Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 15 września 2019 imieniny: Albina, Nikodema

Już niedługo

Agata Karczewska - koncert indie folk, country image
Agata Karczewska - koncert indie folk, country, 21.09.2019, 20:00, KOFI&TI Kawiarnia i Herbaciarnia Artystyczna
takes place in
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych zapłacą więcej za wywóz śmieci. Kompostowniki mają naprawić problem

Michał Maliszewski   
wtorek, 05 lutego 2019 08:00

Burmistrz Jerzy RębekMiasto Radzyń Podlaski boryka się z dużymi kosztami zagospodarowania odpadów komunalnych.

W głównej mierze ta sytuacja spowodowana jest dużą ilością śmieci biodegradowalnych oraz braku segregacji przez osoby, które zadeklarowały chęć jej robienia. By wyjść naprzeciw tym problemom burmistrz Jerzy Rębek postanowił wprowadzić do dyspozycji mieszkańców kompostowniki, które będzie można wypożyczyć na 5 lat, a po tym okresie odkupić za symboliczne pieniądze bądź zwrócić. Dodatkowo włodarz miasta poinformował o planowanych zmianach deklaracji w miejscach, gdzie nie jest przestrzegana segregacja śmieci.

- Chcemy najmocniej zracjonalizować zagospodarowanie odpadów komunalnych i tych stałych, jak również tych biodegradowalnych – mówił burmistrz podczas ubiegłej sesji Rady Miasta. – Nasz wydział zarządzania mieniem przygotowuje program związany z kompostowaniem wszystkich odpadów biodegradowalnych. Zamierzamy wprowadzić program, który będzie umożliwiał wypożyczenie od miasta kompostowników. Są to specjalne, bardzo wydajne urządzenia, które umożliwią przetworzenie na nawóz części organicznych w maksymalnie pół roku. Chcę ograniczyć ilość wywożonych odpadów biodegradowalnych. Przewożenie i zagospodarowanie tych odpadów to 400 złotych za jedną tonę. Płacimy bardzo wysokie rachunki z tego tytułu, dlatego im więcej kompostowników zostanie udostępnionych mieszkańcom Radzynia, tym bardziej racjonalną gospodarkę będziemy prowadzili w tym zakresie. Za kwotę ponad 26 tysięcy złotych kupujemy na początek sto kompostowników i chcemy je użyczyć wszystkim zainteresowanym kompostowaniem. Jest to urządzenie estetyczne, w pełni zakryte, gdzie nie ma żadnej emisji jakichkolwiek zapachów - mówił.

Skąd pomysł na wypożyczanie kompostowników? Burmistrz tłumaczy: - w 2018 roku miasto dołożyło około 150 tysięcy złotych do kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych. To są ogromne pieniądze. To również dlatego, że występują problemy z segregacją. Jest ro szczególny problem, który występuje na dużych osiedlach mieszkaniowych w zabudowie wielorodzinnej i o tym trzeba mówić wyraźnie. Zdecydowana większość mieszkańców tych osiedli prowadzi systematyczną segregację, ale są też osoby, które tę pracę niweczą i krótko mówiąc zanieczyszczają te odpady już posegregowane. Przypomnę, jeśli zagospodarowanie tony papieru kosztuje 27 złotych to już odpady zmieszane kosztują 356 złotych. Ogromna różnica! Dlatego poświęcamy dużo uwagi temu problemowi. Musimy na tym zapanować, bo miasta fizycznie na to nie stać, by w nieskończoność dokładać. My, jako miasto również zamierzamy używać kompostowników, by z terenu parku i innych skwerów nie wywozić na Adamki, ale we własnym zakresie to przetworzyć – zakończył Jerzy Rębek.

