Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 czerwca 2019 imieniny: Bogny, Florentyny

Budowa Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej jeszcze w tym roku

Michał Maliszewski   
sobota, 05 stycznia 2019 08:00

Rozpoczęcie roku szkolnego przy Domu LudowymUczniowie z Branicy Radzyńskiej i okolic w końcu doczekają się budynku szkoły z prawdziwego zdarzenia.

Radni przyjęli uchwałę budżetową, w której zapisana jest budowa szkoły w ich miejscowości. Przypomnijmy, przed rozpoczęciem roku szkolnego, w sierpniu 2018 roku, ze względu na zły stan techniczny zabytkowego budynku, w którym mieściła się Szkoła Podstawowa w Branicy Radzyńskiej, uczniowie i kadra pedagogiczna musieli przenieść się do tymczasowego obiektu, jakim był dom ludowy (więcej przeczytacie tutaj!). Przez tydzień pracownicy Urzędu Gminy, nauczyciele oraz mieszkańcy Branicy pracowali na terenie budynku, w którym za kilka dni miały rozpocząć się lekcje. „Moim marzeniem jest i niewiele do tego brakuje, byśmy 1 września 2019 roku mogli uczestniczyć w otwarciu nowej szkoły, która będzie wybudowana obok. Ja jako organ prowadzący stanę na głowie, dopełnię wszystkiego i wykorzystam wszystkie wpływy, żeby zabezpieczyć tym dzieciom najlepsze warunki do nauki” – mówił podczas rozpoczęcia roku szkolnego wójt gminy Radzyń Podlaski.

Wszystko wskazuje na to, że działania Wiesława Mazurka idą w dobrą stronę. Zapisana w uchwale budżetowej na rok 2019 budowa obiektu szkoły podstawowej za kwotę 3 miliony złotych została podjęta. Na ubiegłej sesji Rady Gminy, podczas głosowania nad uchwałą, wywiązała się dyskusja odnośnie tej inwestycji.

- Budowę szkoły podstawowej w Branicy uzależnia się od pozyskania funduszy centralnych? – pytał na sesji Ryszard Król. – A co, jeśli tych pieniędzy się nie otrzyma? Wtedy wstrzyma się prace, zaciągnie kredyt czy zarzuci plany? A co z pieniędzmi wydanymi na projektowanie, planowanie budowy? Trochę to palcem po wodzie pisane, dlatego jestem przeciw tak skonstruowanemu budżetowi na rok 2019, co nie znaczy, że jestem przeciw budowie szkoły w Branicy – mówił radny.

- Proszę nie wprowadzać mieszkańców i wysoką radę w błąd, sięgnąć do dokumentów, jeśli się czegoś nie wie czy nie rozumie, to dopytać i zobaczyć co będzie, jak nie będzie dofinansowania – odpowiedział wójt gminy Radzyń Podlaski. – Proszę zobaczyć jak jest złożony wniosek, na jakim etapie i jak jest oceniony, jakie są podpisane umowy. Zobaczyć, dopytać, a nie wprowadzać niepokoju niepotrzebnego. Dobrze, że jest chęć działania, tylko niedobrze, że się nie współpracuje, a przeszkadza – zakończył Wiesław Mazurek.

Mamy nadzieję, że uda się zrealizować zamierzony plan, bez trudności w uzyskaniu dotacji i już 1 września uczniowie rozpoczną lekcję w nowym budynku szkolnym.

 

Komentarze  

 
#1 Andrzej Kotyłaakotyla 2019-01-05 08:26
Radny ma prawo i obowiązek zgłosić w imieniu swoich wyborców wątpliwości i pytania, a za**anym obowiązkiem wójta jest te wątpliwości rozwiać, na pytania odpowiedzieć, a nie do pytań dodawać kolejne pytania, strofować radnego jak uczniaka i zarzucać mu brak współpracy i wprowadzanie niepokoju. Radni gminni nie bójcie się zadawać pytań i zwróćcie uwagę swemu wójtowi, że nie jesteście jego uczniakami.
 
 
#2 Wojtradko95 2019-01-05 10:40
Wystarczy wejść na youtube i obejrzeć tą sesję :) Wójt mówił że to radni przeszkadzają... bo pytali, a pytań było wiele, i żadnych konkretnych odpowiedzi tylko lanie wody. jak radna Pieśko zapytała raz o kanalizację w Białej, nie dostała konkretnej odpowiedzi, wiec zapytała drugi raz i jak się można domyślić nie było znowu odpowiedzi. Pan wójt po prostu chyba jest przyzwyczajony do "swojej" starej rady która nie pytała tylko grzecznie podnosiła rączki
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.