Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 22 lutego 2024 imieniny: Małgorzaty, Marty * 1810 - Narodziny Fryderyka Chopina

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Radzynianin, Marek Leszczyński z wystawą na Białorusi

Michał Maliszewski   
piątek, 05 kwietnia 2019 07:00

WystawaW środę 3 kwietnia 2019 roku w Muzeum Odzyskanych Kosztowności w Brześciu (oddziale Obwodowego Muzeum Krajoznawczego) otwarta została monograficzna wystawa malarstwa Marka Leszczyńskiego.

Radzyński artysta zaprezentował 60 prac w ramach trzech cykli: „Stroje ludowe”, „Wariacje muzyczne” i „Rykowiska”. Przedsięwzięcie doszło do skutku dzięki staraniom Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Tadeusza Sławeckiego, Konsula Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu, Krzysztofa Rosińskiego oraz pracowników Muzeum z Dyrektorką Iriną Tarimą.

Placówka mieści się w blisko stuletnim dworku, niedawno starannie odrestaurowanym. Zbiory tego wyjątkowego Muzeum tworzą dzieła sztuki zarekwirowane przez Brzeski Urząd Celny, podczas próby ich nielegalnego wywozu za granicę. Znakomita większość to ikony, niektóre pochodzące nawet z XVI wieku. Stworzyły one niepowtarzalna scenerię dla malarstwa Marka Leszczyńskiego, który w swojej twórczości chętnie sięga do tego typu wizerunków.

Szczególnym zainteresowaniem tłumnie przybyłych gości cieszyły się „Stroje ludowe” - najnowszy cykl malarski Marka Leszczyńskiego. Córka artysty, Dominika, która była obecna w Brześciu, już planuje ponowną wizytę w Muzeum Krajoznawczym w celu zapoznania się z bogatą kolekcją strojów regionalnych, co - mamy nadzieję - dojdzie do skutku dzięki życzliwości Dyrekcji Muzeum.

Wystawę artysty zatytułowaną „Motywy etniczne” z wielkim zaangażowaniem przygotowała Pani Ałła Rosińska. Ekspozycja potrwa do 12 maja br.

190404-leszczyn-1190404-leszczyn-2190404-leszczyn-3190404-leszczyn-4

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Okazja -wanna narożna sprzedam
środa, 14 lutego 2024
noimage
Skuter
piątek, 16 lutego 2024
noimage
SPRZEDAM MIESZKANIE
czwartek, 15 lutego 2024