Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 18 maja 2022 imieniny: Aleksandry, Eryka

600-lecie wsi Sobole, 100-lecie Niepodległości Polski, 100-lecie OSP Sobole

Barbara Murawka, GOK Ulan-Majorat   
wtorek, 10 lipca 2018 07:00

600-lecie wsi Sobole1 lipca 2018 r. w Gminie Ulan-Majorat odbyła się uroczystość związana z jubileuszem 600-lecia wsi Sobole, 100-lecia OSP Sobole i 100-Lecia Niepodległości Polski.

Świętowanie trzech ważnych jubileuszy skłania mieszkańców do dumy, refleksji i historycznego podsumowania jednej z najstarszych wsi w gminie Ulan-Majorat. Wieś Sobole swoje początki istnienia datuje na początek XV wieku a pierwsza znana wzmianka związana ze wsią znajduje się w dokumentacji biskupa Wojciecha Jastrzębca, który w swoich księgach z 1418 roku opisuje, że wśród innych 37 miejscowości pojawia się nazwa Sobole. Z zachowanych dokumentów wiadomo, że jeden z pierwszych mieszkańców to Jakub Sobol.

Mszą Św. w intencji mieszkańców wsi Sobole oraz Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobolach, koncelebrowaną przez ks. Stanisława Wakulskiego, ks. Stanisława Sierakowskiego, ks. Romana Sawczuka oraz ks. Krzysztofa Pawłowskiego – proboszcza Parafii Ulan rozpoczęły się uroczystości.

Odsłonięcia pamiątkowego obelisku upamiętniającego jubileusz 600-lecia wsi Sobole, 100-lecia OSP Sobole i 100-lecia Niepodległości Polski dokonali Jarosław Koczkodaj - Wójt Gminy Ulan-Majorat, Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Jan Salamończyk – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobolach, Józef Skwara – wieloletni Sołtys Soból, honorowy członek Ochotniczej Straży Pożarnej i jeden z najstarszych mieszkańców wsi i Marek Białucha – Sołtys wsi Sobole.

Obelisk poświęcił ks. Krzysztof Pawłowski.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił Wójt Jarosław Koczkodaj. Serdecznie witając zaproszonych gości, wspomniał, że o tożsamość narodową należy dbać przede wszystkim tu, gdzie żyjemy. Pamięć o przeszłości to nasz obowiązek wobec naszej ziemi, wobec przodków i wobec przyszłych pokoleń. Głos zabrali również Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Tadeusz Sławecki – Prezes ZOP ZOSP RP w Radzyniu Podlaskim.

W przemówieniach przedstawicieli władz przejawiał się szacunek do pracy strażaków, którzy chronią życie i mienie sąsiadów, czynią to w odruchu ludzkiej solidarności, nie oczekując nagród i wyróżnień.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

dh Józef Skwara,

dh Tadeusz Maliszewski,

dh Jan Domiańczyk.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

druh Janusz Droś,

druh Sławomir Droś,

druh Zbigniew Robak.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

druh Michał Kożuch,

druh Łukasz Kożuch,

druh Kamil Skwara,              

druh Dariusz Rogoziński,      

druh Karol Pawluk,

druh Mariusz Robak. 

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego odznaką strażak wzorowy odznaczeni zostali:

druh Bartosz Domiańczyk, 

druh Hubert Skwara,

druh Rafał Salamończyk,

druh Rafał Robak,

druh Patryk Kania,

druh Damian Kożuch,

druh Daniel Maliszewski,

druh Mateusz Kostjan,

druh Bartosz Skwara,

druh Jakub Maliszewski,

druh Mateusz Kilich.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego nr 1/2018 z dnia 29 marca 2018 r. odznaką za wysługę lat odznaczeni zostali:

dh Józef Skwara za 70 lat wysługi,

dh Jan Salamończyk za 50 lat wysługi,

dh Zbigniew Kilich za 40 lat wysługi,

dh Mariusz Grzywacz za 25 lat wysługi,

dh Jerzy Robak za 25 lat wysługi,

dh Jerzy Salamończyk za 25 lat wysługi.

Dla upamiętnienia tych uroczystości posadzono pamiątkowe dęby. Ceremonii posadzenia drzew upamiętniających  dokonali: Wójt Jarosław Koczkodaj, Marszałek Sławomir Sosnowski, Radna miejscowości Sobole Małgorzata Skwara, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sobolach Arkadiusz Cap, Sołtys wsi Marek Białucha oraz Prezes OSP Jan Salamończyk.

Po oficjalnej części wszyscy zaproszeni goście i mieszkańcy mogli zwiedzić izbę pamięci, gdzie została zaprezentowana historia wsi przygotowana w oparciu o stare pamiątkowe fotografie i dokumenty.

Zwieńczeniem wszystkich uroczystości była część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Sobolach i dorosłych  mieszkańców wsi, którzy pokazali jak można pięknie łączyć pokolenia wokół ważnego celu i we wspólnym działaniu.

Warning: No images in given directory. Please check the directory!

Debug: given directory - https://iledzisiaj.pl/images/stories/aktualnosci-18/180708-sobole

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.