Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 lutego 2019 imieniny: Leona, Ludomira

Lekarzu, odbierz nowy e-podpis z ZUS

Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim   
wtorek, 05 grudnia 2017 06:00

ZUSOd lipca lekarze będą wystawiać wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. Do tego potrzebują wirtualnego podpisu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie udostępnił im nową formę elektronicznego podpisu – jest wygodny i do tego darmowy.

Od początku 2016 roku lekarze mogą wystawiać zwolnienia lekarskie na dwa sposoby: na tradycyjnym papierowym druku ZLA albo przez internet, sygnując formularz elektronicznym podpisem. 1 lipca 2018 roku znikną papierowe druki.

Do podpisywania elektronicznych zwolnień lekarze mogli dotychczas używać dwóch metod: płatnego kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Od grudnia mogą korzystać z trzeciej formy podpisu. To certyfikat generowany przez ZUS. Jest tak samo wygodny, jak dotychczasowy płatny podpis, a do tego darmowy. Lekarz może go pobrać w kilka minut ze swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Następnie powinien zapisać certyfikat ZUS na komputerze, na którym wystawia elektroniczne zwolnienia lub w zewnętrznej pamięci (pendrive). Nowy rodzaj podpisu przeszedł niezbędne testy prowadzone wspólnie ze środowiskiem lekarskim i zyskał pozytywną opinię medyków.

Żeby ułatwić lekarzom korzystanie z elektronicznych zwolnień, ZUS organizuje dla nich szkolenia. W Lublinie odbędą się 8 i 14 grudnia, a potem 4, 12, 17 i 25 stycznia. Zapisy pod numerami telefonów: 81 535 75 26 i 502 006 057. Szkolenie dla lekarzy odbędzie się również w Zamościu – 12 grudnia. Zapisy pod numerem 84 639 60 95 lub e-mailem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od razu po wystawieniu trafiają do pracodawców, którzy mają konto na PUE. Dlatego będą też kolejne szkolenia dla zakładów pracy i biur rachunkowych. Najbliższe – 14 grudnia w Zamościu. Zapisy: 84 639 60 95, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

Komentarze  

 
#1 RE: Lekarzu, odbierz nowy e-podpis z ZUSRadzio 2017-12-05 10:16
A miało być od stycznia! Czy w tym kraju wszystko musi być przekładane na później...?
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.