Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 22 lipca 2018 imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Już niedługo

LETNIA SCENA ROK - PIKNIK SZLACHECKI -  ŁUKASZ JEMIOŁA image
LETNIA SCENA ROK - PIKNIK SZLACHECKI - ŁUKASZ JEMIOŁA, 22.07.2018, 15:00, TEREN TRAWIASTY PÓŁNOCNA STRONA PAŁACU POTOCKICH
takes place in
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Pytania o podstrefę ekonomiczną nie milkną

Michał Maliszewski   
piątek, 11 sierpnia 2017 07:00

Burmistrz Jerzy RębekCzęstym pytaniem jakie dostajemy na elektroniczny adres naszej redakcji jest aktualny proces tworzenia podstref ekonomicznych w naszym mieście.

- Już w programie wyborczym obecny Burmistrz obiecywał stworzenie na terenie Radzynia - Marynina obszaru, na którym powstanie specjalna podstrefa ekonomiczna, która da nowe miejsca pracy dla mieszkańców Radzynia. Minęło już dużo czasu od początku urzędowania Pana Burmistrza, a efektów w postaci podstrefy ekonomicznej nie ma. Na jakim etapie jest tworzenie podstrefy na Maryninie, ile już scalono gruntów pod podstrefę i czy już wiadomo kiedy rozpocznie się proces zbrojenia działek oraz budowa drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych – dopytywał jeden z naszych Czytelników.

Zwróciliśmy się z tym pytaniem do asystenta burmistrza, Anny Wasak. Otrzymaliśmy taką odpowiedź: - Kwestia stworzenia w Radzyniu strefy czy podstrefy ekonomicznej jest dla władz miasta sprawą priorytetową i od dwóch lat trwają działania w tym kierunku.  Jednak droga do jej powstania jest długa, o czym uprzedzał obecny burmistrz Jerzy Rębek w czasie kampanii wyborczej – tłumaczy rzecznik.

Co się udało zrobić na Maryninie

- Działki, którymi miasto dysponuje na Maryninie, są rozdrobnione, wcześniej nie były podejmowane działania zmierzające do scalenia gruntów – kontynuuje Anna Wasak. - Burmistrz Jerzy Rębek wystąpił do poprzedniego wojewody o prośbą o przekazanie miastu ok. 2 ha ziemi, które były w zasobach Skarbu Państwa, a które mają istotne znaczenie przy procesach scalania. Wówczas otrzymał odpowiedź odmowną. Po ponownym wystąpieniu w tej sprawie w tej sprawie już do obecnego wojewody w marcu 2016 roku - sprawa została rozpatrzona pozytywnie. Jednak by doszło do scalenia, miasto powinno wykupić grunty od prywatnych właścicieli, a ci są temu niechętni - spuentowała.


Nowe tereny inwestycyjne


Drugą kwestią jest  plan zagospodarowania przestrzennego.  - Obecnie mamy już decyzję Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który określił granicę zabytku w mieście. Problem ten istniał  w naszym mieście od lat 60 – informuje Jerzy Rebek. - Jest to olbrzymi sukces, bo stanowi warunek niezbędny do podejmowania kolejnych działań. Obecnie jesteśmy w trakcie opracowywania Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania  miasta, co jest wstępem do opracowania Planu zagospodarowania przestrzennego miasta. W tym planie wyznaczone zostały nowe tereny inwestycyjne, przeznaczone pod przemysł. -  W przyszłym roku mam nadzieję uchwalić ten plan, wprowadzić grunty jako przemysłowe do Planu zagospodarowania i dopiero będzie można podjąć starania o wprowadzenie ich do strefy ekonomicznej – mówi burmistrz Jerzy Rębek. - Moi poprzednicy mogli to już dawno zrobić. Dlaczego się tym nie zajęli?  Sądzę, że nie myśleli perspektywicznie. Ja myślę perspektywicznie i chcę wprowadzić  nowe tereny przemysłowe w dwóch miejscach: w Maryninie i przy drodze krajowej 63 – przy ul. Wisznickiej. To są tereny perspektywiczne, na pewno zostaną zauważone przez inwestorów, szczególnie gdy przez Radzyń zostanie przeprowadzona droga ekspresowa S 19 (Via Carpatia), co jest już przesądzone na szczeblu rządowym. 

