Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 19 października 2017 imieniny: Piotra, Michała, Ziemowita

Już niedługo

Bezpłatne warsztaty żywieniowe dla rodziców dzieci 0-3 lat image
Bezpłatne warsztaty żywieniowe dla rodziców dzieci 0-3 lat, 21.10.2017, 15:00, KOFI&TI Kawiarnia i Herbaciarnia Artystyczna
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusówOgłoszeniaImprezy i wydarzeniaCeny paliw

Na skróty

W Radzyniu nie ma już Straży Miejskiej!

Michał Maliszewski   
piątek, 30 grudnia 2016 08:00

Jan Kuszpa, komendant Straży MiejskiejWczoraj, 29 grudnia, na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta jedną z podejmowanych uchwał było rozwiązanie Straży Miejskiej w Radzyniu Podlaskim.

Pierwszym radnym, który miał uwagi odnośnie likwidacji tej jednostki był Jakub Jakubowski: - Czy w związku z podjęciem tej uchwały prace stracą wszyscy pracownicy Straży Miejskiej? Bo potrzeb i zadań, jakie wykonywali było dosyć sporo, więc może w to miejsce będą zatrudnieni nowi ludzie? Czy nie warto się zastanowić nad tym, aby nie zwalniać tych osób tylko przenieść te stanowiska w inne miejsca tak, aby ktoś obserwował obraz z kamery przez 24 godziny na dobę? Kto będzie zbierał opłaty na targowisku, sprawdzał opłaty za parking?  – pytał radny miejski. Chwilę po Jakubowskim głos zabrał Marek Zawada: - Czy dodatkowym uzasadnieniem podjęcia tej uchwały nie jest niechęć zatrudnienia przez pana burmistrza ponownie Jana Kuszpy, komendanta? – dociekał.

- Tutaj decydujący głos jest burmistrza, bo on sobie organizuje prace w mieście i wie, co mu najbardziej potrzeba, jednak chciałbym powiedzieć parę słów na ten temat, bo uważam, że musimy to przemyśleć, by nie postąpić zbyt pochopnie – przed głosowaniem za podjęciem uchwały likwidującej Straż Miejską w Radzyniu Podlaskim mówił Jacek Piekutowski. – Myślę, że ta instytucja jest w mieście mimo wszystko potrzebna i powinna być wykorzystana w sprawie inkasowania wpłat na rynku, sprawdzania biletów parkingowych w centrum. Obawiam się, że pracownik, który nie będzie umundurowany to swoje obowiązki w sprawie porządków nie będzie wykonywał dobrze – tłumaczył radny Piekutowski.

Na prośbę Roberta Mazurka burmistrz Jerzy Rębek przeczytał pozytywną opinię Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie odnośnie projektu uchwały. Włodarz Radzynia Podlaskiego wspomniał również, że póki co, mimo rezygnacji ze Straży Miejskiej, jednostka Policji nie będzie dodatkowo dotowana.

- Miałem dość dużo czasu, by zapoznać się z funkcjonowaniem Straży Miejskiej i podjąłem taką inicjatywę, że decyzja ta jest słuszna – odpowiedział radnym burmistrz Rębek. – Po pierwsze to, co jest najważniejsze, kwestie ekonomiczne są powodem zasadniczym – wyłącznie. Utrzymanie Straży Miejskiej w skali roku to 350 tysięcy złotych. To dużo pieniędzy. Przy tych problemach miasta po prostu nie stać nas na to. Czy pracownicy dostaną inne zatrudnienie? Na ten czas takiej możliwości nie ma. Czy to ma związek z panem Kuszpą? Nie. To nie ma nic wspólnego z decyzją, którą mamy dziś podjąć. Odnośnie pytań radnego Jakubowskiego, kto będzie zbierał opłaty – robi to i cały czas będzie robić wydział zarządzania mieniem – wszystkie kwestie, o których Pan wspomniał – zakończył Rębek.

