Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 kwietnia 2019 imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Gmina Borki i Kąkolewnica też uczestniczyły w Narodowym Czytaniu

Michał Maliszewski   
czwartek, 13 września 2018 07:00

Narodowe Czytanie w BorkachNarodowe Czytanie "Przedwiośnia" w Gminie Borki.

Wójt Gminy Borki, Gminna Biblioteka Publiczna w Borkach z filią w Woli Osowińskiej byli organizatorami  ogólnopolskiego wydarzenia w naszej miejscowości. Do wspólnej lektury zaproszeni zostali mieszkańcy Gminy Borki, którzy licznie uczestniczyli w wydarzeniu.

Akcja Narodowego Czytania „Przedwiośnia” w Borkach odbyła się 8 września w sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Borkach. Pani Krystyna Maksymiuk – dyrektor GBP przywitała wszystkich przybyłych gości i wprowadziła wszystkich zebranych w tematykę ogólnopolskiej akcji . Następnie Pan Wójt Gminy Borki Radosław Sałata odczytał przesłanie od Prezydenta RP.

Fragmenty powieści Żeromskiego czytali: Radosław Sałata – Wójt Gminy Borki, Roman Pawelec - Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Borkach, Henryk Bęczyński - Radny Gminy, Krystyna Bober - Radna Gminy, Michał Zając - Urząd Gminy Borki, Danuta Powałka - Filia Biblioteczna w Woli Osowińskiej, Małgorzata Górna - Przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów, Krystyna Leszcz, Krystyna Cegiełko, Ewelina Sobolewska - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Woli Chomejowej, Marta Adamowicz - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Krasewie, Jakub Różycki -uczeń ZPO Borki, Kinga Obroślak- uczennica ZPO Borki, Gabriela Król – uczennica Szkoły Podstawowej w Tchórzewie.

Lektorzy doskonale poradzili sobie z trudną lekturą. W podzięce z rąk Pana Wójta Gminy otrzymali podziękowania oraz egzemplarze „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego opieczętowane pamiątkową pieczęcią z Narodowego Czytania otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP. Cieszy fakt, że wiele osób włączyło się w tę szczytną akcję, potwierdzając w ten sposób, że literatura i wspólne czytanie zacieśnia więzy i łączy pokolenia.

Wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkach bardzo dziękujemy.

180912-borki-01180912-borki-02180912-borki-03180912-borki-04180912-borki-05180912-borki-06180912-borki-07180912-borki-08180912-borki-09180912-borki-10180912-borki-11180912-borki-12180912-borki-13180912-borki-14180912-borki-15180912-borki-16

 


 

Nie miecz, nie tarcz - bronią języka, lecz - arcydzieła

Narodowe Czytanie 2018 w Zespole Oświatowym  w Kąkolewnicy

11 września 2018 r. w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbyło się Narodowe Czytanie dzieła Stefana Żeromskiego pt. Przedwiośnie. Ta akcja prowadzona jest od 2012 r. i ma na celu propagowanie polskiej literatury, promowanie  pięknej poprawnej polszczyzny oraz  promowanie właściwych postaw wobec ojczyzny. Dla naszej szkoły to też okazja do kontynuowania realizacji harmonogramu popularyzacji czytelnictwa  Kto czyta, żyje za dwóch. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbyła się pod hasłem pochodzącym z powieści To dopiero przedwiośnie nasze. Wierzymy, ze doczekamy się  jasnej wiosenki naszej.

Uroczystość rozpoczął dyrektor Zespołu Oświatowego Witold Lipski, który powitał zebranych i wprowadził w problematykę utworu. Przedwiośnie to powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku, w 6 lat po odzyskaniu niepodległości. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat wolnej Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.

Narodowe Czytanie w naszej szkole uświetnili przybyli goście: ks. proboszcz J. Sałaj, ks. R. Osipacz, zastępca wójta gminy p. P. Komoń, kierownik GOPS-u p. E. Wójcik, dyrektor Banku Spółdzielczego p. A. Grudzińska, kierownik Publicznej Biblioteki p. E. Korulczyk, p. D. Jakubik –  farmaceutka i wieloletnia działaczka Rady Rodziców, emerytowana nauczycielka p. S. Kania, p. S. Iwanowski -przyjaciel szkoły, członek Rady Nadzorczej BS. Wszyscy goście czytali wybrane fragmenty  Przedwiośnia. Do wspólnej lektury tej pięknej książki  dołączyli nasi nauczyciele: p. B. Wawryniuk, p. E. Marzycka, p. A. Zieńczuk, p. B. Matejek i uczniowie- Kinga Przychodzka i Martyna Lecyk. Poszczególne sceny zaprezentowane przed słuchaczami miały przybliżyć ich do  doświadczeń sprzed wieku oraz  przypomnieć im  wydarzenia z czasów I wojny światowej i odzyskania niepodległości w 1918 r. ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla naszej tożsamości narodowej. Te niezwykłe  fr. powieści  Stefana Żeromskiego   wprawiły w zachwyt i zaciekawienie niejednego młodego Polaka, co było widać na twarzach obecnych. Uwieńczeniem czytania była piosenka pt. Wolność M. Grechuty w wykonaniu Patrycji Komoń, którą  do występu przygotowała Bożena Wawryniuk.

Na koniec dyrektorzy  Witold Lipski i I. Sadło podziękowali wszystkim gościom za przybycie i wspólne czytanie.

Tę lekcję polskości przygotowały panie polonistki w osobach: E. Marzycka, A. Zieńczuk i B. Matejek wraz z nauczycielem biblioteki A. Zarzycką.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.