Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 22 czerwca 2024 imieniny: Pauliny, Tomasza

Już niedługo

Polsko-ukraiński piknik rodzinny image
Polsko-ukraiński piknik rodzinny, 23.06.2024, 15:00
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Jacek Dukaj - Wroniec

Anna Małoszewska   
poniedziałek, 13 grudnia 2010 19:17

WroniecWroniec rozpostarł skrzydła i zasłonił całą ścianę, od biblioteczki do meblościanki.

W jednej szponiastej łapie ściskał zakrwawionego ojca Adasia, drugą zaś wczepił się w parapet. Uniósł i opuścił gwałtownie długi na metr dziób, ciężki i ostry kilof. Dziabnął nim mamę Adasia. Mama próbowała uratować, odciągnąć tatę; nie udało się jej. Ptaszysko trafiło mamę. Padła na podłogę, krzycząc z bólu.

Dziś mija 29 rocznica wprowadzenia przez Generała Wojciecha Jaruzelskiego na obszarze Polski Stanu Wojennego. Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie - chciałabym zaproponować więc z tych dwóch okazji wszystkim dorosłym Czytelnikom iledzisiaj przepiękną baśń Jacka Dukaja, zatytułowaną "Wroniec", z której pochodzi cytowany powyżej fragment - to bardzo dobry pomysł na prezent pod choinkę, który pomoże małym dzieciom zrozumieć, czym był Stan Wojenny. Zapewniam też, że sposób, w jaki Jacek Dukaj o nim opowiedział, ujmie i Dorosłych.

Adaś pewnej niedzieli z przerażeniem stwierdza, że nie ma w telewizji "Teleranka" i "Dobranocki", a następnego dnia do domu, w którym mieszka ze swoją rodziną, przylatuje Wroniec, który rani mamę Adasia, a zakrwawionego tatę, gromadzącego materiały antywrońcowe, porywa w nieznanym kierunku.

Ludzie Wrońca wracają po rodzinę Adasia, którego babcia zdążyła oddać pod opiekę sąsiadowi. Chłopiec wyrusza w podróż, by uwolnić swoją rodzinę. Okazuje się, że tata i wujek Adasia pracują dla Wrońca. Po ciężkiej walce z ludźmi Wrońca, wszyscy szczęśliwie wracają do domu, a główny bohater znów może obejrzeć "Dobranockę".

W baśni występują ponadto Milipanci, Bubeki, Tajniaki, Członki, Pozycjoności, Złomot, a nawet... Lech Wałęsa!

Całość dopełniają bajkowe ilustracje Jakuba Jabłońskiego.

2

3

4

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Piaggo  2 t
Piaggo 2 t
piątek, 14 czerwca 2024
noimage
Praca oD Zaraz
niedziela, 09 czerwca 2024
noimage
Sprzedam
niedziela, 16 czerwca 2024