Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 września 2023 imieniny: Marka, Wacława | 1978 - ks. Witold Kobyliński zwrócił się z prośbą do kurii w Siedlcach o uzyskanie pozwolenia od władz na budowę nowego kościoła w Radzyniu Podlaskim

Domowe sposoby nawilżania to już przeszłość. Sprawdź nowe metody

Artykuł partnera   
czwartek, 15 kwietnia 2021 06:00

NawilżaczDomowe sposoby nawilżania powietrza znane są od pokoleń, choć popularne, łatwe, czasami pracochłonne to niekoniecznie w pełni skuteczne. Poznaj nowocześniejsze i bardziej zadowalające metody na podniesienie wilgotności w pomieszczeniu

Znane domowe sposoby nawilżania powietrza 

Wszystkie domowe metody na nawilżenie suchego powietrza w mieszkaniu stosowane były przez naszych rodziców i dziadków, są naturalne, ale traktowane jako doraźna pomoc. 

Nawilżone powietrze poprawia samopoczucie, nawilża skórę i włosy, zmniejsza ryzyko infekcji i łagodzi dolegliwości alergiczne. 

Najbardziej popularnymi sposobami nawilżania powietrza są:

 • Nakładanie mokrych ręczników lub ubrań na grzejniku czy suszarce - parująca woda podnosi wilgotność. Nie wieszaj na grzejniku tkanin wypranych w silnych, mocno pachnących detergentach, bo szkodliwe substancje z środków piorących trafią do powietrza wraz z wodą, a zapach stanie się jeszcze bardziej intensywny.

 • Ceramiczny nawilżacz na grzejnik lub pojemnik z gorącą wodą przy grzejniku nie nawilży całego pomieszczenia, a jedynie w pobliżu kaloryfera, 

 • Wieszanie mokrych firanek - tylko na ciepłe, letnie dni.

 • Pozostawienie wody po kąpieli w wannie i uchylenie drzwi od łazienki - wilgotne powietrze rozejdzie się po mieszkaniu.

 • Uprawa roślin doniczkowych - kwiaty w mieszkaniu dostarczają tlen i redukują dwutlenek węgla. 

Odpowiednia temperatura i wilgotność 

Dla optymalnych warunków w domu otwieraj okna przynajmniej na kilka minut. Minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem przed snem.  

Najlepszą temperaturą dla zdrowia jest 20 - 22°C przy wilgotności 40 - 60%. 

Do pomiaru przyda się higrometr z termometrem. 

Powyższe metody nawilżania powietrza nie pozwalają na kontrolowanie wilgotności powietrza. Może okazać się, że zwiększą ją za dużo, do nawet 70% - 80%. 

Znaczne podwyższenie wilgotności w mieszkaniu przyczynia się do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów i rozwoju pleśni. 

 

Nowoczesne metody nawilżania powietrza - zerwij z przeszłością 

Najlepszym i nowoczesnym sposobem na nawilżenie suchego powietrza jest nawilżacz powietrza.

Istnieją trzy rodzaje nawilżaczy powietrza:  

 • nawilżacz ewaporacyjny - odparowuje wodę z filtra.

 • nawilżacz ultradźwiękowy - za pomocą ultradźwięków rozbija wodę na małe cząsteczki.

 • nawilżacz parowy - emituję gorącą parę wodną.

Wszystkie nawilżacze powietrza wygrywają z domowymi sposobami nawilżania powietrza ze względu na komfort i wyższą skuteczność. 

Jaki nawilżacz powietrza będzie najzdrowszy? Najbardziej bezpiecznym nawilżaczem powietrza dla dzieci i zwierząt z możliwością kontroli wilgotności jest nawilżacz ewaporacyjny. 

 

Nawilżacz ewaporacyjny - nawilżaj powietrze higienicznie i naturalnie

Nawilżacz ewaporacyjny tak jak domowe sposoby nawilżania opierają się na zasadzie ewaporacji czyli naturalnym odparowywaniu wody. 

Wyposażony jest w zbiornik na wodę, wentylator oraz filtr nawilżający, przez który przechodzi suche powietrze. 

Następnie wypuszczane jest do pomieszczenia w formie chłodnej, niezauważalnej i czystej mgiełki. Często posiada też filtr antybakteryjny dla lepszej higieny. Nie wydziela niebezpiecznych związków chemicznych i pozwala kontrolować poziom wilgotności. 

Zalety nawilżacza ewaporacyjnego:

 • Energooszczędność.

 • Cichy tryb pracy.

 • Higiena.

 • Bezpieczny dla zdrowia, nie generuje zanieczyszczeń. 

 • Bezawaryjność. 

 • Brak ryzyka zawilgocenia powietrza w mieszkaniu, automatycznie reguluje wilgotność.  

 • Polecany dla dzieci i zwierząt.

Nawilżone i oczyszczone powietrze 

Nie tylko nawilżone powietrze jest niezbędne dla profilaktyki zdrowia, również oczyszczanie go jest bardzo ważne zwłaszcza dla alergików i osób posiadających zwierzęta. 

Oczyszczanie i nawilżania powietrza zapobiega chorobom układu oddechowego. 

Oczyszczacz powietrza usuwa zanieczyszczenia lotne tj. smog, sierść, kurz, pleśń, bakterie i wirusy oraz szkodliwe zapachy dzięki 3 filtrom: wstępnemu, HEPA i węglowemu. 

Zobacz jaki nawilżacz powietrza sprawdzi się do Twojego domu!

 
noimage
Korepetycje
poniedziałek, 18 września 2023
Sprzedam domek dla dzieci
Sprzedam domek dla dzieci
wtorek, 26 września 2023