Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 10 maja 2024 imieniny: Antoniny, Izydora | 1955 - likwidacja domu Zgromadzenia Sióstr Albertynek

Przedszkole Miejskie czeka przekształcenie

Michał Maliszewski   
czwartek, 16 listopada 2017 07:00

Burmistrz Jerzy RębekPodczas XXXIX nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbyła się 7 listopada br. radni przyjęli uchwałę intencyjną dotyczącą planowanych zmian w Publicznym Przedszkolu Miejskim.

Zamiar przekształcenia przedszkola spowodowany jest rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej które mówi, że przedszkole może mieć jedynie 6 oddziałów zamiejscowych, natomiast radzyńska jednostka posiada ich aż 12. Pozostaje więc podzielenie jednego przedszkola na trzy oddzielne. – Musimy dokonać rozdziału tego przedszkola miejskiego na trzy przedszkola – mówił na wstępie Jerzy Rębek. – W nieodległej przyszłości przedszkola na ul. Armii Krajowej i ul. Chmielewskiego muszą zostać rozbudowane, ponieważ zainteresowanie tym, aby przedszkola były większe jest ogromne. Brakuje miejsc w przedszkolach. Takie są wyzwania przed którymi stajemy i w roku przyszłym zamierzamy opracować projekty techniczne rozbudowy tych budynków. Nie możemy z tym zwlekać, bo ta sytuacja trwa już kilka lat. Uchwała, którą podejmujemy podjąć jest wstępem do całej procedury związanej z utworzeniem każdego z przedszkoli – tłumaczył burmistrz Radzynia Podlaskiego.

Głos w dyskusji zabrała Bożena Lecyk: - W związku z tą uchwałą chciałam zapytać dlaczego ta uchwała ma charakter intencyjny? Rozumiem, że jest to wymóg prawny i my nie mamy innego wyjścia i musimy te przedszkole przekształcić. Jakie będą koszty z tym związane? Czy będzie trzeba zatrudnić dwóch dyrektorów? – zakończyła radna.

O kwestiach technicznych dopytywał również Robert Mazurek: - Jaki będzie los obecnego kierownictwa przedszkola? Czy odbędą się konkursy i na jakiej zasadzie będą powoływani dyrektorzy tych dwóch nowych przedszkoli? Co z pracownikami przedszkola? Czy wszyscy mogą liczyć na dalsze zatrudnienie? Czy przekształcenie przedszkola będzie miało jakiś wpływ na dzieci? Czy były prowadzone jakieś kalkulacje finansowe? – pytał radny Mazurek.

W celu odpowiedzi na pytania radnych na początku głos zabrała Małgorzata Kowalczyk: - Uchwała jest o zamiarze przekształcenia bo takie są wymogi ustawowe. Przy przekształceniu obowiązują te same przepisy, które dotyczą likwidacji szkoły bądź przedszkola. W takim przypadku najpierw należy podjąć uchwałę o zamiarze przekształcenia, bądź likwidacji, wówczas tę uchwałę należy skierować do Związków Zawodowych i Kuratorium Oświaty celem uzyskania opinii i do końca lutego musimy powiadomić rodziców wszystkich dzieci, które uczęszczają do przedszkola. Po dopełnieniu tych formalności będzie można podjąć uchwałę o przekształceniu przedszkola. Takie są przepisy prawa – tłumaczyła naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Na resztę zadanych pytań odpowiedział burmistrz Rębek: - Skoro przestaje funkcjonować przedszkole w takim kształcie to będą ogłoszone konkursy i będzie nabór. Tutaj nic nadzwyczajnego nie wydarzy się, pracownicy mogą się czuć absolutnie bezpieczni. Dzieci nie odczują żadnych zmian bo kadra którą mamy w tych przedszkolach jest to zespół profesjonalistów z wielkim sercem dla dzieci i tutaj nie przewiduję żadnych kłopotów. Dzieci tych zmian nie zauważą tak samo rodzice nie muszą mieć jakiegokolwiek niepokoju. Odbędzie się to w sposób płynny i absolutnie niezagrażający nikomu. Czy koszty będą zwiększone? Tak, będą, trzeba się z tym liczyć, ale teraz trudno przesądzać. Każdy będzie miał prawo przystąpić do konkursu, również osoby z zewnątrz. Więc jeśli ktoś dojdzie do zespołu to rzeczą naturalną jest, że koszt funkcjonowania przedszkola będzie zwiększony. Musimy dokonać takich przekształceń i z takimi kosztami musimy się liczyć, natomiast zaznaczam, ta rozbudowa przedszkoli, o której wspomniałem wcześniej musi nastąpić w roku 2019, maksymalnie 2020. Tu nie chodzi o budowę wielkich gmachów, tylko dobudowę dwóch czy trzech sal do przedszkola na ul. Armii Krajowej, a jeśli chodzi o budynek na ul. Chmielowskiego to tam istnieje możliwość dobudowania dwóch czy nawet trzech sal zaplecza niezbędnego do funkcjonowania. Nie zamierzamy również rywalizować w sposób niezdrowy z przedszkolami prywatnymi. Są one niezwykle ważne dla utrzymania bazy ale również dla zapewnienia miejsca dla dzieci. Z pełnym szacunkiem odnoszę się do przedszkoli niepublicznych – zakończył burmistrz.

Radna Lecyk dopytywała Jerzego Rębka o koszty przekształcenia placówki. Burmistrz odpowiedział jej następująco: - Koszty nie były szacowane, bo bez względu na to, jakie one będą mamy obowiązek ten proces przeprowadzić, bo funkcjonowanie przedszkola w tym kształcie jest bezprawne, więc jakie by te koszty się nie pojawiły my musimy je ponieść – zakończył.

W nadzwyczajnej sesji uczestniczyło 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie. 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Nowe opony 205/55R16
niedziela, 05 maja 2024
Brzoza kominkowa.
Brzoza kominkowa.
piątek, 03 maja 2024
Specjalistyczne mycie obiektów
Specjalistyczne mycie obiektów
czwartek, 09 maja 2024