Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 1 maja 2024 imieniny: Józefa - Święto Pracy

Eliminacje strefowe do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Judo

Michał Maliszewski
środa, 03 czerwca 2015 07:00

Zawodnicy na podium30 maja 2015 roku sześciu judoków MULKS Technik Orion stanęło do walki o awans do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Zawody odbyły się w Warszawie, a ich celem było wyłonienie najlepszych zawodników strefy II (Polska podzielona jest na cztery strefy). Dlatego do zawodów przystąpili najlepsi juniorzy i juniorki młodsze z 4 województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego i podlaskiego. Radzyńscy judocy spisali się bardzo dobrze. Z szóstki, która wystartowała w Warszawie, trójka wywalczyła awans, a pozostałym niewiele do niego zabrakło. Najlepiej zaprezentował się Kamil Samólnik w wadze 60 kg, który pokonał wszystkich swoich przeciwników przed czasem i bezapelacyjnie wygrał mocno obsadzoną kategorię wagową.

Trzecie miejsce i awans w wadze 63 kg wywalczyła Alicja Szewczak, ponosząc tylko jedną porażkę w walce półfinałowej z wielokrotna medalistką i reprezentantką Polski. Pozostałe pojedynki rozstrzygnęła na swoją korzyść i zajęła 3 miejsce premiowane awansem do OOM.

Miłą niespodziankę sprawiła Maja Karolak, która będąc najmłodszym rocznikiem juniora młodszego (startowali zawodnicy z roczników 2000 - 1998) walczyła dzielnie w wadze 52 kg i po 3 zwycięstwach oraz jednej porażce awansowała do grona najlepszych juniorek młodszych.

Pozostała trójka naszych reprezentantów była bliska awansu. Agnieszka Żelazowska może mówić o pechu - najpierw o 200 gram nie wypełniła limitu wagi 52 kg, a następnie walcząc w przedziale 57 kg zajęła 5 miejsce, ale w dodatkowej walce o awans uległa swojej przeciwniczce popełniając w końcówce walki błąd taktyczny. Agnieszka startowała w zawodach po długiej przerwie, walczyła jednak odważnie i jeżeli dołoży do tego pracę nad poprawą techniki, to ma szansę awansować do OOM za rok, gdyż będzie miała jeszcze prawo startu.

Również Paweł Kowalczyk i Marcin Skarżycki walczący w wadze 55 kg byli bliscy awansu. O ile Paweł to pierwszy rocznik juniora młodszego i jeszcze 2 lata będzie bił się w tej kategorii wiekowej to szkoda, iż szczęście nie sprzyjało Marcinowi, który źle zinterpretował sygnał sędziowski -przeciwnik to wykorzystał kontynuując walkę i pewny awans niestety umknął. Ostatecznie obaj nasi zajęli 7 miejsca wśród 15 walczących zawodników w tej kategorii wagowej.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że połowa sześcioosobowej ekipy judoków z województwa lubelskiego, którzy wywalczyli awans do finałów, to zawodnicy MULKS Technik Orion przy ZSP w Radzyniu Podlaskim - wychowankowie trenera Waldemara Podsiadłego. Oprócz radzyniaków prawo startu wywalczyli również dwaj zawodnicy Legionu Zamość i jeden ze Spartakusa Lublin.

Finały już 20 i 21 czerwca odbędą się w Luboniu k/ Poznania.