Za rozwiązaniem Straży Miejskiej zagłosowało osiem osób. Marek Zawada, Bożena Lecyk oraz Jakub Jakubowski byli przeciwni podjęciu tej uchwały, natomiast Krzysztof Stradczuk i Jacek Piekutowski wstrzymali się od głosu.

Uchwałę podjęto większością głosów.

Radny Jacek Piekutowski zauważył również, że urzędnicy miejscy mogą mieć problem z nałożeniem kary za ewentualne przewinienia: - Czy pracownik wysłany przez Pana na przykład do nieodśnieżonego chodnika będzie miał prawo nakładania mandatu? Zdaje mi się, że odbędzie się to bez sankcji – pytał radny. Burmistrz odpowiedział krótko: - Nie ma powodu, by rozwijać ten wątek aż nadto, dlatego, że kwestie są pod kontrolą Urzędu Miasta, poprzez inkasentów, którzy są wytypowani. Jeśli chodzi o kwestię nakładania mandatów to proszę zauważyć, że cały czas korzystaliśmy przede wszystkim z pomocy Policji jeśli była sytuacja, która rodziła jakiś konflikt. To była skuteczna formacja, która tak naprawdę mogła coś wyegzekwować – zakończył włodarz.

Na obrady przybył również komendant Straży Miejskiej Jan Kuszpa, który pod koniec sesji zabrał głos prosząc burmistrza o niezwalnianie pracowników: - Zwracam się do pana burmistrza – rozpoczął – pan nie zapewnia nic strażnikom, którzy zostaną dziś lub jutro zwolnieni z racji rozwiązania jednostki. W sądzie mówił pan, że analizował wszystkie sprawy do zwolnienia i wytypował mnie, a pracowników zostawił. Szanowni państwo, trzech strażników ma po dwójce dzieci, natomiast jeden ma trójkę w tym jedno chore oraz niepracującą żonę. Chciałbym radnych oraz pana burmistrza uczulić, by w waszym sumieniu jakaś iskierka się tliła. Wiem, że minął rok miłosierdzia, ale to jest moja prośba i wniosek do pana burmistrza, zagospodarujcie tych ludzi, macie jednostki. Nie wyrzucajcie ich na bruk, gdzie mają dzieci do wychowania – zakończył komendant. Na swoje słowa nie otrzymał odpowiedzi.

Poniżej prezentujemy przebieg głosowania oraz dyskusję.

161229-sesjarm-01161229-sesjarm-02161229-sesjarm-03161229-sesjarm-04161229-sesjarm-05161229-sesjarm-06161229-sesjarm-07161229-sesjarm-08161229-sesjarm-09161229-sesjarm-10161229-sesjarm-11161229-sesjarm-12

 

Komentarze  

 
+66 #1 RE: W Radzyniu nie ma już Straży Miejskiej!herbatnik 2016-12-30 09:17
Jeśli burmistrzem kierują głównie kwestie ekonomiczne, to następną osobą, która powinna wylecieć na zbity pysk to Pani Wasak, która to miała zarządzać radzyńską perełką.""Do obowiązków Anny Wasak będzie również należało zarządzanie radzyńską perełką. - Gdy przejmiemy pałac musi być osoba, która będzie się nim zajmowała i koordynowała działania – kontynuował burmistrz. - Poza tym, w momencie, kiedy zasiedlimy ten obiekt, to bezwzględnie musi być osoba odpowiedzialna, która będzie koordynowała wszelkie działania związane ze współpracą z instytucjami, które tam się będą mieścić. Mamy na uwadze to, że uruchomimy proces pozyskiwania środków unijnych"
 
 
+32 #2 Brawo Panie Burmistrzu !kwass52 2016-12-30 09:31
a jednak dotrzymał Pan słowa.Jak słyszę że strażnicy zbierali opłaty to śmiech mnie ogarnia i wściekłość.Kradli i brali łapówki a za to ostrzegali inkasentów co zgłosiłem do prokuratury ale sprawie łeb ukręcono.Niektórzy powinni siedzieć.Jeszcze inkasentów wymienić którzy kradną do dzisiaj.A komendant jak mnie zwalniał to się nie martwił czy ja mam pracę a dziś zabiera bezczelnie głos.Bóg jest wielki !!!
 