Radna Bożena Lecyk dopytywała, czy mieszkańcom grożą podwyżki za wywóz śmieci. Burmistrz Rębek odpowiedział: - Na razie nie zamierzam przedstawiać Radzie Miasta jakiejkolwiek propozycji związanej z podwyżką cen za odpady komunalne. Wierzę w to, że działania, które podejmujemy przyniosą efekt w postaci tego, że nie będziemy musieli z kasy miasta dokładać do zagospodarowania odpadów. Będziemy ubiegali się o dotację w kwocie 100/150 tysięcy złotych z przeznaczeniem na kompostowniki. Chcemy zainstalować w naszym mieście około 500 kompostowników o pojemności 400 i 700 litrów w tym roku. To będzie duży postęp. Drugie działanie to duże osiedla. Nasi pracownicy przeprowadzili kontrolę i w tych altanach, gdzie powtarza się notorycznie mieszanie odpadów, a deklaracje są na odpady segregowane będę zmuszony wydać decyzje o przekwalifikowaniu i o zmianie deklaracji. Na ten czas mieszkańcy tych budynków wielorodzinnych będą musieli zapłacić więcej. Mam nadzieję, że nasze działania przyniosą oczekiwany efekt – spuentował Jerzy Rębek.

 

Komentarze  

 
#1 Śmieci na osiedlutyski 2019-02-05 09:06
to faktycznie duży problem. Ludzie wysyłają dzieci aby wyrzuciły śmieci a te albo nie wiedzą gdzie wyrzucić i wsadzają worek gdzie popadnie albo na złość, że musiały wyjść wrzucają nie tu gdzie trzeba. Efekt jest taki, że idziesz wyrzucić bio a tam plastik! No ludzie! (oczywiście podejście z punktu pedagogiki na plus ale efekt na minus) Jest też za mało kontenerów na opakowania plastikowe, lub zbyt rzadko są zabierane, bo często aż kipią. Fakt, że ludzie nie zgniatają butelek po napojach i to wtedy zajmuje dużo miejsca. Ponadto chce zwrócić uwagę na problem zbieraczy - grzebaczy. Skąd ci ludzie mają klucze do wszystkich śmietników na osiedlu? Przyjeżdżają, mają pęk kluczy, otwierają na legalu i grzebią, zostawiając po sobie syf. Moim skromnym zdaniem, jedynym wyjściem żeby zmusić ludzi do prawidłowej i uczciwej segregacji to oznaczenie worków. Niech one będą odpłatne. Ale idziesz, człowiek ci nadrukowuje na workach kod mieszkania(dostajesz wszystkie, na bio, plastik, papier i selektywne) i tylko tak można to jakoś ogarnąć. I edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Nie na zasadzie konkursu plastycznego raz do roku, tylko cykliczne zajęcia z ekologii w szkołach. To powinno być w podstawie programowej. Cała nadzieja w dzieciach. Amen.
 
 
#2 Radzyniankabzien 2019-02-05 10:01
Wrzucanie posegregowanych śmieci przez dzieci do niewłaściwych pojemników jest bzdurą i niepotrzebnym, nie słusznym wręcz krzywdzącym obwinianiem dzieci, które doskonale wiedzą jak wyrzucać śmieci a przede wszystkim nie są złośliwe. To stereotyp, który już nigdzie nie " chwyta ". Już od dawna każdy wie, że śmieci są po prostu nie segregowane w domu. Ludzie nagminnie deklarują, że segregują a nie robią tego w najmniejszym stopniu. Być może a właściwie na pewno znakowanie worków byłoby dobrym rozwiązaniem. Grzebiący w pojemnikach nie przekładają śmieci segregowanych do nie segregowanych i na odwrót bo mieszkam w bloku śmieci wynoszą często i widzę czego szukają i jak. Oducz się obwiniania na siłę za nieuczciwość innych, których uważasz za bardzo uczciwych ludzi słabszych.
 
 
#3 Podwyżkarzepek2 2019-02-05 14:42
Podwyżka cen śmieci dla mieszkańców budynków wielorodzinnych przyniesie odwrotny efekt od zamierzonego. Jeśli ceny zostaną podniesione choćby o 1 złotych to ja deklaruję że przestaję segregować odpady. Wszystko do jednego kosza. Nie zamierzam ponosić grupowej odpowiedzialności.
 
