Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 8 maja 2024 imieniny: Stanisława, Lizy

Wystawa w 30. rocznicę śmierci Mieczysława Stagrowskiego

Michał Maliszewski   
piątek, 09 grudnia 2016 08:00

Plakat16 grudnia br. w Radzyńskiej Izbie Regionalnej odbędzie się wernisaż wystawy fotografii pt. „Mieczysław Stagrowski – nauczyciel, przyjaciel, człowiek wielki duchem”.

Jego organizatorem jest Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim, we współpracy z I Szczepem Harcerskim „Infiniti”, Stowarzyszeniem Przyjaciół I LO w Radzyniu Podlaskim i Radzyńskim Ośrodkiem Kultury. Początek o godz. 18.

- Wystawa została przygotowana z okazji 30. rocznicy śmierci Mieczysława Stagrowskiego. W ten sposób chcieliśmy przypomnieć wszystkim sylwetkę tego pedagoga, harcerza i turysty – powiedział nam Robert Mazurek, inicjator przedsięwzięcia.

Mieczysław StagrowskiMieczysław Stagrowski urodził się w 1909 r. w Wielączy k. Zamościa. W 1928 r. złożył egzamin dojrzałości w Państwowym Gimnazjum im. J. Zamoyskiego w Zamościu. W latach 1928-33 studiował na wydziale Nauk Humanistycznych KUL, gdzie uzyskał dyplom magistra filozofii w zakresie filologii klasycznej. Pracę pedagogiczną Mieczysława Stagrowskiego przerwało aresztowanie przez Niemców 9 XI 1939 r. i osadzenie w więzieniu na Zamku w Lublinie. Przebywał tam do 9 III 1940 r. Po zwolnieniu wyjechał do Zwierzyńca, gdzie do 30 V 1941 r. prowadził nie bacząc na konsekwencje – tajne nauczanie. Następnie wraz z małżonką Aleksandrą przyjechał do Radzynia Podlaskiego, z którym się już nigdy nie rozstał. W obawie przed aresztowaniem zatrudnił się jako dozorca drogowy i pracował w tym charakterze do 1944 r., dając jednocześnie tajne lekcje.

W 1944 r. przystąpił wraz z innymi do odbudowy szkolnictwa w Radzyniu. W czasie długiej pracy zawodowej Mieczysław Stagrowski niezwykle umiejętnie łączył obowiązki nauczyciela z pracą społeczną w harcerstwie. I dlatego większość jego wychowanków pamięta Go nie jako nauczyciela a druha. Szczep Harcerski „Węzeł” przy LO uchodził za najlepszy w byłym dużym województwie lubelskim. Dopełnieniem zainteresowań druha Stagrowskiego była turystyka i krajoznawstwo. Kiedy w 1972 r. przeszedł dosyć nieoczekiwanie na emeryturę, nie przerwał swojej aktywności. W marcu 1972 r. wraz z grupą społecznych działaczy założył Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, którego przez wiele lat był wiceprezesem a następnie prezesem Honorowym. Potrafił skupić wokół siebie liczne grono nauczycieli krajoznawców i młodzieży.

Mieczysław Stagrowski zmarł 23 grudnia 1986 r. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Radzyniu Podlaskim.

Wystawa będzie czynna do 20 stycznia 2017 r.

Mieczysław Stagrowski

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Zakupie kosiarke Rotacyjna oraz Siewnik
poniedziałek, 06 maja 2024
sprzedam
sprzedam
poniedziałek, 29 kwietnia 2024
noimage
Brukarstwo
niedziela, 28 kwietnia 2024