Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 17 maja 2024 imieniny: Weroniki, Sławomira

Miasto przygotowuje się do nowego systemu oświaty

Michał Maliszewski   
piątek, 27 stycznia 2017 08:00

Burmistrz Jerzy Rębek wraz z zastępcąLikwidacja gimnazjów, ośmioklasowa podstawówka, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum – przed nami duże zmiany spowodowane reformą systemu oświaty.

Pierwsze efekty zobaczymy już w tym roku. Uczniowie kończący VI klasę szkoły podstawowej przejdą do VII klasy w tej samej jednostce oświatowej. Nie będzie prowadzona już rekrutacja do gimnazjum. Nie będzie również egzaminu po klasie VI. Sprawdzian wiedzy czeka uczniów dopiero w klasie VIII. W roku szkolnym 2019/2020 r. do szkoły ponadgimnazjalnej trafią dwa roczniki: ósmoklasiści, jako pierwszy rocznik kończący podstawówkę zgodnie z nową reformą oraz ostatni rocznik gimnazjum. W całej Polsce samorządy przygotowują swoje jednostki do wprowadzonych zmian w reformie oświatowej. Także w naszym mieście ruszają prace przygotowawcze.

- Mamy na uwadze to, że jest to bardzo ważna reforma i dlatego pilnie obserwujemy sytuację w kraju, to co prawodawca nam przekaże – tłumaczył włodarz Radzynia Podlaskiego, Jerzy Rębek. - 9 lutego wybieramy się do Białej Podlaskiej na spotkanie z przedstawicielami kuratorium oświaty, aby jak najsprawniej przeprowadzić proces wygaszania gimnazjów, na przestrzeni kolejnych lat, jak również zorganizowania szkół podstawowych. Jeśli chodzi o oświatę miejską tutaj większych problemów się nie spodziewamy. Myślę, że odbędzie się to w sposób bardzo sprawny, a równocześnie mało dokuczliwy dla kogokolwiek. Wręcz powiedziałbym, że postaramy się zrobić to w sposób niezauważalny. Dołożymy starań by tak się stało, by szkoły normalnie funkcjonowały - zakończył burmistrz.

Małgorzata Kowalczyk, inspektor ds. oświaty Urzędu Miasta Radzyń Podlaski zapewnia na nas, że podczas prowadzonych zmian dołożą wszelkich starań, by nauczyciele nie zostali bez pracy: - W tej chwili nie robiliśmy jeszcze dokładnych analiz, mamy jedynie analizę demograficzną, z której wynika, że w 2019 roku będziemy mieli 180 uczniów mniej w naszych szkołach, będzie to mniej o siedem oddziałów - powiedziała inspektor. - U nas gimnazja będą wygaszane normalnym trybem, nie będą włączane do szkoły podstawowej. Po feriach zimowych planujemy spotkanie z dyrektorami, by dokładnie przeanalizować te zmiany i siatki godzin. Ustalimy dla których nauczycieli będzie praca, a dla których godzin może zabraknąć. Będziemy się starali aby w naszych placówkach jak najwięcej tych pedagogów przyjąć, by jak najmniej czuło się pokrzywdzonych. Być może w szkołach średnich, gdzie liczba oddziałów znacznie wzrośnie część nauczycieli znalazłoby pracę, ale tak jak mówię będziemy się starali jak najwięcej ich zagospodarować. Myślę, że nadgodziny dyrektorzy rozdzielą dla tych nauczycieli z gimnazjum, dla których godzin będzie brakowało, by mogli sukcesywnie przechodzić do szkoły podstawowej i uzupełniać od przyszłego roku szkolnego te etaty. Do przyszłej sesji Rady Miasta przeanalizujemy to dokładnie - zakończyła Małgorzata Kowalczyk.

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
WYNAJMĘ DOM ZA DROBNĄ OPŁATĄ
poniedziałek, 06 maja 2024
noimage
telefon samsung huawei
piątek, 10 maja 2024