 
#4 bzientyski 2019-02-05 15:57
Jeżeli odnosisz się do mojej wypowiedzi to informuję, że mogę podać z imienia i nazwiska "dzieci", które to otwierają wejście do śmietnika i (...)ną byle gdzie worek ze śmieciami i wychodzą. Traktuję to jako przypadki incydentalne, ale takowe SĄ!!! Moje osobiste małe dziecko nieraz lepiej wie ode mnie, gdzie mam co wrzucić, więc nie obwiniam wszystkich dzieci za aktualny śmieciowy stan rzeczy. Co do zbieraczy-grzebaczy, mam morze szacunku i pokory do losu tych ludzi, ale niejednokrotnie musiałam zwrócić uwagę, szczególnie paniom, że jak wyjmują worki z kontenerów to należałoby je tam odłożyć z powrotem. Jeżeli ty osobiście nie masz takich doświadczeń to nie ręcz głową, że takowych nie ma, bo możesz stracić głowę. Ps. ja też mieszkam na tym osiedlu.
 
 
#5 RE: Mieszkańcy budynków wielorodzinnych zapłacą więcej za wywóz śmieci. Kompostowniki mają naprawić problemKamx 2019-02-05 16:06
Jak mam płacić więcej za śmieci tylko dlatego że ktoś nienależycie segreguje i ponosić zbiorową odpowiedzialność to w ogóle nie będę segregował bo i po co? Problemu ze śmieciami nie da się rozwiązać w ten sposób. Trzeba cofnąć się do lat 80-90 kiedy zbieranie makulatury i butelek było korzystne dla obu stron. W ogóle trzeba wrócić do butelek wielorazowego użytku, albo chociaż w marketach ustawić automaty do zbierania butelek, zbierać makulaturę itd.
 
 
#6 Edukacja bracieBatman i Robin 2019-02-05 16:48
W tym mieście dzieci są lepiej wyedukowane niż dorośli. Edukacja ekologiczna tylko jest skierowana do dzieci, a całkowicie zapomniano o dorosłych. Przecież to edukacja dorosłych powinna być najważniejsza. Miasto na tym polu całkowicie nic nie robi. Podejście UM do edukacji dorosłych kończy się na płaceniu rachunków. Jak nie segregujesz dokładnie (popełniasz błędy w segregacji) to podniesiemy ci opłatę, a nie wytłumaczymy ci jak i dlaczego to robić. Najłatwiej jest pójść do szkoły, albo jeszcze lepiej do przedszkola i poopowiadać o segregacji śmieci. Tylko, że żaden z pracowników UM nie wpadł na to, że z tym przekazem nie dotrą do wszystkich dorosłych. Chociażby dlatego, że nie wszyscy mieszkańcy Radzynia mają dzieci w wieku przedszkolnym lub w klasie 1-3. Brak edukacji dorosłych jest widoczny w budynkach wielorodzinnych. Pracownicy UM nie mają, żadnego pomysłu na taką edukację. Mają ciepłe posadki i tylko potrafią straszyć zwiększeniem opłaty (łatwizna).

Pomysł z kompostownikami ponownie jest tylko skierowany do mieszkańców domów jednorodzinnych, a to chyba z mieszkańcami dużych osiedli jest problem.

Moim zdaniem największym problemem jest brak kreatywności, pomysłowości wśród pracowników UM, którzy nie potrafią dotrzeć ze swoim przekazem do WSZYSTKICH mieszkańców Radzynia.
 
