Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 22 lutego 2020 imieniny: Małgorzaty, Marty * 1810 - Narodziny Fryderyka Chopina

Burmistrz odpowiada na list otwarty radnej Lecyk

Michał Maliszewski   
środa, 04 lipca 2018 06:00

Burmistrz Jerzy RębekOtrzymaliśmy odpowiedź na pismo otwarte radnej Bożeny Lecyk od burmistrza Jerzego Rębka w sprawie połowicznego wykonania budowy części ulicy Podlaskiej. 

Burmistrz poinformował, że koszt przebudowy tej drogi dwukrotnie przekracza zamierzone w budżecie obywatelskim środki, więc te inwestycje zamierza rozłożyć na dwa etapy. 

- Na ulicy Podlaskiej w ramach Budżetu Obywatelskiego będzie w pełni zrealizowane to, co było zaplanowane i da się zrealizować za kwotę za 100 tys. zł (nawet za 102 tys. zł), jakie były przewidziane na BO w 2018 roku – wyjaśnia burmistrz Jerzy Rębek. W ramach tej kwoty została sporządzona dokumentacja, zostaną wykonane: 59,5 metra bieżącego chodnika o szerokości 2 m, odwodnienie: wymienione przepusty oraz – co jest prostą konsekwencją - wjazdy nad przepustami, przebudowany zostanie rów odwadniający. 

-  Od początku jesteśmy umówieni, że na ten cel – na ul. Podlaską - w 2018 roku zostanie wydanych 100 tys. zł - tłumaczy Rębek.  W pierwszym etapie wykonamy tyle, ile jesteśmy w stanie za to wykonać. Ulica Podlaska będzie zbudowana włącznie z nawierzchnią, ale w dwóch etapach. W pierwszym – w 2018 roku zostaną wykonane prace za przewidzianą w Budżecie Obywatelskim kwotę 100 tys. zł. W drugim zostanie położona na jezdni kostka brukowa. Konieczność rozłożenia realizacji inwestycji wynikła zarówno ze wzrostu kosztów materiałów oraz płac jak i konieczności wykonania innych prac niezbędnych do tego, by droga spełniała wymogi techniczne oraz była trwała i bezpieczna dla użytkowników – zarówno zmotoryzowanych jak i pieszych.

- Rok wcześniej, gdy zgłaszano propozycje do Budżetu Obywatelskiego, obowiązywały inne stawki na materiały i prace budowlane - informje dalej Jerzy Rębek. - Ponadto nie było wówczas możliwe przeprowadzenie szczegółowych analiz związanych z kosztami budowy drogi. Podczas prac projektowych niezbędna okazała się przebudowa rowu melioracyjnego biegnącego od strony południowej. Wynikło to z konieczności spełnienia warunków technicznych – co z kolei wymaga poszerzenia drogi kosztem rowu (chodzi m.in. o szerokość jezdni na łuku drogi). Przy przebudowie rowu trzeba wymienić przepusty, aby udrożnić przepływy wody, zabezpieczyć jezdnię i posesje przed zalewaniem – a więc najpierw rozebrać wjazdy do posesji, wykopać znajdujące się pod nimi stare przepusty i założyć nowe, ułożyć nad nimi warstwy konstrukcyjne, po czym zbudować nowe wjazdy z kostki brukowej. Z kolei nawierzchnia drogi nie może być pokryta asfaltem, ponieważ przez jej środek przebiega gazociąg i gazownia nie zgodziłaby się na asfalt. W związku z tym zostanie tam ułożona kostka brukowa. W sumie, po uwzględnieniu wynikłych w tym czasie wymienionych powyżej uwarunkowań dotyczących zarówno cen jak i zakresu koniecznych prac, aktualny kosztorys przebudowy tego fragmentu ul. Podlaskiej opiewa na 200 tys. zł. Konieczne było więc podzielenie wykonania zadania na etapy. W pierwszym etapie zostaną wykonane: chodnik, rowy i zjazdy – to wszystko, co można wykonać za przewidziane w Budżecie Obywatelskim 100 tys. zł. W II etapie nastąpi zdjęcie starej warstwy z jezdni, położenie nowych warstw konstrukcyjnych,  bez których nowa nawierzchnia szybko by się "rozjechała", wreszcie położona zostanie nowa nawierzchnia z kostki brukowej. Jak było wspomniane – ze względu na przebiegający tam gazociąg nie może to być asfalt. Wysoka jakość inwestycji zapewni jej trwałość, funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowników – zarówno pieszych jak i zmotoryzowanych - tłumaczy burmistrz.

