Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 1 maja 2024 imieniny: Józefa - Święto Pracy

Czy księgozbiór bibliotek zostanie połączony?

Michał Maliszewski   
sobota, 23 listopada 2013 08:00

Wiceburmistrz Mirosław KałuskiNa ostatniej sesji Rady Miasta radny Adam Adamski poruszył temat Biblioteki Pedagogicznej.

- Z tego co wiem, istnieją plany przejęcia Biblioteki Pedagogicznej przez Miasto Radzyń Podlaski. Proszę o informację na ten temat. Jestem członkiem komisji oświaty i kultury i nikt nam nic na ten temat nie przekazał – dopytywał radny Adamski.

Z odpowiedzią spieszył wiceburmistrz Kałuski - Biblioteki Pedagogiczne są prowadzone przez samorząd województwa. Faktem jest, że organy województwa zamierzają zmienić strukturę organizacyjną Bibliotek Pedagogicznych poprzez likwidację niektórych jej oddziałów, jak chociażby ten w naszym mieście. Taka informacja do miasta dotarła i w trosce o to, aby zachować księgozbiór radzyńskiej biblioteki, a także miejsca pracy, została wyrażona wola do samorządu województwa o zamiarze przejęcia biblioteki jeśli wówczas miała być likwidowana.

- Jeśli zmierzylibyśmy się z takim problemem, że wyrażamy zgodę na przejęcie tej biblioteki i włączamy ją w skład naszej miejskiej biblioteki, albo będzie ona formalnie zlikwidowana i zabrana do Białej Podlaskiej, to z całą pewnością korzyścią dla naszego miasta i jej mieszkańców będzie zachowanie księgozbioru i miejsc pracy - kontynuował wiceburmistrz. - Odbędzie się to tylko wtedy, gdy samorząd województwa podejmie zamiar likwidacji filii w naszym mieście. Taką wolę wyraziliśmy i funkcjonuje ona w samorządzie województwa i myślę, że będzie brana pod uwagę gdy będą padały  jakiekolwiek decyzje w tym zakresie – odpowiedział Mirosław Kałuski.

Będziemy obserwowali losy Biblioteki Pedagogicznej i jeśli zapadną jakieś decyzje samorządu województwa o radzyńskiej filii bezzwłocznie poinformujemy o tym naszych czytelników. 

 

Komentarze  

 
#1 SocjalizmNeta 2013-11-23 13:11
Najlepiej zlikwidować biblioteki i inne instytucje kultury, a zostawić ludziskom pilota w łapach i głupawe programy w tv, które będą oglądać z wypiekami na twarzy popijając piwsko, ewentualnie firankologię przez okno studiować i obrabiać wszystkich, którzy przechodzą ulicą. Po co mają czytać, żeby się prawdy historycznej dowiedzieli? No, po co? Lepiej niech tv oglądają i plotkami z Internetu żyją. Już Jim Morrison powiedział kiedyś zdanie uniwersalne i ponadczasowe, a zarazem prawdziwe: "Kto kontroluje media, ten kontroluje umysł". Niech ludzie nie czytają, nie ukulturalniają się i nie uczą. Przecież to jest celowy zabieg twardogłowych, bo od myślenia są oni, a reszta się nie liczy. Chyba, że są wybory. Tak samo, jak za realnego socjalizmu tak i teraz pijakami i głupolami dobrze rządzić.
 
 
#2 RE: Czy księgozbiór bibliotek zostanie połączony?niepokorny 2013-11-23 16:51
"oblężenie trwa długo
wrogowie muszą się zmieniać
nic ich nie łączy
poza pragnieniem naszej zagłady"
wielu ich pośród nas;
obrońcami starcy po 1000 lat
"cmentarze rosną maleje liczba obrońców
ale obrona trwa, będzie trwała do końca
i jeśli miasto padnie a ocaleje jeden
on będzie niósł miasto w sobie
po drogach wygnania
on będzie Miasto
patrzymy w twarz głody twarz ognia
twarz śmierci
najgorszą ze wszystkich - twarz zdrady
i tylko sny nasze nie zostały upokorzone"
 
