Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 kwietnia 2024 imieniny: Zyty, Teofila

Podsumowanie projektu ERASMUS w Paszkach Dużych

Adam Świć   
poniedziałek, 11 grudnia 2023 07:00

Grecja17 listopada w Szkole Podstawowej w Paszkach Dużych odbyła się prezentacja multimedialna podsumowująca projekt Beneficiary Module - Project initiation 2022-1-PL01-KA122-SCH-000080081 – "Scio me nihil scire" ("Wiem, że nic nie wiem" - Sokrates) - mobilność jako droga do kompetencji kadry Szkoły Podstawowej w Paszkach Dużych.

W spotkaniu wzięła udział koordynatorka projektu p. Agnieszka Zając, pan dyrektor Paweł Dobek ze szkoły podstawowej w Woli Skromowskiej, zaproszono też dyrektorów i nauczycieli szkół gminnych.

Przygotowania do realizacji projektu rozpoczęły się w lutym 2022 roku, kiedy to przystąpiliśmy do pracy nad wnioskiem, a jego ukoronowaniem był pobyt w Salonikach w dniach 10-24 lipca 2023 roku. Wylot do Salonik był poprzedzony zajęciami on-line z języka angielskiego, historii i kultury Grecji, ze szczególnym naciskiem na historycznie pojmowaną Macedonię. W projekcie wzięli udział nauczyciele ze szkół podstawowych w Paszkach Dużych i Woli Skromowskiej w gminie Firlej w powiecie lubartowskim.

Na pobyt złożyły się zajęcia prowadzone w języku angielskim przez instruktorów greckich (język grecki, taniec, teatr) oraz prowadzone w języku polskim z zakresu e-learning. Zakwaterowani byliśmy w hotelu Holiday Inn w rejonie zatoki (tam też odbywała się część zajęć).

Wielką atrakcją wyjazdu były wycieczki: oprócz zabytków i najciekawszych nowych budowli Salonik (miasto jest związane m.in z Aleksandrem Wielkim, jego nauczycielem Arystotelesem i Świętym Pawłem z Tarsu) zaliczyliśmy kilkukrotne plażowanie w Salonikach i okolicach, a także na Riwierze Olimpijskiej; zwiedziliśmy m.in. półwysep Chalkidiki i Meteory - masyw skał w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej w okolicy miasta Kalambaka. Skały osiągają wysokość do 540 m n.p.m. Na szczytach skał umiejscowiony jest zespół 24 prawosławnych klasztorów (monastyrów).

Ogromne wrażenie wywarło na nas muzeum w Verginie (starożytne miasto Ajgaj - stolica imperium Macedonii). Muzeum Archeologiczne w Verginie zostało otwarte w 1993 roku i znajduje się wewnątrz dużego kurhanu. Ta podziemna konstrukcja została zbudowana w celu ochrony znalezionych grobowców macedońskich królów. Samo muzeum składa się z grobowców i sali, w której eksponowane są skarby z pochówków królewskich. Jeden z grobowców należy do króla Macedonii Filipa II, ojca słynnego Aleksandra Wielkiego. Przy zgaszonym świetle, w absolutnie fantastycznym nastroju, mogliśmy obejrzeć ściany komór grobowych i znalezione podczas wykopalisk przedmioty. Wszystko z dokładnymi opisami i wyjaśnieniami. Miejsca pochówku przetrwały nienaruszone, a wraz z nimi prawdziwe skarby - urny, broń, przepiękne rzeźby i malowidła i przede wszystkim wieniec w formie liści dębu i żołędzi wykonany ze szczerego złota! Mnogość i waga tych odkryć była tak duża, że stanowisko wpisane zostało na listę UNESCO. Kilka lat temu znalazło się w pierwszej dziesiątce największych atrakcji z tej listy.

Wielkie wrażenie zrobiły na nas także wodospady w Edessie i tamtejsze źródła termalne, a także okolice mitycznej góry Olimp.

Pobyt był tak zorganizowany, że mieliśmy czas na zwiedzanie indywidualne i poznawanie greckiej kuchni, muzyki i zwyczajów (m.in. wieczór grecki z koncertem w jednym z lokali).

Pobyt i cały program był inspirujący – wykorzystujemy go też w procesie nauczania. Na piętrze szkoły są gazetki szkolne prezentujace sylwetki Aleksandra Wielkiego zwanego Macedońskim, Arystotelesa i bohatera dwóch narodów – polskiego i greckiego – Jerzego Iwanowa Szajnowicza. Jest też gazetka z fragmentami listów Św. Pawła Apostoła do Tesaloniczan (istniała tam jedna z pierwszych gmin chrześcijańskich). Film z muzeum w Verginie towarzyszy lekcjom z mitologii greckiej na języku polskim. Zorganizowaliśmy w październiku wieczór grecki w ramach obchodów DEN. Grupa pięciorga nauczycieli kontynuuje naukę języka angielskiego na regularnym kursie.

231211-grecja-01231211-grecja-03231211-grecja-04231211-grecja-05231211-grecja-06231211-grecja-07231211-grecja-08231211-grecja-09231211-grecja-10231211-grecja-11231211-grecja-12231211-grecja-13

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
ziemniaki
wtorek, 16 kwietnia 2024
noimage
Oddam łąkę w bezpłatne użytkowanie.
poniedziałek, 15 kwietnia 2024
noimage
Remonty
wtorek, 16 kwietnia 2024