 

Komentarze  

 
#1 ???Kasiora 2018-07-04 06:47
Chwileczkę...To przyjmując ten wniosek w zeszłym roku nie mogli tego wszystkiego sprawdzić? Wtedy stwierdziliby, że te 100 tys. jest za mało na ten kawałek ulicy :( Oprócz wzrostu cen za materiały - a i to przecież jest u nas normą - to wszystko powinno być wiadome. Czyżby w tym UM nikt się na tym nie znał?
 
 
#2 Wsytradon 2018-07-04 07:28
żeby stosować taką przepychankę w załatwieniu tak błahej sprawy.Cywilizowani ludzie nie tracą czasu na otwarte listy a po prostu dogadują się w trakcie realizacji zadań.
Tu jednak przemawia inny aspekt, podobny do stanowiska jakie na sesjach zajmuje radny - dyrektor szpitala. Dzisiaj natomiast od godziny nie mogę dodzwonić się do szpitala. Dlatego najpierw należy zrobić porządek w swoim zakładzie pracy zanim podejmuje się bezustanną krytykę na każdej niemal sesji.Komu to ma służyć ?
 
 
#3 hmmmP.K. 2018-07-04 07:31
a druga część inwestycji kiedy? ani słowa o tym
 
 
#4 do "radon"PRACTOR 2018-07-04 08:32
Dzisiaj natomiast od godziny nie mogę dodzwonić się do szpitala.

Od 14 kwietnia ubiegłego roku obowiązuje TEN numer telefonu : 83 888 99 99

spzozrp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=84:zmiana-numeru-do-rejestracji-poradni-specjalistycznych-2&catid=10&Itemid=579
 
 
#5 Stadioncypisek 2018-07-04 09:41
Władzo kiedy zajmiecie się remontem Stadionu Miejskiego w Radzyniu Podlaskim?!!
Trybuna główna się powoli sypie nie ma nawet zadaszenia a co dopiero mowa o sztucznym boisku treningowym!
 
 
#6 Cipiskukomentator1233 2018-07-04 10:23
Chcemy Zamknięcia Stadionu Miejskiego w Radzyniu Podlaskim! Miejsce Po Stadionie Chcemy Przeznaczyć Na Bazar Z Naturalną Nawierzchnią.
 
 
#7 ListOstryZenek 2018-07-04 15:34
Chcemy zamknięcia Stadionu Miejskiego w Radzyniu Podlaskim! Miejsce po stadionie chcemy przeznaczyć na budy z zapiekankami!!!
 
 
#8 RE: Burmistrz odpowiada na list otwarty radnej LecykLomoZ 2018-07-04 19:28
No i jak zwykle debile się ujawniają
 
 
#9 Jabzien 2018-07-04 20:20
Masz rację komentator 123 z tym stadionem.
Jesteś bardzo bardzo mądry !!! Ten stadion powinien być zlikwidowany już dawno. Ten obiekt niczemu i nikomu nie służy. Stadion do likwidacji !!!
 
 
#10 RE: Burmistrz odpowiada na list otwarty radnej LecykKamx 2018-07-04 21:27
ASF w gminie Ulan. Jak tam pisiaczki smakowały konserwy ze świnek zarażonych ASF? Ale ten PIS o was dba, konserwy takie świeżutkie trafiły do szkół na stołówki, do szpitali itd.
 
 
#11 ZlamaSOstryZenek 2018-07-05 10:02
Debili to ty w rodzinie szukaj.
 
 
#12 RE: Burmistrz odpowiada na list otwarty radnej LecykLomoZ 2018-07-05 15:02
I znowu zenuś wiesz o kogo chodziło :lol:
 
 
#13 Podlaskamigotka 2018-07-05 17:02
Może jakaś wzmianka kiedy ta druga część inwestycji.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.