Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 29 kwietnia 2024 imieniny: Piotra, Roberta

Szlakiem Henryka Sienkiewicza –wycieczka edukacyjna UTW

Kronikarka UTW Bronisława Niebrzegowska   
piątek, 22 kwietnia 2016 07:00

Seniorzy na wycieczceRok 2016 ustanowiony jest Rokiem Henryka Sienkiewicza - "Wielkiego Syna Ziemi Łukowskiej"  i "Wybitnego Pisarza Polaka" o światowej sławie.

Poprzez swoją twórczość literacką, publicystyczną oraz społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, poświęcenia i umiłowania Ojczyzny. Uhonorowany został nagrodą Nobla za całokształt swojej twórczości. W celu uczczenia obchodów Roku Wielkiego Polaka wyjechaliśmy na wycieczkę autokarową w 51 osób, podążając szlakiem rodzinnych stron pisarza. Miejscem urodzenia H. Sienkiewicza była Wola Okrzejska.

W dworskiej oficynie przyszedł na świat przyszły Noblista. Teraz jest tutaj muzeum poświęcone pisarzowi - zwiedziliśmy je z dużym zainteresowaniem, gdyż posiada bogaty zbiór pamiątek po pisarzu: rodzinne fotografie, unikalny księgozbiór, różne rekwizyty i kolekcje  XIX-wiecznych mebli. Tu odczuwa się atmosferę miłości i przywiązania pisarza do swego rodzinnego domu i rodzinnej ziemi. Ciekawe były opowieści i sceny z życia noblisty opowiedziane przez dyrektora muzeum Antoniego Cybulskiego, których z zaciekawieniem wysłuchaliśmy. Wrażenie na nas wywarło otoczenie oficyny - muzeum jest starannie utrzymane, z pięknym drzewostanem i rzeźbami postaci - bohaterów książek pisarza. W pobliskiej Okrzei widnieje Kopiec, usypany przez społeczeństwo polskie ku pamięci rodaka. Weszliśmy na szczyt Kopca aby zobaczyć pomnik - popiersie noblisty. Stąd roztacza się imponujący widok krajobrazu lat dziecięcych, tak bliski sercu  Sienkiewicza. W Okrzei, niedaleko Kopca, na miejscowym cmentarzu, odwiedziliśmy grób matki pisarza – Stefanii, z okazałym pomnikiem przedstawiający postać matki i syna.

Poprzez zwiedzenie miejsc rodzinnych bliżej poznaliśmy postać pisarza i jego dzieła. Ważnym obiektem naszego zwiedzania była huta szkła gospodarczego w Hucie Dąbrowa. Dzięki gościnności dyrektor Agnieszki Czubińskiej i kierownika Leszka Tradkiewicza, mogliśmy zwiedzić zabudowania huty. W hali poznaliśmy cały cykl produkcyjny – piece do wytopu szkła, wanny szklarskie, piece komorowe i gotowe piękne wyroby, które wędrują do różnych krajów. Niesamowite wrażenie robi ciężka praca samych hutników, którzy z lanego szkła wydmuchują te cudeńka. Warto było zobaczyć, jak w wysokiej temperaturze i jazgocie urządzeń pracują ludzie, na których twarzach widać wkładany w pracę trud i zmęczenie. W drodze powrotnej zajechaliśmy do Woli Gułowskiej, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, poświęcone ostatniej bitwie kampanii 1939 roku. Była to dla nas jednocześnie wspaniała lekcja historii, dzięki zastosowanym multimediom i efektom dźwiękowym poczuliśmy atmosferę tamtych wojennych dni. W Sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej, w cichej modlitwie i skupieniu otrzymaliśmy wsparcie duchowe pogłębiające naszą  wiarę religijną.

Była to wspaniała wycieczka edukacyjno-wypoczynkowa, sprawnie zorganizowana i przeprowadzona przez Alicję Majewską i Marię Oworuszko.

Serdecznie dziękujemy organizatorkom.

160420-galan-01160420-galan-02160420-galan-03160420-galan-04160420-galan-05160420-galan-06160420-galan-07160420-galan-08160420-galan-09160420-galan-10160420-galan-11160420-galan-12

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Wyjątkowe mieszkanie na ul. Korczaka
niedziela, 28 kwietnia 2024
Rower
Rower
środa, 17 kwietnia 2024
Ekspresowa naprawa protez
Ekspresowa naprawa protez
czwartek, 25 kwietnia 2024