Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 9 sierpnia 2020 imieniny: Klara, Roman, Romuald

Burmistrz zapewnia – będą 22 miliony złotych na pałac!

Michał Maliszewski   
sobota, 24 sierpnia 2019 07:00

Burmistrz Jerzy Rębek, wójt Wiesław Mazurek, poseł Marcin DuszekWczoraj (23.08) punkt 15.00 rozpoczęła się krótka konferencja prasowa Marcina Duszka, posła na Sejm RP oraz Konrada Sawickiego, doradcy wojewody lubelskiego. Kandydaci startują do Sejmu RP z ramienia komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

W rozpoczęciu kampanii wyborczej w naszym mieście wspierali ich: wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek z zastępcą Anną Grochołą oraz burmistrz Jerzy Rębek. Jednak gorącym tematem zwołanej konferencji była zapowiedź 22-milionowej dotacji na pałac Potockich.

- Ta informacja zostanie oficjalnie zaprezentowana przez marszałka województwa lubelskiego 1 września na Placu Wolności w naszym mieście – powiedział burmistrz Radzynia Podlaskiego. – Pierwsza część będzie patriotyczna, ale zaraz potem będzie konferencja, gdzie zostanie zaprezentowana pre-umowa z marszałkiem województwa lubelskiego. 22 miliony będą przekazane nam na rewitalizacje centrum miasta i pałacu. Myślę, że każdy z mieszkańców ziemi radzyńskiej doceni to, jako wydarzenie wyjątkowe, bo o takich pieniądzach, póki co nie mogliśmy marzyć. To jest odpowiedź dla tych wszystkich osób, sympatycznych skąd inąd, które twierdzą, że odrzuciłem dotację 10-milionową, ale to dla 22 milionów złotych czasami warto odrzucić taką propozycję. To jest moja odpowiedź na wszystkie te wątpliwości, które rodzą się w sercach i umysłach ludzi, którzy z troską, mam nadzieję, wypowiadają się. Wkład własny miasta będzie rzędu 6 milionów złotych. Będzie to rozłożone na trzy lata, więc nie zburzy to budżetu miasta – zakończył Jerzy Rębek.

Do słów burmistrza poseł Marcin Duszek dodał: - Nasza wiarygodność jest potwierdzona chociażby wygłoszonymi przed chwilą słowami pana burmistrza o 22 milionach dotacji dla Radzynia oraz pałacu, obiektu tak bardzo ważnemu i strategicznemu dla całej Polski wschodniej. Te zapowiedzi, ta wiarygodność i te konkretne miliony złotych o których mówił pan burmistrz te konkretne środki wygenerowane z budżetu naszego Państwa one mogą służyć ziemi radzyńskiej i jej mieszkańcom. To jest najważniejsze. Na naszą wiarygodność pracujemy latami, tak jak w przypadku pana wójta i pana burmistrza – mówił poseł.

Kilka godzin przed konferencją zapytaliśmy rzecznika prasowego Marszałka Województwa Lubelskiego Remigiusza Małeckiego, jakie zostały poczynione postępy w sprawie dużej dotacji dla Radzynia i kiedy można się spodziewać tych funduszy. Recznik odpowiedział: - Trwa obecnie ocena fiszki projektowej „Poprawa stanu infrastruktury zespołu pałacowo-parkowego i obszaru miejskiego w Radzyniu Podlaskim”, złożonej przez Miasto Radzyń Podlaski, w trybie negocjacyjno-uzgodnieniowym, który jest kolejnym etapem weryfikacji przedsięwzięć priorytetowych planowanych do współfinansowania ze środków RPO WL. Po uzyskaniu pozytywnej oceny w ramach procedury opisanej w dokumencie „Tryb negocjacyjno-uzgodnieniowy dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020”, dany projekt może: uzyskać preferencje w postaci dodatkowych punktów przyznawanych podczas oceny wniosków w trybie konkursowym albo uzyskać status projektu realizowanego w trybie pozakonkursowym.

Burmistrz Jerzy Rębek zapewnił, że pre-umowa daje stuprocentową pewność uzyskania środków. Jednak jak podaje wolna encyklopedia internetowa Wikipedia: „Podpisanie pre-umowy nie jest równoznaczne z uzyskaniem dofinansowania. Uzależnione jest to od spełnienia przez projekt wymogów formalnych i merytorycznych dotyczących przygotowania odpowiedniej dokumentacji i gotowości do wdrożenia”. 

 

 

Dwa dni temu otrzymaliśmy felieton od jednego z naszych Czytelników, w którym nietrudno się dopatrzeć podobieństwa do sytuacji z naszego miasta. W związku z zapewnieniem burmistrza o otrzymaniu 22 milionowej dotacji postanowiliśmy opublikować go właśnie teraz:

Opowiadanie o pewnej gminie

Była sobie pewna gmina, która miała otrzymać od Marszałka Województwa kwotę 10 mln zł na rozwój. Warunkiem otrzymania w/w kwoty było złożenie kompletnego wniosku związanego z rozwojem tej gminy. Cele rozwoju, sposób zagospodarowania środków finansowych trzeba było określić we wniosku o dofinansowanie.

