Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 23 września 2021 imieniny: Tekly, Bogusława | POCZĄTEK JESIENI
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Renowacja kościoła pw. św. Trójcy już po Świętach Wielkanocnych

Mariusz Szczygieł   
piątek, 05 marca 2010 13:32

Od lewej: konserwator zabytków p. Andrzej Karolczak i proboszcz Jan CzapskiTuż po Świętach Wielkanocnych rozpocznie się renowacja najstarszego w Radzyniu Podlaskim kościoła pw. św. Trójcy.

Plan renowacji zakłada remont całej elewacji świątyni oraz domu parafialnego. Jak powiedział nam proboszcz parafii ks. Jan Czapski - "Zadanie to będzie rozłożone na kilka lat, ponieważ jest uzależnione od środków finansowych jakimi dysponuje parafia.

"Renowację zaczniemy od fasady, czyli od najbardziej reprezentacyjnej części elewacji. Prace budowlano - renowacyjne zostaną poprzedzone badaniami stratygraficznymi, które pozwolą na ustalenie tego, co, kiedy i w jakiej kolejności było wykonywane na ścianie. Będzie to miało największy wpływ na późniejszą estetykę. Być może uda się odnaleźć i przywrócić oryginalną kolorystykę, co na pewno zajmie nam trochę czasu. Ze szczególną dokładnością i pieczołowitością zajmiemy się detalami architektonicznymi - są tutaj ciekawe głowice i gzymsy. Uzupełnimy ubytki, dokonamy wzmocnienia, usuniemy niewłaściwe uzupełnienia i wtórne nawarstwienia farb, będziemy poszukiwali ich kolorystki.

Efekt naszej pracy musi później być widoczny i optycznie, i estetycznie, a przede wszystkim musi być trwały. Prawdopodobnie trzeba będzie przeprowadzić naprawę obróbek blacharskich. Wymienimy także instalację odgromową. Mamy również nadzieję, że spotkają nas jakieś ciekawe odkrycia, bo jak wiemy, kościół ma już 350 lat. Bardzo istotne jest także zastosowanie odpowiednich materiałów, które są historycznie i technologicznie związane z kościołem. Zastosowane wcześniej szczelne i mocne zaprawy cementowe przy istniejących pod spodem zaprawach wapiennych, spowodowały ograniczenie dyfuzyjności. Woda dostaje się w strukturę muru (co jest normalne), ma jednak problem z odparowywaniem. Elewacja będzie wymagała dodatkowego wzmocnienia - hydrofobizacji, ponieważ jest to ściana zachodnia kościoła - szczególnie narażona na negatywne oddziaływanie opadów atmosferycznych" - opowiadał o renowacji konserwator dzieł sztuki p. Andrzej Karolczak.

Prace potrwają do jesieni 2010r. Będzie je wykonywać grupa 8 konserwatorów, którzy będą w tym czasie mieszkać w naszym miasteczku. Jeśli posiadasz kwaterę dla 8 osób - zgłoś się do proboszcza parafii pw. św. Trójcy ks. Jana Czapskiego.

 

Poniżej prezentujemy kilka starych zdjęć radzyńskiej świątyni.

Kościół pw. św. Trójcy w Radzyniu PodlaskimKościół pw. św. Trójcy w Radzyniu PodlaskimKościół pw. św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim 

 

 

Komentarze  

 
#1 remontanonim 2010-03-06 09:42
Inicjatywa bardzo potrzebna. Ten piękny zabytek już wiele lat temu utracił swoją oryginalną atmosferę jaką przewidział jego budowniczy i projektant. Najwyższa pora powrócić do pierwowzoru zdzierając warstwy komunizmu ze ścian. Mam nadzieję, że wystarczy zapału i pieniędzy na zakończenie dzieła w przyzwoitym czasie i nie będzie to wieczny remont wzorowany na służbach miejskich, a dotyczący pałacu. Nie wiem czy to jest możliwe, ale kościół powinien też wystąpić o dofinansowanie od ministra kultury a także do unii.
 
 
#2 zbynieks 2010-03-06 12:21
czy może jest jakaś wizualizacja projektu, jestem bardzo ciekaw?
To świetnie, że podjęto te prace, bo mamy do czynienia z jednym z najwybitniejszych zabytków na Podlasiu
 
 
#3 ExtraMarta 2010-03-08 22:59
Wzorowa postawa KAPŁANA, który daję serce parafii św. Trójcy jak poprzednik... Gratulacje
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.