Tymczasem Miasto zabiega o ściągnięcie nowych przedsiębiorców do Radzynia. - Jako Miasto nie możemy tworzyć miejsc pracy, nasze zadanie polega na tworzeniu warunków sprzyjających przedsiębiorcom – wyjaśnia włodarz Radzynia. Burmistrz przytacza przykład efektu starań Miasta o przyciągnięcie przedsiębiorców do Radzynia, tworzenia dobrej atmosfery dla inwestorów, ae również budowy infrastruktury – chodzi o firmę Furineo Sp. Z o.o. z Siedlec.

Przypomnijmy, że rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 16 grudnia 2016 r. poszerzona została Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC. W podstrefie Radzyń Podlaski decyzja dotyczy objęcia strefą nieruchomości stanowiących własność FURINEO Sp. z o.o. przy ul. Budowlanych. Przed rokiem - 26 stycznia 2016 r. stosowną uchwałę, wyrażającą zgodę na poszerzenie strefy podjęła Rada Miasta Radzyń Podlaski.

Nieruchomość ma powierzchnię 5,8802 ha, w "Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Radzyń Podlaski" przeznaczona jest pod tereny przemysłowe i usługi wielobranżowe.

Działania logistyczne


- Dla mnie jest to bardzo ważna sprawa - podkreśla Jerzy Rębek. Niezwykle istotne jest zagospodarowanie działek, które są własnością prywatną, a które leżą na terenie przemysłowym przy ul. Budowlanych i Międzyrzeckiej. - Tu również zachęcamy przedsiębiorców do inwestowania. Nie jesteśmy właścicielem terenu, możemy być jedynie pośrednikiem - w dobrym słowa znaczeniu – kojarzącym przedsiębiorców z właścicielami działek – dodaje burmistrz.

Miasto nie ma  obowiązku, a nawet możliwości  tworzenia nowych zakładów pracy, ale może zajmować się tworzeniem mechanizmów ekonomicznych, logistyką związana z umożliwieniem  przedsiębiorcom tworzeniem nowych miejsc pracy. To, co Miasto może zrobić, to zachęta do inwestowania poprzez wsparcie logistyczne i budowę infrastruktury.

W Radzyniu przykładem takich działań jest właśnie ulica Budowlanych.

- Miasto rozwija infrastrukturę w tym miejscu  – doprowadzimy kanalizację, aby jeden z przedsiębiorców mógł budować kolejne hale – zapowiada burmistrz Radzynia. - Obecnie mamy mamy w rejonie ulicy Budowlanych dwie podstrefy – B. Braun, Furineo, ale jest jeszcze kilkadziesiąt hektarów w rękach prywatnych właścicieli, są przedsiębiorcy zainteresowani tym, by tam ulokować swoje przedsiębiorstwa.

Miasto ma porozumienie z firmą B. Braun, która odstąpiła pas ziemi, na której Miasto wkrótce przystapi do opracowywania projektu technicznego  i wybuduje nową ulicę, być może będzie się nazywała ul. Przemysłowa – która skomunikuje ogromny teren i ułatwi inwestowanie w tym miejscu nowym przedsiębiorcom.

 

Komentarze  

 
#1 Ja proponujeradzyniak95 2017-08-11 09:10
Nie oszukiwac ludzi.

I prosze wywalić Wasakową albo Adamskiego.

Chyba na ludzki rozum jezeli Burmistrz nie moze wypowiedziec sie na dany temat wtedy glos zabiera za niego z-ca a nie specjalnie zrobione stanowisteczko dla asystenta vel rzecznika UM.

Pozatym prosze o konkrety zagospodarowania Pałacu. Sa tunele pod nimi, mozna zrobic z nich jakis uzytek turystyczny ale po co lepiej pakowac tam Muzeum do ktorego i tak nikt nie pojdzie
 
 
#2 PANGrand 2017-08-11 11:22
Według analizy Polskiej Akademii Nauk 122 średnim polskim miastom grozi finansowa zapaść. Wśród największych problemów rozwojowych naukowcy wymieniają m.in. spadek liczby ludności. Chodzi o odpływ głównie osób młodych i wykształconych. Na liście są miasta woj. lubelskiego: Kraśnik, Chełm, Zamość, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw, Biłgoraj, Biała Podlaska i Radzyń Podlaski.
 
