Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 7 czerwca 2023 imieniny: Wiesława

Kolejne „14” są już na kontach

Paweł Szkalej   
czwartek, 08 września 2022 06:00

ZUSZUS rozpoczął wypłatę czternastych emerytów 25 sierpnia. Za nami terminy 1-5-6 września. Do wypłaty w całym kraju jeszcze kolejne transze- w dniach 10, 15 i 20 września.

Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze. Przestrzegamy też przed oszustami, którzy pod pretekstem szybszej realizacji wypłaty dzwonią do seniorów i oferują pomoc.

Czternastą emeryturę przyznaje się emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających Mama 4 plus, renty inwalidzkiej.

Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego świadczenie wyniesie 1217,98 zł na rękę.

Czternastkę w pełnej wysokości otrzyma w całym kraju ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternasta emerytura będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Prawo do świadczenia głównego jest badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Ilu emerytów i rencistów  z lubelskiego  otrzyma 14 emeryturę w pełnej wysokości a ile pomniejszoną wg zasady złotówka do złotówki okaże się po zakończeniu wszystkich wypłat.

 

Komentarze  

 
#1 RE: Kolejne „14” są już na kontachkinga75 2022-09-18 02:04
Kupujcie wyborców
Każda złotówka się przyda
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.