Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 18 listopada 2017 imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
Rozkład jazdy autobusówOgłoszeniaImprezy i wydarzeniaCeny paliw

Na skróty

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „Ocalić od zapomnienia - Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim: żydowskie obrzędy i zwyczaje religijne”

Tomasz Mańko   
sobota, 31 grudnia 2016 08:00

Podczas wydarzeniaZbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim zrealizował projekt „Ocalić od zapomnienia - Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim: żydowskie obrzędy i zwyczaje religijne”.

Całość projektu koordynował dr Tomasz Mańko – Pastor Zboru „Nowe Jeruzalem” Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim. Nasze zadanie było współfinansowane przez Powiat Radzyński.

Celem projektu było dążenie do zachowanie pamięci oraz śladów obecności kultury żydowskiej na terenie ziemi radzyńskiej poprzez organizację serii wykładów dla młodzieży szkolnej, nauczycieli i osób zainteresowanych tą tematyką, spotkań odtwarzających niektóre żydowskie obrzędy i zwyczaje religijne połączone z degustacją tradycyjnych potraw, koncert muzyki żydowskiej wraz z wykładem na temat roli uwielbienia Boga w życiu religijnym, wycieczka szlakiem cmentarzy żydowskich na terenie powiatu radzyńskiego, spotkania z przedstawicielami narodowości żydowskiej, udostępnienie treści Księgi Pamięci Żydów Radzyńskich poprzez przetłumaczenie wybranych fragmentów oraz wydanie okolicznościowego folderu.

Realizacja projektu wynikała z konieczności zachowania pamięci oraz dorobku kultury społeczności żydowskiej, ukazania śladów obecności tej kultury oraz jej wkładu w rozwój kultury na terenie powiatu radzyńskiego, przybliżenia bogactwa i duchowości obecnej w zwyczajach i praktykach religijnych społeczności żydowskiej oraz pomoc w odkrywaniu wspólnych elementów w praktykach i wierzeniach religijnych wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa. Brak wiedzy i nieświadomość istnienia tej kultury jest przyczyną pojawiania się różnych niewłaściwych przesądów, uprzedzeń mających cechy antysemityzmu. Odbiorcami projektu były osoby z różnych grup wiekowych i zawodowych zainteresowanych tematyką kultury żydowskiej, młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim.

W ramach realizacji projektu odbyły się wykłady w I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim oraz w Zborze Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej „Nowe Jeruzalem” w Radzyniu Podlaskim połączone z prezentacją praktyk i zwyczajów religijnych obecnych w trakcie niektórych świąt żydowskich, jak: Szabat, Pesach, Szawuot, Chanuka, Rosz Ha Szana oraz degustacją tradycyjnych potraw żydowskich oferowanych w trakcie tych świąt; wycieczka szlakiem cmentarzy żydowskich na terenie powiatu radzyńskiego: w Wohyniu, Czemiernikach i Radzyniu Podlaskim połączona z wykładem o żydowskich praktykach i zwyczajach religijnych w odniesieniu do śmierci i pogrzebu oraz odmówieniem żydowskiej modlitwy za zmarłych „Kadisz” i zapaleniem świecy na cmentarzu żydowskim w Radzyniu Podlaskim; koncert muzyki żydowskiej w kinie „Oranżeria” w wykonaniu zespołu Jarmuła Band połączonego z wykładem nt. roli uwielbienia Boga w życiu religijnym; ekspozycja żydowskich przedmiotów religijnych (Tora, Talmud babiloński, mezuza, menora, szofar, tałes, jarmułki, fragment Tory odnaleziony w Wohyniu oraz kartek z książek religijnych odnalezionych w Radzyniu Podlaskim) związanych z tradycją żydowską oraz wydano folder „Ocalić od zapomnienia-Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim: żydowskie obrzędy i zwyczaje religijne”.