Wójt gminy …, a może to był Burmistrz...? Nie pamiętam, ale dla istoty sprawy to nie ma większego znaczenia. Wójt …, a może jednak burmistrz (nie ważne), złożył wniosek o dofinansowanie, który opracowywali profesorowie i doktorzy z Politechniki (tak mówił). Wniosków było bardzo dużo, gdyż projekt zakładał przekazanie 10 mln zł każdemu miastu powiatowemu w województwie. Wnioski weryfikowane były w Urzędzie Marszałkowskim przez wiele tygodni, a wspomniany wcześniej wójt (a może burmistrz…?) już rozgłaszał, że gmina otrzyma te dziesięć „baniek” na rozwój.

Ostatniego dnia, kiedy upływał termin składania uzupełnień, z Urzędu Marszałkowskiego zadzwonił telefon, a urzędniczka poinformowała, że są braki we wniosku. Poprosiła, aby przesłać do niej pozwolenie na wycinkę drzew – był piątek, a termin upływał o godzinie 15.00 tego samego dnia. Naczelnik działu odpowiedzialnego za wniosek był w tym czasie na urlopie, a o pozwolenie na wycinkę drzew nikt wcześniej się nie zatroszczył. Załatwienie tego w ciągu kilku godzin graniczyło z cudem.

Już tego piątku (połowa 2018 roku) urzędnicy z Urzędu Gminy włącznie z Wójtem (…a może Burmistrz – nie pamiętam) wiedzieli, że 10 mln „odpłynie” na inne cele, a Wójtowi pozostanie rozegranie tej sprawy tak, aby mógł wygrać jesienne wybory samorządowe.

Wójt rozpoczął przygotowania do procesu „zadymiania” umysłów mieszkańców gminy, aby ratować swoje „wyborczą cztery litery”.

Kilka tygodni przed terminem wyborów samorządowych, Urząd Marszałkowski przesłał do zainteresowanej gminy informacje o odrzuceniu wniosku. Włodarz gminy włączył, od dawana przygotowywaną maszynę do „zadymiania” opinii publicznej. Zaczął odgrażać się, że pozwie Marszałka Województwa do Sądu za nie zgodne z prawem odrzucenie wniosku i działanie na szkodę włodarza i gminy. W gminie zaczęli pojawiać się politycy (senator, posłowie, wojewoda, …itd.) – włączona „zadymiarka” działa na pełnych obrotach, a pracownicy Urzędu Gminy mieli ubaw na całego widząc, jak włodarz sprawnie lawiruje w gąszczu manipulacji i kłamstw. Złożony pozew do Sądu sprawił, że wniosek dotyczący 10 mln wrócił do ponownej weryfikacji w Urzędzie Marszałkowskim. Dokumentacja została ponownie oceniona., ale nie ujawniono wyników weryfikacji wniosku, gdyż Wójt wycofał wniosek. Dlaczego? Czy nie było tak, że ktoś z Urz. Marsz. zadzwonił i „grzecznie poprosił” o wycofanie wniosku, gdyż nie ma możliwości uzyskania dofinansowania, ze względu na poważne braki i błędy w dokumentacji...?

Uzasadnieniem do wycofania wniosku, „zadymiarka” cały czas działa, miało być otrzymanie większych kwot dofinansowania z innych programów...? Jeżeli z innych programów, dlaczego zrezygnowano z 10 mln. Przecież nie było jakiejkolwiek kolizji? Można było wziąć te pieniądze i starać się o następne. Znowu manipulacja i przekazywane półprawdy społeczeństwu. Wielu dało się nabrać na argumentację „złotoustego” włodarza.

Czy gmina uzyska te obiecane większe środki finansowe...? Oby i osobiście jestem „za”.

A jeżeli to kolejna przedwyborcza „zadyma”? Mam nadzieję, że nie.

Zastanawiam się, ilu czytelników zobaczyło podobieństwa powyższego opisu z działaniami któregoś z włodarzy, którego dobrze znacie? Zostawiam to wyobraźni czytających powyższy tekst.

JK

190823-konfer-01190823-konfer-02190823-konfer-03190823-konfer-04190823-konfer-05190823-konfer-06190823-konfer-07190823-konfer-08190823-konfer-09190823-konfer-10190823-konfer-11190823-konfer-12190823-konfer-13190823-konfer-14

 

Komentarze  

 
#1 kiełbasa wyborczakylo79 2019-08-24 07:58
Kiełbasa wyborcza i nic więcej. Każdy normalny i trzeźwo myślący to zobaczy. Ciekawy jestem ile z tych obietnic będzie po tym jak wybory się już odbędą ?? A co do wiarygodności na którą powoływał się Pan Poseł nie wypowiem się bo wszyscy wiemy jak to z tym w Radzyniu jest. Podsumuję to krótko , uwierzę jak zobaczę początek prac.
 
