Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 maja 2020 imieniny: Juliusza, Magdaleny, Jana

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Środki norweskie na wymianę pieców CO

Michał Maliszewski   
sobota, 13 kwietnia 2019 07:00

Sesja RMRadzyń Podlaski znalazł się na liście miast, które mogą ubiegać się o środki z funduszy norweskich.

O tym fakcie poinformował burmistrz Jerzy Rębek. - W ostatnich dniach Minister Rozwoju i Inwestycji Jerzy Kwieciński podpisał umowę z przedstawicielem władz norweskich na dotację przeznaczoną na rozwój małych i średnich miast z funduszy norweskich i funduszy EOG (fundusze wspólne Norwegii, Islandii i Lichtensteinu) – mówił Jerzy Rębek. – To jest ponad pół miliarda złotych dla 255 małych i średnich miast. Pośród tych miast jest oczywiście Radzyń Podlaski. Nie wszystkie miasta z województwa lubelskiego podobne Radzyniowi zostały zakwalifikowane do tej grupy miast, które będą objęte tą pomocą. Jest to o tyle istotne, że kwestie które nas najbardziej interesują mogą być sfinansowane z tych funduszy norweskich.

Burmistrz powiedział również co może być przedmiotem finansowania z pozyskanych środków. Są to gównie działania z zakresu energii, środowiska, małych i średnich przedsiębiorstw, biznesu, edukacji, poprawy warunków mieszkaniowych, zatrudnienia, zdrowia, systemów zarządzania transportem, reformy administracji publicznej oraz wsparcia dla lokalnej administracji.

- To na co ja szczególną uwagę zwracam to możliwość wejścia w ten program, który umożliwi nam wymianę pieców centralnego ogrzewania, tych tak zwanych „kopciuchów” – kontynuował Jerzy Rębek. – To brzmi banalnie, ale ktoś, kto wieczorem wychodzi na teren miasta i idzie ulicami, które są w osiedlach mieszkaniowych domów jednorodzinnych widzi, jak nasze miasto jest zatrute. Przykro mi o tym mówić, ale trujemy się. Rzeczą naturalną jest, że musimy czymś ogrzewać mieszkanie, ale jeśli będą środki z tego programu, to będę proponował Radzie przystąpienie do programu i wymianę pieców centralnego ogrzewania i przystąpienia do włączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej bądź też gazociągów tak, aby powietrze w naszym mieście było bardziej przyjazne nam wszystkim – zakończył burmistrz.

Na razie nie wiadomo kiedy miasto będzie mogło ubiegać się o te środki. Mamy nadzieję, że uda się zdobyć fundusze cel poprawy jakości powietrza w naszym mieście,

 

Komentarze  

 
#1 Rokoko na nowoRacjonalista 2019-04-13 10:26
Czyli z tych środków miasto nie będzie wnioskować na projekt rewitalizacji, słynny projekt "Rokoko na nowo" na który Burmistrz wycofał wniosek na 10 mln zł?

To z jakiego programu i środków planuje wnioskować na to środki??

A może powinien z własnej kieszeni skoro zrezygnował z ubiegania się o tamto dofinansowanie i wycofał projekt?
 
 
#2 RE: Środki norweskie na wymianę pieców COpioter 2019-04-13 10:57
'Uciekające w lipcu 1944 roku oddziały niemieckie podpaliły pałac, a pożar doprowadził do jego ogromnych zniszczeń." Czemu fundusze norweskie a nie niemieckie? Jeśli mnie pamięć nie myli Niemcy tez mają fundusz odnowy zabytków i odnawiają również posiadłości w Polsce. W tym celu trzeba by było skontaktować się z bundeswehrą czy przypadkiem nie mają jakiś archiwów dotyczących Radzynia. No i później zaprosić niemieckie fundacje do udziału w kosztach odbudowy.
 
 
#3 RE: Środki norweskie na wymianę pieców COPiotr79 2019-04-13 12:24
Może niech się burmistrz i jego świta już nie biorą za inwestycje,bo jak na razie wychodzą z tego same wpadki i straty dla naszego miasta i całego powiatu. Niech lepiej wręcza puchary i chodzi na msze.
 
