadomie zmiesza te odpady). Szklanka - jako szklanka jest jako "pozostałe zbierane selektywnie" zbij szklankę masz już szkło. Przykładów jest cała masa. Pojemnik (z resztkami) po jogurcie to - plastik czy pozostałe ? to można różnie interpretować. Dlatego mieszkańcy mogą robić tylko wstępną segregację a tą właściwą powinno się przeprowadzać w zakładzie w Adamkach
 
 
#4 RE: Jak prawidłowo segregować odpady w Radzyniu?pioter 2020-02-05 14:35
aż się boję zapytać. Gdzie wyrzucać paragony i podobne takie wydruki?
 
 
#5 ustawa dla lobbystów a nie dla ludzizimny 2020-02-05 14:41
To raczej technologia powinna rozstrzygać jak oddzielić szkło o niższej temperaturze topnienia od szkła o wyższej a nie człowiek. Człowiek całe życie uczył się, że szkło to szkło. Tymczasem np. frakcja plastik i metale to zbieranina wszystkiego co sobie dana rodzina wymyśli. Segregacja, by była skuteczna, nie powinna być podporządkowana lobbyście który dany rodzaj frakcji weźmie a zakorzenionym przyzwyczajeniom ludzi w rozpoznawaniu danego odpadu. Metal to metal, plastik to plastik nie ważne jaki, brudny czy czysty. Wzorem szkła może każą segregować plastik w zależności od rodzaju czy polipropylen czy polietylen czy poliamid czy abs czy co jeszcze? Bez sensu. Zresztą cała ustawa straciła, jeśli kiedykolwiek miała, sens. Miała oczyścić rowy i lasy ale tego nie zrobiła. Jak za wyrzucenie śmieci nie będzie groziła kara w wysokości ok. rocznego utrzymania to się to nie zmieni. Jest błędne koło. Mieszkaniec nie jest zainteresowany zmniejszeniem masy śmieci bo płaci od osoby. Nie płaci mniej gdy część kompostuje. Włodarze wszystkich szczebli też nie robią wiele by masę śmieci zmniejszyć. Nie wprowadzają opłat proporcjonalnych do ilości produkowanych śmieci bo tylko część będzie legalnie je ograniczała np. nosząc swoje pojemniki na wędliny a reszta, wyrzuci je do rowu bo za to grozi niewielka kara. Włodarze nie zakazują używania plastikowych opakowań i nie tworzą sieci recyclingu bezpośredniego. Co więcej, stwarzając swobodny przepływ śmieci z zachodu doprowadzili do podniesienia kosztów spalania. Podniesienie cen spalania to jak pokazuje życie wzrost pożarów wysypisk. I tak z dobrych chęci powstaje bantustan.
 
 
#6 RE: Jak prawidłowo segregować odpady w Radzyniu?pioter 2020-02-05 15:59
tak sobie porównałem z poprzedniego roku segregacje. No do bio były zalczane papier po maśle i zawilgocone reczniki w aktualnej zaliczne do selektywnych. żwirek od kota był w bio teraz w selektywnych. Znowu mi się pytanie nasuwa, aż gupio zapytać: Czy to durnie wymyślają co rok to co innego?
 
 
#7 fajnieedzio787 2020-02-05 18:26
fajnie.kiedy następna zmiana w segregacji bo nie nadążam się uczyc.a prezesie nasz śmietnik nr.16 na Bulwarach ciągle tonie w gównach.
 
 
#8 Paragony...Admin iledzisiaj.pl 2020-02-05 18:31
Paragony do zbieranych selektywnie. Polecam aplikację na telefon, o której piszę w artykule. Jest tam napisane co, gdzie wyrzucić i dlaczego właśnie tam.
 
 
#9 Segregacjaolka.123 2020-02-05 20:15
Jak to jest .... W Łukowie mieszkańcy bloku płacą za śmieci po 14 zł od osoby i opłaci się wieść z Łukowa na Adamki a w Radzyniu płacimy na miejscu 20 zł od mieszkańca ....
 
 
#10 W końcuFroko 2020-02-05 20:36
Jasno i klarownie wyjaśnione co gdzie ma trafiać BRAWO i fajnie ze jest to upublicznione
 
 
#11 RE: Jak prawidłowo segregować odpady w Radzyniu?for_sale 2020-02-05 21:56
Prośba do autora ulotki aby przed publikacją informacje były spójne z ulotką na stronie ZZOK (zzok-adamki.pl/.../.... W nowej ulotce jest napisane aby do BIO nie wrzucać mięsa, kości, wędlin. W ulotce z linka jest wskazane aby do BIO jednak wrzucać przeterminowane wędliny oraz kości. Podobnie zawilgocone lub mokre ręczniki papierowe. Wg informacji z nowej ulotki wrzucamy je do szarego worka (selektywne). Wg zaleceń ulotki z linka na stronie PUK wrzucamy do BIO, sekcja kuchenne. Panie złoty ! Zdecyduj się ! Albo rybki albo ci#&i.

Chodziło mi o ten link zzok-adamki.pl/.../...
 
 
#12 MĄCENIE W GŁOWACHWRZOS 2020-02-20 00:19
Nie tak dawno odchody zwierząt były w BIO. TERAZ widzę migrację do SELEKTYWNYCH. Papier mokry do szarego worka ,suchy do niebieskiego.Czy Tym co to tworzą coś może z głową się porobiło?
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.