 
#7 Do Tyskibzien 2019-02-05 22:12
Jesteś zapewne z kręgu tych najmądrzejszych i wszystko wiedzących o innych a nie o sobie. To, że zwracasz komuś uwagę i znasz wszystkich z nazwisk nie świadczy, że masz rację. Lubisz po prostu się dowartościowywać na innych i nie ma czym się chwalić. Incydenty z niewłaściwym segregowaniem nie spowodowałyby takiej skali problemu. Niewłaściwe segregowanie jest nagminne i stąd problem. Zajmij się sobą, przede wszystkim sam dobrze segreguj bo to, że tobie nikt nie zwraca uwagi to nie znaczy, że robisz to właściwie. Jest wiele do życzenia w tym temacie. A więc pilnuj siebie a nie innych. Wara także od mojej głowy bo nie zastawiałam jej w żadnym temacie. Nie odnoś się do mojego komentarza bo na pewno nie przeczytam. Dyskusja z kimś takim nie ma sensu tak jak z tymi wszystkimi " wiedzionymi chrześcijańskim uczuciem "
 
 
#8 bzientyski 2019-02-06 09:07
"Jesteś zapewne z kręgu tych najmądrzejszych i wszystko wiedzących o innych a nie o sobie."
"Lubisz po prostu się dowartościowywać na innych i nie ma czym się chwalić."
"...sam dobrze segreguj bo to, że tobie nikt nie zwraca uwagi to nie znaczy, że robisz to właściwie."
"Dyskusja z kimś takim nie ma sensu tak jak z tymi wszystkimi " wiedzionymi chrześcijańskim uczuciem ""
Art. 212. Zniesławienie
§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
Jeszcze dziś wystąpię z pismem do administratora strony o udostępnienie danych osobowych osoby, kryjącej się za nickiem "bzien". Do zobaczenia wkrótce.
 
 
#9 Do tyskibzien 2019-02-06 11:58
Przepraszam. Zagalopowałam się.
 
 
#10 Ale dzbanHT 2019-02-06 12:37
Ale DZBAN z ciebie - najpierw przeczytaj ze zrozumieniem przepis, który sam przytaczasz! Jest w nim mowa o zniesławieniu OSOBY, a nie nicku.
 
 
#11 śmeciowy problemedzio787 2019-02-07 14:47
ludzie nie wrzucajcie posegregowanych odpadów biodegradowalnych w plastikowych workach do kontenera na bio.NIWECZĄC W TEN SPOSÓB SWOJĄ PRACĘ I POŁOWY OSIEDLA.
 
 
#12 przepraszam zagalopowalem sięradzyniak13 2019-02-07 18:50
ha ha widzę, że z jednej strony mamy uczonego w piśmie a z drugiej osobę, która postraszona KK robi pod siebie. Tyski wskaż w tekście bziena fragment, w którym pomawia grupę wyznaniową w tym przypadku chrześcijan? Nie widzisz, że człowiek pisze jedynie o tym że nie ma zamiaru z takimi rozmawiać? Albo dyskutujemy albo się pienimy. Ach i super by wyglądał pozew. Znieważył użytkownika portalu o nicku "Tyski" ha ha.
 
 
#13 RE: Mieszkańcy budynków wielorodzinnych zapłacą więcej za wywóz śmieci. Kompostowniki mają naprawić problemfalconetti 2019-02-07 19:12
radzyniak13 , tak do końca , to się z Tobą nie zgodzę , gdyż może się okazać , że użytkownika tyski zna prywatnie z imienia i nazwiska bardzo wiele osób . Tak jak to często bywa na różnych forach , że ludzie przedstawiają się nickiem , a na spotkaniach w realu wielu zna się po nazwisku .
 
 
#14 Falconettiradzyniak13 2019-02-07 20:35
To nie zmienia faktu, że mimo iż np bzien zna tyskiego to dla postronnego czytelnika forum nadal są anonimowi. Obrażający musiałby jednoznacznie opisać osobę np z imienia i nazwiska lub pełnionej funkcji np burmistrz by ją pomówić lub znieważyć. A już szczytem absurdu jest poszukiwanie się tutaj znieważenia chrześcijan.
 
 
#15 propozycjaedzio787 2019-02-08 15:06
w każdym śmietniku jeden skazany do segregacji śmieci.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.