Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 lutego 2019 imieniny: Leona, Ludomira

Przysięga żołnierzy OT w Radzyniu Podlaskim

kpt. Damian STANULA OFICER PRASOWY 2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ   
sobota, 07 lipca 2018 06:00

TerytorialsiW niedzielę 15 lipca w Radzyniu Podlaskim odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To pierwsze tej rangi wydarzenie wojskowe w historii miasta.

Ponad 70 żołnierzy - ochotników Obrony Terytorialnej, złoży tego dnia uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK. Ceremonia rozpocznie się o godz. 10.30 na placu Wolności w Radzyniu Podlaskim. Na uroczystość przybędzie kilkuset żołnierzy OT, przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, władz państwowych, samorządu lokalnego, środowisk kombatanckich oraz rodziny żołnierzy.

Przysięga zakończy się defiladą pododdziałów 2 LBOT o godz. 11.30. Po uroczystości Terytorialsi zaprezentują swój sprzęt i pojazdy, jakie są na wyposażeniu lubelskiej brygady. Będzie okazja, aby porozmawiać z żołnierzami o misji Wojsk Obrony Terytorialnej, dowiedzieć się, jak zostać Terytorialsem, a także skosztować wojskowej grochówki. Stoisko ze sprzętem zaprezentuje również Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie.

W sobotę, 14 lipca br. o godz. 18.00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Dokutowskiej 17 w Białej Podlaskiej zostanie odprawiona Msza Święta w intencji żołnierzy. Nowo zaprzysiężeni Terytorialsi zasilą szeregi pięciu batalionów lekkiej piechoty wchodzących w skład 2 LBOT. Obrona Terytorialna w naszym województwie liczy już ponad 2600 żołnierzy i wciąż rośnie w siłę. Mottem żołnierzy OT są słowa „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Oddają one cele i zadania, dla których została powołana nowa formacja. To właśnie stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością są siła i atutem żołnierzy OT. Warto dodać, że to nie jedyna przysięga tego dnia w naszym województwie. 15 lipca br. słowa roty wojskowej wypowiedzą również żołnierze OT w Dęblinie.

Jednocześnie informujemy, że w związku z uroczystością, w dniu 15 lipca br. w godz. 8.00-13.00 zostanie zamknięty ruch pojazdów na ul. Jana Pawła II i ul. Ostrowieckiej. Ponadto od dnia 14 lipca od godz. 18.00 do dnia 15 lipca do godz. 13.00 zostanie zamknięty ruch pojazdów przy ul. Rynek (dawny Dworzec PKS).

Terytorialsi

Misja i zadania WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona
i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

WOT w województwie lubelskim

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2600 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy OT oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

 

Komentarze  

 
#21 odpP.K. 2018-07-16 08:09
ja w przeciwieństwie do Ciebie byłem w wojsku, tym prawdziwym poborowym i mam wystarczające umiejętności w tym zakresie, moją opinię na temat stanu wojska wyrażam więc z własnej wiedzy i doświadczenia, a Ty dalej karm się pięknymi nic nie znaczącymi hasełkami
 
 
#22 Mowisz byles we wojskuTUMASAZ 2018-08-04 17:32
Jeszcze ludowym ? Byles bo byl pobor. Byles bo musiales. A oni chca. Czuja potrzebe. Wtedy to niebylo wojsko ... To byl sposob na zniechecenie mlodych ludzi do sluzby. Bez sprzetu i wyszkolenia byles kotem a pozniej rezerwa . Caly twoj pobyt w wojsku to kocenie albo bycie koconym. O czym ty mowisz . W wojsku pracowalem i wiem jak teraz wyglada to od srodka. Sprzet , szkolenia i kupa kasy ktora mozna wydac na normalne rzeczy.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.