 
#2 RE: Burmistrz zapewnia – będą 22 miliony złotych na pałac!Kamx 2019-08-24 08:33
Już załatwił 10 mln teraz obiecuje 22. Gruszki na wierzbie. Wybory się zbliżają musi obiecywać żeby na jego kolegów z PiS chcieli głosować. Są w Radzyniu ważniejsze rzeczy do zrobienia od pałacu bo ten to dziura bez dna i wiecznie będzie mało na remonty i utrzymanie.
 
 
#3 UWAGA UWAGA - czytać ze zrozumieniem!!!!!P.K. 2019-08-24 09:21
Podpisanie pre-umowy nie jest równoznaczne z uzyskaniem dofinansowania. Uzależnione jest to od spełnienia przez projekt wymogów formalnych i merytorycznych dotyczących przygotowania odpowiedniej dokumentacji i gotowości do wdrożenia

czyli kolejny wałek wąsatego diabła, ciekawe czy tym razem durni radzyńscy mieszkańcy łykną jak pelikany
 
 
#4 do wyborców PiSyzzum 2019-08-24 11:45
Nie będę się znęcał nad burmistrzem bo ani to dla mnie z pożytkiem ani nawet nie sprawia mi to przyjemności. O czym innym. Zastanawiam się jak trzeba mieć w pogardzie własny elektorat zeby co wybory w tak nachalny sposób "rzucać ochłapy " wyborcze i kazać im w to wierzyć. Co gorsza ci wyborcy "muszą " robić dobrą minę i udawać ( bo nie wierzę że oni w to wierzą) że faktycznie tak będzie bedzie 22 ( a przed prezydenckimi to pewnikiem już 35 ) milionów. Ale w sumie w wykonaniu tej partii nie powinno nic dziwić skoro wiceminister Piebiak ( czy jak mu tam) był członkiem zespołu do przeciwdziałaniu hejtowi w internecie.
 
 
#5 Andrzej Kotyłaakotyla 2019-08-24 12:18
Cytuję dokładnie: "Burmistrz Jerzy Rębek zapewnił, że pre-umowa daje stuprocentową pewność uzyskania środków." Stwierdzam, co następuje: Burmistrz Jerzy Rębek kłamie. Żadna (również i ta, o której mowa) pre-umowa nie daje stuprocentowej pewności uzyskania środków. Jeśli jest inaczej aniżeli stwierdzam, niech mnie Pan Burmistrz poda do sądu. Podkreślam: nie stwierdziłem, że miasto nie otrzyma rzeczonych środków. Być może otrzyma, czego miastu życzę. Ja tylko zarzucam Burmistrzowi manipulację przedwyborczą w kwestii gwarancji dofinansowania zawartej w tzw. pre-umowie. Jeśli rzeczywiście stwierdził on jak na wstępie, to skłamał.
 
 
#6 Stadionstadionowy 2019-08-24 12:52
Panie Burmistrzu a kiedy stadion? Obiekt popada w ruinę coraz bardziej niszczeje aż się prosi o remont i większą modernizację!
 
 
#7 RE: Burmistrz zapewnia – będą 22 miliony złotych na pałac!Radzyniak1970 2019-08-24 18:01
Tymczasem proponuje aby pan burmistrz zwrucil uwagę na nieoswietloną od kilku dni ul.Konstytucji 3go maja
 
 
#8 Co to za uśmieszki...?Jurek2005 2019-08-24 21:11
Wiem, że Kamil Duszek myśli o Rębku tak źle, że zastanawiam się jak bardzo trzeba łaknąć wejścia ponownego do Sejmu, aby tak nie szczerze się uśmiechać ściskając tej obłudzie rękę??? Coś nieprawdopodobnego...
Jak ta polityka jest brudna.,?
 
 
#9 RE: Burmistrz zapewnia – będą 22 miliony złotych na pałac!aira 2019-08-24 22:07
P. S. Będąc w te wakacje w Tate Modern, widzialam koszulkę z identycznym 'O' jak z logo ROK. Ciekawe kto na kim się wzorowal?
 
 
#10 Pan kandydat na posła zna się...kurka wodna 2019-08-25 00:18
Panie Rębek i Panie Mazurek nosicie jak widać garnitury w/g swoich zarobków (...kto bogatemu zabroni?), ale Panowie... w marynarce zapina się tylko jeden guziczek- ten górny.
 
 
#11 pa-ła-czenek44 2019-08-25 20:43
Niezbyt interesuje mnie burżuazyjna ruina , którą powinien utrzymywać ze swoich dochodów burmistrz. W mieście trzeba budować ulice, układać nowe chodniki, budować mieszkania komunalne a nie ładować pieniądze w studnię bez dna.
 
 
#12 ble, ble, ble, co wybory to samoalafortis 2019-08-26 07:36
Kto przysposobił pałac, to za niego odpowiada!
Pałac,park, rynek, parkingi - to tylko wizualizacje na tablicach.

Kto jeszcze tego słucha?

Redemptoryście powierzyć miasto zawierzone :lol:
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.