W efekcie realizacji projektu jego uczestnicy zapoznali się z różnymi aspektami życia religijnego żydów radzyńskich oraz dorobkiem kultury żydowskiej, posiedli umiejętność rozpoznania elementów łączących kulturę i religię żydowską z chrześcijańską oraz wiedzę umożliwiającą przeciwstawienie się negatywnym uprzedzeniom wobec narodu żydowskiego. Efekty dokumentujące poszczególne etapy realizacji projektu zostały uwidocznione na stronie internetowej Kościoła i Radzyńskiej Krainy Serdeczności prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim, w artykułach prasowych w lokalnych mediach oraz w wydanym okolicznościowym folderze.

Naszym zamierzeniem jest, aby wydany okolicznościowy „Ocalić od zapomnienia - Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim: żydowskie obrzędy i zwyczaje religijne” stał się pomocą dla każdej osoby zainteresowanej tą tematyką, był źródłem wiedzy o żydowskich zwyczajach i praktykach religijnych obecnych na terenie ziemi radzyńskiej i służył kształtowaniu postaw szacunku dla różnorodności, bez czego trudno jest funkcjonować we współczesnym wielokulturowym świecie.

161231-zydzi-01161231-zydzi-02161231-zydzi-03161231-zydzi-04161231-zydzi-05161231-zydzi-06161231-zydzi-07161231-zydzi-08161231-zydzi-09161231-zydzi-10161231-zydzi-11161231-zydzi-12161231-zydzi-13161231-zydzi-14161231-zydzi-15161231-zydzi-16161231-zydzi-17161231-zydzi-18161231-zydzi-19161231-zydzi-20

 

Komentarze  

 
-4 #1 RE: ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „Ocalić od zapomnienia - Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim: żydowskie obrzędy i zwyczaje religijne”niepokorny 2017-01-02 11:57
„Nasza rasa jest rasą Panów. Jesteśmy świętymi bogami na tej ziemi. Różnimy się od niższych ras tak, jak one od insektów. Faktycznie, porównując do naszej rasy, inne rasy to bestie i zwierzęta, bydło w najlepszym wypadku. Inne rasy są uważane za ludzkie odchody. Naszym przeznaczeniem jest sprawowanie władzy nad niższymi rasami. Nasze ziemskie królestwo będzie rządzone przez naszego przywódcę za pomocą żelaznej pięści. Masy będą lizać nasze stopy i służyć nam jako nasi niewolnicy”. ---Menachem Begin, premier Izraela, laureat pokojowej nagrody Nobla, w przemówieniu w Knesecie, cyt. Amnon Kapeliouk, Begin and the Beasts (Begin i bydło)
(jesteśmy dziećmi jednego Ojca
a to nasi "starsi bracia")
 
 
-4 #2 Uff, niepokorny żyjeLea 2017-01-02 19:45
Niepokorny nie wypowiadał się na forach, bo Torę studiował; jednak okazuje się, że żyje i dalej pluje jadem.
 
 
+2 #3 RE: ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „Ocalić od zapomnienia - Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim: żydowskie obrzędy i zwyczaje religijne”niepokorny 2017-01-09 11:40
czy ja komuś zajmuję miejsce na ziemi?
oprócz własnyvh myśli, słów, łez i modlitwy nie używam żadnej innej broni ani jakiejkolwiek przemocy. Przepraszam że szukam prawdy własnym sercem i rozumem a nie medialnym, ale to z bólu duszy nad losem niewinnie mordowanych i deptanych a nie dla jakiegokolwiek wyżycia się. jeśli krzywdzę to wydaje mi się głównie siebie, ale być może prawda kogoś boli.
 
 
0 #4 przepraszam że żyję -do Leaniepokorny 2017-01-12 13:39
osobiście każde życie na ziemi uważam za święte i myślę że jest na ziemi miejsce dla każdej istoty i chyba nikomu tego miejsca nie zajmuję
widzę że nie wszyscy tak myślą i nie tylko czyjeś słowa lecz i czyjeś życie ich boli
(ale ja jestem tylko śmierdzący goj)
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.