Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 7 sierpnia 2020 imieniny: Dorota, Konrad, Kajetan

W radzyńskich szkołach będą łączyć klasy

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 04 czerwca 2020 06:00

Dzieci...Miasto Radzyń informuje, że od 1 września w radzyńskich szkołach zmniejszona zostanie liczba klas.

Rzeczniczka Miasta Anna Wasak tłumaczy, że spodziewany w roku 2020 (czerwiec-grudzień) znaczny spadek dochodów miasta, pozyskiwanych z podatków od osób prawnych i fizycznych, wynikający ze skutków gospodarczych pandemii, wymusił podobnie jak ma to miejsce w wielu innych miastach, zracjonalizowanie pracy szkół miejskich w roku szkolnym 2020/2021.

Zmniejszona zostaje liczba klas w rocznikach, w których liczyły one po kilkunastu (16-18 uczniów), a obecne klasy I i II o profilu sportowym w Szkole Podstawowej nr 2 zostają przekwalifikowane na ogólnodostępne. W efekcie w przyszłym roku szkolnym zmniejszona zostanie o jeden oddział liczba klas II w Szkole Podstawowej nr 2 oraz po jednym oddziale klas II i VI w Szkole Podstawowej nr 1. Przekwalifikowanie klas pływackich da oszczędność ok. 139 000, 00 zł, a racjonalizacja liczby oddziałów – ok. 340 000, 00 zł w skali roku.

Rady Pedagogiczne, Związek Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ „Solidarność” oraz Kuratorium Oświaty przyjęły projekty arkuszy pracy szkół bez zastrzeżeń. 

Zmiany od 1 września 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim:

Klasy II – będą 2 oddziały liczące:

II a – 26 uczniów i II b – 26 uczniów

Klasy powstaną z obecnych klas I (+1 dodatkowy uczeń):

I a - 17 uczniów, kl. I b - 18 uczniów, I c 16 - uczniów

Klasy VI – będą 3 oddziały:

VI a - 24 uczniów, VI b - 24 uczniów, VI c - 23 uczniów

Powstaną z obecnych klas V:

V a – 16 uczniów, V b - 16 uczniów, V c – 18 uczniów, V d – 21 uczniów

Zmiany od 1 września 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Radzyniu Podlaskim:

Klasy II – będzie 5 oddziałów

II a – 21 uczniów , II b - 21 uczniów, II c - 20 uczniów – ul. Chmielowskiego

II d - 26 uczniów, II e - 26 uczniów – ul. Sitkowskiego

Powstaną z obecnych klas I:

I as - 21 uczniów, kl. I b - 21 uczniów, I c - 20 uczniów – ul. Chmielowskiego

I d - 17 uczniów, I e – 18 uczniów, I e – 18 uczniów – ul. Sitkowskiego

Arkusze organizacyjne zostały w kwietniu przesłane do Rad Pedagogicznych, Związku Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ „Solidarność” oraz Kuratorium Oświaty. Ani Rady Pedagogiczne, ani Związek Nauczycielstwa Polskiego, ani NSZZ „Solidarność”, ani Kuratorium Oświaty nie wniosły żadnych uwag.

Arkusze Organizacyjne pracy szkół zostały przez te organy ocenione pozytywnie bez zastrzeżeń. W opinii ZNP w pismach z dn. 15 (Ognisko nr 1 Szkoła Podstawowa nr 1) i 17 kwietnia (Ognisko nr 2 Szkoła Podstawowa nr 2) czytamy: „Zaproponowane w opiniowanym dokumencie rozwiązania organizacyjne nie budzą wątpliwości z punktu widzenia interesów pracowniczych i zadań objętych działaniami Związku. Analiza arkusza przedłożonego do zaopiniowania w dniu 2 kwietnia 2020 roku wykazała, że zawiera on rozwiązania organizacyjne zgodne z obowiązującymi przepisami i korzystne z punktu widzenia interesów pracowniczych” (SP1). „Zaproponowane w opiniowanym dokumencie rozwiązania organizacyjne nie budzą wątpliwości z punktu widzenia interesów pracowniczych i zadań objętych zadaniami Związku” (Sp 2).

„Arkusze organizacji szkół/placówek są zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dn. 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli ( Dz. U. Z 2019 r. poz.502) oraz innymi obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa” - czytamy w piśmie Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Z informacji uzyskanych od dyrektorów szkół wynika, że rodzice zostaną poinformowani o szczegółach reorganizacji – do której klasy będzie uczęszczało dane dziecko - w drugiej połowie sierpnia. - pisze na miejskiej stronie Anna Wasak.