 
#3 RE: Czy księgozbiór bibliotek zostanie połączony?eSPe 2013-11-24 19:34
Nie widzę przeszkód merytorycznych, aby połączyć obie biblioteki w jeden sprawny organizm zaspokajający potrzeby zwykłego czytelnika, jak i potrzeby nauczycieli, studentów i bibliotekarzy placówek szkolnych, czy też gminnych. Połączenie, to nie likwidacja. Pozostają księgozbiory, pozostają ci sami ludzie. Zmieniają się jedynie mocodawcy - pracodawcy dla co niektórych przyszłych pracowników nowej miejskiej biblioteki. Ale to chyba nie problem, bo czy w związku z tym, ci co przejdą z pedagogicznej do miejskiej, raptownie zapomną, po co są w bibliotece? Mają w dalszym ciągu przekazywać swoją wiedzę potrzebującym, a że nie będą już na etacie nauczycielskim,(karta nauczyciela ich gryzie), to nie ma znaczenia. W zasadzie nigdy nie byli nauczycielami w dosłownym znaczeniu tego słowa, i przywileje nauczycielskie nie powinny im się należeć. Nie każdy pracownik oświaty, tak to nazwijmy, powinien się łapać na taką kartę. Ja rozumiem, że towarzysz Gomółka chcąc skierować nauczycieli na wsie,w celu szerzenia oświaty, musiał, coś im dać w zamian. Stworzono Kartę Nauczyciela. I dzisiaj ten relikt komunizmu, czysty beton PZPR, trwale zakorzeniony w głowach pedagogów, niszczy demokrację. Te śladowe ilości godzin pracy, jakie oni wykonują,żądając przy okazji gratyfikacji przerastających w rozsądny sposób zasługi, kłócą się ze zdrowym rozsądkiem i są po prostu niesmaczne. Szczególnie, gdy się patrzy na pracowników oświaty nie związanych bezpośrednio z pracą z młodzieżą, uczniami mówiąc inaczej.
Dziwię się przy okazji, że na podobny tok rozumowania nie wpadli przedstawiciele zawodów mocno technicznych, medycznych, bo i oni również mogli by powiedzieć (i będą mieli świętą rację), że po przyjściu z pracy, potrzebują codziennie 4-5 godzin samokształcenia, przygotowania na następny dzień, aby sprawnie wykonać swoje działania, a stres związany z ich pracą, wymaga urlopów zdrowotnych może nawet dłuższych, niż mają nauczyciele. Oni tego nie powiedzą, bo są rozsądni.
A tu dwóch, czy też trzech pracowników biblioteki pedagogicznej strzela focha, żal.
 
 
#4 małe sprostowanie:akotyla 2013-11-24 21:07
Kartę Nauczyciela wdrożono w roku 1982. Władysław Gomółka znajdował się już od 12 lat w głębokim cieniu historii.
 
 
#5 Komentarzradzyniak13 2013-11-24 22:54
Chciałabym wiedzieć, czy będa środki na odnawianie ksiągozbioru naukowego biblioteki, kiedy zostanie przejęta przez miasto?
DO eSPE
Czy pracowałeś kiedykolwiek jako nauczyciel albo dokonywałeś pomiarów czasu przcy nauczycieli i to upowaznia Cię to pisania o śladowych godzinach pracy nauczycieli? Skąd wiesz, ile godzin poświęca nauczyciel na rady ped., spotkania z rodzicami, dokumnetację, pracę wychowawczą pozalekcyjną, sprawdziany, przygotowywanie uroczystości z uczniami i wiele innych działań, o których prawdopodobnie nie masz pojęcia, bo nie pracujesz w szkole. Zastanów się, zanim coś napiszesz.
 
 
#6 Panie AKotyłaeSPe 2013-11-25 15:13
W pewnym sensie ma pan rację. Ale proszę sobie przypomnieć, na jakich fundamentach została zbudowana Karta Nauczyciela. To już w 1944-45 zaczęto tworzyć jej podwaliny, aby wprowadzić oświatę pod strzechy. Najpierw nakazem pracy, później proponowaniem dodatków w postaci bezpłatnego mieszkania na wsi, dodatkowych kartek żywnościowych, dodatkami pieniężnymi, dodatkowymi płatnymi urlopami, a nawet rozdawano bezpłatnie meble, pościel, ubrania. To właśnie była namiastka Karty Nauczyciela, a jego szczyt nastąpił w okresie Gomółki, tj: 1965 roku, kiedy to powstał plan budowy 1000 szkół na 1000-lecie Polski obchodzone w 1966 roku. To Gomółka otworzył drogę do powstania Karty Nauczyciela, a jego następcy, tylko to bujnie rozwijali i ujęli w jakieś normy ustawowe. Można to nazwać ogólnie pełzającą kartą nauczyciela w kierunku pro nauczycielskim, czego do dzisiaj nikt nie potrafi ukrócić.
 
