Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 29 maja 2020 imieniny: Magdaleny, Teodozji

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Wniosek o emeryturę lub rentę później, a wypłata „wstecz”

Małgorzata Korba   
piątek, 22 maja 2020 06:00

ZUSDobra wiadomość dla osób, które chcą złożyć wniosek o emeryturę lub rentę, ale obawiają się to robić w czasie epidemii.

Mogą dostarczyć wniosek później, a świadczenie i tak będzie przysługiwało im od marca.

Dotychczas emerytura lub renta przysługiwała od miesiąca, w którym klient złożył wniosek. Jednak w czasie epidemii niektórzy obawiają się wizyt w urzędach. Trudniej jest też zgromadzić niezbędną dokumentację. Dlatego ustawa, zwana tarczą antykryzysową (z 18.04.2020 r.), przewiduje, że wniosek o emeryturę lub rentę można złożyć później – w terminie do 30 dni od upływu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Mimo późniejszego wniosku emerytura lub renta będą przysługiwać także za wcześniejsze miesiące, nawet od 1 marca.

Jak skorzystać?

Są tylko dwa warunki. Po pierwsze, klient musi dołączyć do wniosku oświadczenie, w którym wskaże, od jakiej daty Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma przyznać emeryturę lub rentę. Po drugie, na dzień wskazany w dokumencie klient musi spełniać wszystkie kryteria do przyznania świadczenia (np. ukończenie wieku emerytalnego, data powstania niezdolności do pracy). Data w oświadczeniu nie może być wcześniejsza niż 1 marca 2020 roku. Na podstawie tak złożonego wniosku ZUS przyzna emeryturę lub rentę także za okres wstecz i wypłaci ją z wyrównaniem.

Przykład: Klient złoży wniosek o emeryturę w lipcu, ale warunki do jej przyznania spełnił już w marcu. Będzie miał prawo do świadczenia od marca, jeśli do wniosku złożonego w lipcu dołączy oświadczenie, w którym wskaże, że chciał uzyskać emeryturę od marca. Otrzyma wtedy wyrównanie emerytury za miesiące od marca do czerwca.

Identyczna zasada dotyczy wniosków o przeliczenie wysokości emerytury lub renty oraz wniosków o podjęcie zawieszonej wypłaty świadczenia. Przepisy, które pozwalają na późniejsze złożenie wniosku, nie mają zastosowania do świadczeń przyznawanych w drodze wyjątku ani do świadczenia Mama4+.

Świadczenia przedemerytalne

Dłuższe terminy dotyczą świadczeń przedemerytalnych. Wniosek o świadczenie trzeba złożyć standardowo w ciągu 30 dni od wydania niezbędnego zaświadczenia przez urząd pracy. Jeśli ten termin mija w stanie zagrożenia epidemicznego lub epidemii, to wniosek można złożyć w ciągu 30 dni od ich ustania. A osoby, które dorabiają do świadczeń przedemerytalnych, mają więcej czasu na powiadomienie ZUS o wysokości przychodów. W tym przypadku również obowiązuje termin do 30 dni od ustania epidemii Covid-19.

 

Komentarze  

 
#1 Czy polskiego rencistę, emeryta stać na truskawki ?Kraków 2020-05-24 14:03
Za koszyk polskich truskawek trzeba zapłacić od 35 do 46 złotych. Emeryci pytają Dudę jak smakują tegoroczne truskawki. Bo za emeryturę 937 złotych netto , na te owoce ich po prostu nie stać.
 
 
#2 Kraków dziecko?waluś 2020-05-24 19:01
Kto ci tak mózg wyprał ? a kiedy to normalnych ludzi w połowie maja (i przy takiej pogodzie )było stać na truskawki ? zobaczymy co będzie ok 10 czerwca ? a zobacz po ile są ogórki czy pomidory to co kiedyś pojawiało się ok 26 lipca tzn odpustu św Anny ? ale czy ci to coś mówi ?w GW czy też tEFENIE nie powiedzą ?
 
 
#3 walusiueSPe 2020-05-25 11:15
Co to są normalni ludzie, a co to ci nienormalni których stać? Lepszy sort w grupie jest? Które media prawdę ci powiedzą?
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.