 
#4 Andrzej Kotyłaakotyla 2019-04-13 12:33
Nabożne fetowanie jest oczywiście pryncypialnym zajęciem dobrego włodarza, jednak - Panie Piotrze, proszę zrozumieć - musi on czasem, tak na marginesie działalności podstawowej, podjąć jakąś mniej lub bardziej rewolucyjną decyzję finansową, bo jeszcze wierni wyborcy mogliby pomyśleć, że nasze miasto w ogóle się nie rozwija.
 
 
#5 "może"opaopa 2019-04-13 23:09
Radzyń posiadł "możliwość' wejścia w program uzyskania środków - chwałą Rębkowi! Oczywiście żadnych konkretów nie podał, bo po co? co za zero
 
 
#6 RE: Środki norweskie na wymianę pieców COKamx 2019-04-14 00:45
Będzie tak jak zwykle, źle napisane wnioski i dotacja odrzucona. Nie macie co spodziewać się jakiejś kasy bo najpierw to trzeba mieć kogoś z głową na karku kto wszystko dobrze przygotuje i przeprowadzi bez błędów od A do Z.
 
 
#7 licz na siebiezjp 2019-04-14 10:50
Szansa na otrzymani jakiegoś datku od innego państwa ma być sukcesem miasta? A dlaczego nie robimy nic w kierunku własnego rozwoju gospodarczego aby mógł pojawić się komunikat, że miasto Radzyń wsparło kwotą x program wymiany pieców w Norwegii? Mamy zawsze liczyć na to, że ktoś nam coś da, bo nas nie stać na nic? A dlaczego stać Norwegów? Dlaczego nie przygotowujemy terenów pod inwestycje? Dlaczego nie jest wspierana przedsiębiorczość? Każde miasto jest bogate zasobnością swoich obywateli. Na żebractwie i oczekiwaniu na kolejne ochłapy ze stołów innych nigdzie się nie zajedzie. Trzeba liczyć na siebie!

A jeżeli nawet te kopcące kotły zostaną wymienione na gazowe, to ludzi stać będzie na rachunki za gaz? Sam kocioł to nie jest wieki wydatek. Już z 3000zł można kupić kocioł gazowy do ogrzewania domu. Na taki wydatek, to stać zdecydowaną większość właścicieli domów. Gorzej z wysokością rachunków za gaz. No i jeszcze mentalność. Przecież śmieci to „paliwo bezkosztowe”!
 
 
#8 zauważcie ile osób znikło z komentarzyP.K. 2019-04-14 14:52
gdzie są dziś rycerze Jerzego? aczkolwiek mnie martwi bardziej co innego, w Radzyniu nie ma ani jednej osoby z jajami, która by zebrała ludzi i podpisy o referendum o odwołanie burmistrza, tylu było kandydatów, filmy, konferencje a teraz cisza, oj słabo to o nich świadczy, Panie Kotwica, Skoczylas, Pani Krupska - do roboty!!!!
 
 
#9 taa jasnemelasa 2019-04-14 15:22
najlepiej pewnie byś chciał, żeby w Radzyniu rządziło kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym
 
 
#10 RE: Środki norweskie na wymianę pieców COsnajper116 2019-04-14 19:37
"To brzmi banalnie, ale ktoś, kto wieczorem wychodzi na teren miasta i idzie ulicami, które są w osiedlach mieszkaniowych domów jednorodzinnych widzi, jak nasze miasto jest zatrute. Przykro mi o tym mówić, ale trujemy się. " - to możę PUK powinien częśćiej odbierać śmieci z grup PLASTIK i PAPIER ?? Takie proste a pomoże poprawić jakość powietrza w mieście
 
 
#11 czystw powietrzebolo2 2019-04-16 14:33
:-) Czy jest przewidziany jeszcze program dofinansowania fotowoltaiki oraz solarów w tym mieście. :-|
 
 
#12 RE: Środki norweskie na wymianę pieców COpioter 2019-04-16 15:48
Pałac Saski w Warszawie, jak wiele innych zabytków w Polsce, został przez Niemców zniszczony podczas wojny. „Bild” pisze o nieoficjalnych sugestiach strony polskiej, by Berlin zapłacił za odbudowę historycznego obiektu. Za onetem z 15.04.2019
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.