 
#7 kto uprzywilejowany?niepokorny 2013-11-25 20:42
państwo, w którym policjant zarabia więcej od nauczyciela jest państwem policyjnym
 
 
#8 Gomółka Gomułce nierównyNeta 2013-11-25 21:42
Nie wiem kim jest Władysław Gomółka, o którym piszecie. Po prostu nie kojarzę gościa, ale za to wiem kim jest Władysław Gomułka.
 
 
#9 przepraszamakotyla 2013-11-26 09:52
za pomyłkę w pisowni nazwiska Władysława Gomułki - oczywiście. Wyraz ten - stosowany jako nazwisko - pisywany jest dwojako, stąd mój lapsus. Errare humanum est... Dyskusja z eSPe jest niemożliwa, ponieważ w swoim wywodzie zawarł on tyle samo faktów, co fikcji.
 
 
#10 pora wrócić do realióweSPe 2013-11-26 19:53
Panie AKotyła, trudno by było sądzić, że "narobi pan we własne gniazdo" zgadzając się ze mną. Rozumiem, że stara się pan udowodnić, że przed rokiem 1982 (rok uchwalenia Karty Nauczyciela), nauczyciele pracowali 8 godzin dziennie przez nawet 6 dni w tygodniu (jedna wolna sobota w miesiącu od bodajże 1977, a wcześniej i tego nie było) cieszyli się z 26 dni urlopu wypoczynkowego w porywach, żadnych ferii, wakacji i innych pierdół. Po prostu byli normalnymi pracownikami w PRL, a dopiero ta karta wprowadziła wolność dla nauczycieli. Nie jest fikcją, że już od lat pięćdziesiątych istniał nakaz pracy dla nauczycieli i byli kierowani na zapyziałe wsie, w zamian uzyskując dodatki (pozostały nie wiem dlaczego do dzisiaj) finansowe, nieoprocentowane pożyczki na zagospodarowanie, nawet dostawali umeblowane mieszkania. Nie jest tez fikcją, że już wówczas zmniejszano im pensum, tylko dlatego, bo chcieli uciekać za wsi po trzech latach nakazu pracy. Nie jest fikcją również to, że to z okazji tworzenia politycznego programu 1000 szkół na 1000-lecie, ekipa Gomułki, musiała bardzo mocno kłaniać się wykładowcom szkół wiejskich, dając w zamian następne ulgi i przywileje, tylko po to, aby w tych 1000 szkół miał kto uczyć. (Górka Kocka -szkoła tysiąclecia, nie miał kto uczyć, i co gorsza, nie było kogo uczyć!!)Widzę, że jesteś pan trochę przy młody, bo to są czasy, kiedy pana rówieśnicy z pieluchą biegali, co oczywiście nie jest wstydliwe, bo w końcu i ja też kiedyś z czymś takim biegałem - aby pamiętać czasy wczesnego PRL i wynikające z tego podejście władzy do nauczycieli. Najpierw wszystkich przedwojennych przegonili, aby później zatrudniać po maturze i 6 miesiącach kursu nauczycielskiego, dając w zamian dodatkowe profity w zasadzie nienależne. Dlatego sadzę w dalszym ciągu, że na pewnym etapie naszej młodej demokracji ZNP i jego pochodne, przegięły pałę i należało by wrócić do realiów. Społeczeństwa już nie jest stać utrzymywać Wasze przywileje swoimi podatkami. Przepraszam, bo może obraziłem albo cy cóś koło tego!!
 
 
#11 no i mamy...akotyla 2013-11-27 07:30
kuriozalną sytuację! Człowiek prowadzi polemikę sam ze sobą. Ciekawe, kto kogo przekona...:)
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Sprzedam chÅodnice wody claas
Sprzedam chłodnice wody claas
czwartek, 25 kwietnia 2024
noimage
Wyjątkowe mieszkanie na ul. Korczaka
niedziela, 28 kwietnia 2024