 
#3 Zacznijcie coś robićKraków 2017-08-11 16:41
Tusk winien, oj nie możemy powiedzieć, bo nasi rządzą w Warszawie. Sami tu na miejscu nic w tym kierunku nie robicie. Oszukujecie mieszkańców.
 
 
#4 RE: Pytania o podstrefę ekonomiczną nie milknąpioter 2017-08-11 21:29
Jakiś dziwny ekonomista poradził Polsce aby stworzyli prawo które pozwoli każdemu otworzyć działalność gospodarczą na takich samych warunkach. Inwestorzy sami by przychodzili. Żadnych specjalnych stref ekonomicznych promujących zagranicznych inwestorów.
 
 
#5 STREFA oraz opodatkowanie KORPORACJI z EU, USA czy AzjiIle DzisiajRP 2017-08-14 02:06
W celu dalszego uszczelniania luk podatkowych nalezy jak najszybciej zaczac opodatkowywac korporacje z zachodniej EU, USA czy Azji: Apple, Google, Microsoft, Intel, Amazon, Uber, Starbucks itd.
Niech zaczna korporacje placic podatki tam gdzie zarabiaja kase a nie tam gdzie jest optymalizacja podatkowa na ktora pozwala FALSZYWA EU wraz z babcia Makrela i szowinistycznym Timmermansem czy Junckerem.
Ci zlodzieje z EU ciagle beda stali za kolonializmem z Niemiec, za korporacjami z EU czy Rosji itd.
Schreder ma zostac dyr. Rosnieftu kiedy jest juz dyr. Nord Stream czyli biznes Zachod-Rosja kwitnie mimo ze EU nalozylo sankcje na Rosje i firmy z Rosji za Krym/Ukraine.

Szowinistyczne Niemcy mowia nam jedno a robia drugie bo kazdy umoczony tam polityk mowi pod publiczke a robi to co jemu sie oplaca. Nam wciskaja jedno, nakazywac by chcieli palcem ze mamy robic tak a nie innaczej a za naszymi plecami sprzedaliby nas Rosji lub poddali ich wplywom itd.

Oj oj PiS nie na reke Europejskiemu establishmentowi ktory chce nas wydoic a poplecznikom typu Tusk czy Bienkowska dac KORYTO pelne zarcia ale juz w Brukseli. KORYTO to swojego rodzaju rekompensata dla lizo-dupow z PO.

Wracajac do stref ekonomicznych i podatkow z korporacji: skoro prywatni ludzie nie sa zainteresowani w Maryninie to nalezy ich olac i szukac z drugiej strony miasta, tam wybudowac droge, tam inwestowac i rozwijac miasto oraz tam budowac infrastrukture a Marynin niech sie martwi sam o to co moglby miec za pol darmo.

Podatki z opodatkowania KORPORACJI posluzylyby lokalnie do tworzenia dobrego otoczenia biznesu i oferty dla wiekszego biznesu do lokowania kapitalu na terenie powiatu czy miasta Radzyn. Brak podatkow oznacza ze sa one wydawane u ryzych Irlandasow w Dublinie i okolicach a nie w Polsce w Warszwie, Lublinie czy Radzyniu.

Musi byc w tym interes bankowcow skoro EU i Juncker na to ciagle pozwalaja. Juncker to bankowiec z Luxemburga wiec dba o swoja posade i swoje koryto wiec chroni korporacje aby nie placily podatkow w EU skoro moga placic w Irlandii czy Luxemburgu z czego on posrednio zyje.
 
 
#6 Do Pana Burmistrzaemeryt 2017-08-16 13:40
Może uzasadnił by Pan po przez swoje służby budowę od podstaw ulicy Przemysłowej. Przecież teren na którym ma ona powstać jest w rękach osób prywatnych. Miasto nie posiada tam nawet skrawka gruntów a i zjazd z 19-tki jest bardzo kosztowny i kłopotliwy. Po co wyrzucać na darmo miliony, czy nie wiecie, że za kilka lat w tym miejscu już nie będzie 19-ki, ponieważ od ulicy Płudzińskiej będzie przebiegała bardziej na wschód. Zobaczcie do planów jakie znajdują się w Urzędzie Gminy.Przecież w Radzyniu jest tyle nie zagospodarowanych terenów położonych nawet w pobliżu Ujęcia wody że tanim kosztem już na terenie częściowo uzbrojonym można zrobić nie jedną Przemysłową ulicę.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.