Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 kwietnia 2024 imieniny: Walerii, Pawła

Praktyczny przewodnik po butach górskich

Artykuł partnera   
środa, 02 lutego 2022 07:00

Praktyczny przewodnik po butach górskichJednodniowa wycieczka w góry?

A może kilkudniowy trekking po imponujących masywach górskich? Bez względu na to, pierwszym i podstawowym wyposażeniem, o jakim zawsze musimy pamiętać, są dobre buty górskie. Na co warto zwrócić uwagę, szukając niezawodnego obuwia do zadań specjalnych?

Najważniejsze w butach górskich - podeszwa

Szukając idealnego obuwia spełniającego podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wędrówek po górach, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na jakość podeszwy. Dobre, sprawdzone buty górskie to takie, które są zbudowane z kilku warstw materiału, a stanowią one sprytne połączenie sztywności i elastyczności. Dlaczego te dwie cechy jednocześnie są tak istotne przy wyborze obuwia?

Sztywna podeszwa zagwarantuje nam odpowiednią stabilność na każdej powierzchni, bez względu na to, jak duża powierzchnia stopy znajduje podparcie. Jest to więc szczególnie istotne podczas wspinaczki. Elastyczność z drugiej strony pozwoli na łatwe wybijanie podczas wędrówki się z palców. 

Najczęściej producenci w budowie podeszwy stosują twardą gumę, a najdroższe modele dodatkowo, jako materiał stosują kevlar. Te materiały, dodatkowo wzbogacone odpowiednim bieżnikiem gwarantują doskonałą przyczepność latem i zimą, w każdych warunkach atmosferycznych. 

Materiał zewnętrzny i wewnętrzny butów górskich

Buty górskie damskie - e-horyzont.pl to oczywiście nie tylko podeszwa, ale też materiał okalający naszą stopę. A ten powinien dzielić się na warstwę zewnętrzną oraz wewnętrzną. Warstwa zewnętrzna powinna być przede wszystkim wytrzymała, odporna na zniszczenia, a także dysponować optymalnymi cechami termoizolacyjnymi. Zewnętrzna warstwa butów najczęściej jest wykonana z zamszu, skóry, a także z nubuku. 

Wewnątrz buty mają gwarantować wygodę i komfort, a także odpowiednie funkcje paroprzepuszczalne. Dlatego producenci najlepszych butów górskich często w tym celu stosują membrane - szczególnie Gore-tex. Generalnie, każda, wysokiej jakości membrana zabezpieczy naszą stopę przed nadmierną potliwością i zapewni optymalną wygodę, która jest tak bardzo istotna podczas wchodzenia na szczyt, ale przede wszystkim podczas schodzenia z niego. 

Jaka cholewka w butach górskich?

Jaką wysokość cholewki w butach górskich będzie najlepsza? To wybór indywidualny, który powinien być wykonany na podstawie naszych dotychczasowych doświadczeń, naszych preferencji, ale też stylu naszych górskich wędrówek. Wysoka cholewka, która stanowi najpowszechniejszy wybór, powinna być odpowiednio miękka, a jednocześnie na tyle stabilna, by trzymała kostkę, która jest najbardziej podatna na kontuzje przy górskich przygodach.

Zasada związana z wysokością cholewki jest następująca - jeśli chodzimy po górach wysokich, a potencjalne wejście i zejście może spowodować kontuzję, buty górskie z wysoką cholewką są obowiązkowe. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami wycieczek po niskich górach, które w Polsce często przypominają trakty leśne, półbuty będą jak najbardziej odpowiednie. 

Buty górskie - najlepiej przymierzyć przed zakupem

Zakup górskich butów to spore wyzwanie dla nas, szczególnie gdy robimy to po raz pierwszy w życiu i nie jesteśmy w stanie bazować na przeszłych doświadczeniach. Dlatego też kupno takiego obuwia kierując się jedynie opiniami w internecie, a co gorsza, niską ceną jest definitywnie złą decyzją. Buty górskie przed zakupem należy przymierzyć, a jeśli kupujemy je przez internet, upewnijmy się, że procedura zwrotu towaru jest bezproblemowa. 

Zresztą zasada ta nie dotyczy jedynie butów. Każdy ubiór, czy to plecak, czy spodnie trekkingowe męskie - sklep.jack-wolfskin.pl dedykowane górskim wyprawom powinny być dokładnie sprawdzone jeszcze przed zakupem.

 
sprzedam
sprzedam
poniedziałek, 15 kwietnia 2024
noimage
ziemniaki
wtorek, 16 kwietnia 2024