Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 2 maja 2024 imieniny: Zygmunta, Anastazego | 1864 - za udział w powstaniu styczniowym zostali rozstrzelani w Radzyniu: Balcer Tyślicz, Paweł Trofimow, Franciszek Patek, Grzegorz Iwanow i Leopold Dąbrowski * 1942 - zmarł ks. infuat Tadeusz Mateusz Osiński, proboszcz i dziekan parafii radzyńskiej

Już niedługo

223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja image
223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, 03.05.2024, 09:45, Plac Potockiego
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

MUZEUM UTRACONE. OSTATNI WIĘŹNIOWIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Arkadiusz Kulpa   
niedziela, 31 maja 2015 09:58

Kleopatra. Autor: Władysław Czachórski Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Muzeum Utracone. Ostatni więźniowie II wojny światowej”, który odbędzie się w piątek, 12 czerwca 2015 roku o godzinie 18.00, w Galerii „Oranżeria”

W wyniku II wojny światowej Polska utraciła przeszło 70 procent materialnego dziedzictwa kultury.

W niespotykany dotąd sposób, systematycznie rabowano i niszczono zbiory państwowe, kościelne i prywatne. Wiele z tych dzieł przepadło bezpowrotnie, inne zdobią prywatne kolekcje gdzieś w świecie. Zdarza się, że polskie dzieła sztuki, zrabowane podczas wojny, pojawiają się na międzynarodowym rynku antykwarycznym. Wtedy istnieje szansa na ich odzyskanie i powrót do kraju.

Głównym założeniem Projektu „Muzeum Utracone” oraz wystawy „Muzeum Utracone. Ostatni więźniowie II wojny światowej” jest popularyzowanie wiedzy o stratach wojennych w dziedzinie dóbr kultury.

„Rozpowszechnienie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania”.

„Utracone Odzyskane” to projekt w którym znane i cenione osoby wypowiadają się na temat utraconych dzieł sztuki. Dzisiaj prezentujemy wypowiedzi aktorów: Jerzego Stuhra, Andrzeja Seweryna, Anny Polony, Marcina Kwaśnego, Pauliny Holtz oraz Anny Czartoryskiej.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.