Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 24 marca 2019 imieniny: Gabriela, Marka | 1794 - Powstanie Kościuszkowskie

Przelewy do ZUS już bez błędów

Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim   
piątek, 09 marca 2018 07:00

ZUSNowy system opłacania składek prawie całkowicie wyeliminował błędy w przelewach przedsiębiorców do ZUS. Wcześniej w regionie ich liczba szła w tysiące. A od początku stycznia pomyłki zdarzyły się w zaledwie czterech przelewach.

Do końca grudnia składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trzeba było opłacać trzema lub czterema przelewami miesięcznie – na zbiorcze konta ZUS. Przedsiębiorca musiał poprawnie wskazać w formularzu wpłaty wiele danych, m.in. NIP i numer deklaracji rozliczeniowej. Drobna pomyłka powodowała, że wpłata nie księgowała się prawidłowo. Zakład prowadził wtedy postępowanie wyjaśniające, żeby składki trafiły, gdzie trzeba. Np. w 2016 roku przelewów z błędami w skali kraju było aż 260 tysięcy.

Styczniowa zmiana zasad opłacania składek prawie całkowicie wyeliminowała takie sytuacje. Od stycznia każdy przedsiębiorca ma w ZUS indywidualny numer rachunku składkowego. Wystarczy więc, że w przelewie poprawnie wskaże ten numer, a wpłata na pewno trafi do ZUS na konto właściwego przedsiębiorcy.

Efekty tej zmiany już widać. Od stycznia przedsiębiorcy z całej Polski wykonali jedynie 82 błędne przelewy do ZUS – wpisując nieprawidłowy numer rachunku składkowego. Z tego na województwo lubelskie przypadają zaledwie cztery takie przypadki. ZUS zwrócił nieprawidłowo przelane pieniądze na konta nadawców.

W województwie lubelskim co miesiąc opłaca składki około 100 tysięcy przedsiębiorców. Swój numer rachunku składkowego mogą w każdej chwili sprawdzić przez wyszukiwarkę na stronie www.eskladka.pl

 

Komentarze  

 
#1 pukam się w czoło od 19 lateSPe 2018-03-10 00:23
Od 1-go stycznia 1999 przy każdej zdarzającej się okazji, powtarzałem głośno, bez żadnego skrępowania. Podział haraczu pod nazwą ZUS, na części, płacony trzema przelewami, był ustawką firmy PROKOM i banków działających w Polsce. Trzy przelewy trafiające w zasadzie na biurko od każdego pracodawcy, to było na początku 15 zł. Pomnożyć to przez kilka milionów pracodawców, ......cóż więcej powiedzieć. Każdemu znajomemu mówiłem, komputer sam to potrafi podzielić na odpowiednie kupki, ba, referent ZUSU, na liczydłach też to zrobi bez udziału banku!!! Po co trzy przelewy? Ano po to, aby wspólnicy PROKOMU od tenisa w Sopocie, mogli się cieszyć.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.