 

Zarząd Ogniska ZNP nr 1 nie opiniował łączenia klas

Ze słowami rzeczniczki Miasta Radzyń nie zgadzają się członkowie Zarządu Ogniska ZNP nr 1 w Radzyniu Podlaskim. W otrzymanej od Zarządu informacji czytamy, że Zarząd wyraził pozytywną opinię do projektu arkusza organizacji pracy szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim, ale w przedłożonym do zaopiniowania projekcie arkusza nie ma łączenia klas. W związku z powyższym Zarząd wnosi o publikację poniższego sprostowania:

 

Sprostowanie

W związku z nieprawdziwymi informacjami zamieszczonymi w artykule „W radzyńskich szkołach będą łączyć klasy” z dnia 04.06.2020 wyjaśniamy:

Nie jest prawdą, że Zarząd Ogniska nr 1 Związku Nauczycielstwa Polskiego pozytywnie zaopiniował łączenie klas w Szkole Podstawowej nr 1.

Cytowana opinia z dnia 15 kwietnia 2020 odnosi się do wersji projektu arkusza organizacji  pracy szkoły, w której nie było łączenia klas.

Powyższe zmiany, jak również zmiany dotyczące zmniejszenia ilości godzin, ograniczenia etatów, zwolnień nauczycieli  zostały wprowadzone po wydaniu przez Zarząd Ogniska pozytywnej opinii. Opiniowany  projekt arkusza z dnia 02 kwietnia 2020r. arkusz znajduje się w dokumentacji Ogniska.

W opinii wnioskowaliśmy, aby niezwłocznie po zatwierdzeniu przez organ prowadzący Oddział Powiatowy ZNP został powiadomiony pisemnie o dokonanych zmianach w stosunku do opiniowanego projektu.

                                                    Z poważaniem

                                                    Zarząd Ogniska ZNP nr 1

                                                    w  Radzyniu Podlaskim

 

Komentarze  

 
#1 Niedopuszczalneedek 2020-06-04 06:59
W dobie koronawirusa klasy są zagęszczane,a gdzie oprócz uzasadnienia pracowniczego i ekonomicznego uzasadnienie uczniowskie. Dlaczego nie jest brany pod uwagę fakt co oni robią tym dzieciom jak klasa jest podzielona. Wyrywają je ze środowiska które znają a potem poradnia pedagogiczna i psychologiczna ma co robić.Ja jestem z takiej klasy dzielonej sprzed wielu lat i wiem jaka to jest trauma. Myślałem że czasy się zmieniły i patrzą na ucznia i jego rodziców.To są praktyki niedopuszczalne.
 
 
#2 W złym miejscu szuka się oszczędności w tym mieście...Turówka leśna 2020-06-04 13:06
A ja się raczej zastanawiam, jak źle musi być w budżecie miasta jeśli robi się coś kosztem zdrowia i edukacji dzieci (łączenie klas w większe - poziom nauczania niższy, odbieranie dzieciom możliwości rozwoju - likwidacja klasy sportowej) i zagęszczanie klas przy ryzyku koronawirusa... ROCZNIE kilkaset tys oszczędności, czyli nawet nie ułamek tych milionów, które już zostały sprzeniewierzone na koszty sądowe, kary, głupie pseudoinwestycje nie przynoszące zysków miastu... Ostatnio ulicę Przemysłową w środku pól... I to wszystsko kosztem dzieci, które nie zdążyły jeszcze zawinić. Źle się dzieje, oj źle...
 
 
#3 taaaaataaaawaluś 2020-06-04 13:19
a co robią obecnie nauczyciele ? truskawek nawet nie chcą zbierać a ktoś im płaci ? jajaja?
 
 
#4 Rębek nie nadaje się na burmistrzaSpejson 2020-06-04 14:08
Wszyscy narzekają a gdzie byli gdy wybierano burmistrza.Starym lemingom się nie dziwię,polecieli głosować na PiS-dzielców bo przekupili ich trzynastą emeryturą(chociaż i tak ją oddadzą w opłatach za śmieci jak to w twarz śmiał im się ich prezydent)ale młodzi niech trochę oprzytomnieją przy następnych wyborach.Ten burmistrz to nieudacznik marnujący tylko nasze pieniądze.A swoją drogą to ciekaw jestem do jakiej partii przejdzie gdy PiS zacznie dostawać po du.ie(bo nic nie trwa wiecznie dzięki Bogu).Może znowu wróci do PO?Bo chyba nie wszyscy wiedzą co na niego głosowali że był członkiem tej partii
 
 
#5 Nie ma pieniędzy na oświatęzjp 2020-06-04 15:44
:D :D :D Niem pieniędzy na nauczanie dzieciaków? A dlaczego mają być! Wystarczy, że są na przegrane procesy sądowe, milionowe odszkodowania (Ensol), wynagrodzenia dla firm piszących wnioski o dofinansowanie, z których nie ma ani grosza czy na utrzymanie pustostanu pn. pałac. A warto przypomnieć, że Wojewoda każdego roku przekazywał dotację na utrzymanie pałacu w wysokości 400 000zł. No to tak 2 mln już m. Radzyń jest do tyłu.
Takiego burmistrza wybrała sobie większość mieszkańców, to go ma! Brawo Wy :P !
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.