 
+8 #3 Kuszpa odleciał?qwe 2016-12-30 10:16
" (...) trzech strażników ma po dwójce dzieci, natomiast jeden ma trójkę w tym jedno chore oraz niepracującą żonę. Chciałbym radnych oraz pana burmistrza uczulić, by w waszym sumieniu jakaś iskierka się tliła" - co to za argumenty? Myślenie, jak za poprzedniej władzy w Radzyniu.
 
 
+36 #4 RE: W Radzyniu nie ma już Straży Miejskiej!lukas1 2016-12-30 10:36
Bardzo dobrze herbatnik mówisz. Czym tu zarządzać, pustostanem??? Może się pochwalą jakie to działania skoordynowała, co się zmieniło przez ten czas? Jak tak im zależało na pałacu to niech się przeniosą z całym um jak to jest np w Lubartowie, a budynek przeznaczą na mieszkania socjalne, a nie wymyślili sytuować ludzi na obrzeżach miasta w "budynku mieszkalnym" który będzie najdroższy w przeliczeniu na m2 w całym Radzyniu. Od razu trzeba postawić wiatę i autobus miejski uruchomić, żeby ludzie mieli dostęp do czegokolwiek, a o szkołach nie wspomnę...
 
 
-61 #5 Najważniejszegustaw75 2016-12-30 10:54
Bo był porządek na mieście jak była Straż miejska, zawsze dopilnowanie było a teraz co będzie? Kto tego dopilnuje?. Aż takich ogromnych pieniędzy jak na miasto to nie wydawali na nich.

Że odprawę dostaną, to chociaż tyle dobrego
 
 
+35 #6 RE: W Radzyniu nie ma już Straży Miejskiej!pinokio8 2016-12-30 11:31
decyzja słuszna straż jest w tym mieście niepotrzebna żałujecie tych panów oni byli bezwzględni dla ludzi nie jednokrotnie mogąc dać pouczenie wulgarnie mówili ze nie obchodzi ich czy ktoś nie bedzię miał na chleb ważne było dla nich tylko dobro urzędu i żeby się podlizać przełożonym niech posmakują tego teraz chleba na łaskawym garnuszku i zobaczą jak władza i za to odpłaciła
 
 
+17 #7 RE: W Radzyniu nie ma już Straży Miejskiej!ODIN 2016-12-30 11:41
nie znajdzie się miotła albo grabie dla tych nygusów z byłej SM? z niekrytą przyjemnością oglądałbym ich blade fejsy przy odśnieżaniu albo zamiataniu ulic
 
 
+30 #8 Przyjęci po znajomości byli za rządów...FOX58 2016-12-30 14:14
Burmistrza Kowalczyka i byłego komendanta Kuszpy a teraz jest ich obrońcą .Bo wszystkich można zwalniać ale nie z rodziny.
 
 
+21 #9 Nooo...olo 2016-12-30 18:04
Nie znam zwalniany strażaków i nie wiele miałem z nimi do czynienia, ale z takim poziomem nienawiści i braku szacunku dawno się nie spotkałem. Mało że stracili pracę to jeszcze ich publicznie opluwacie i to zaraz po świętach. Dowalcie im jeszcze tak od serca po katolicku.
Wstyd.
 
 
+47 #10 Straż Miejskabolo2 2016-12-30 19:20
:-) Moim zdaniem to był zbędny twór ta Straż Miejska.Druga sprawa to ich obrońcy jak np.pan M Zawada zapomniał jak pozwalniał pracownice w szpitalu i zatrudnił swoje znajome.Czy NIE wiedział że mają dzieci i czy będą miały za co życ. :-)
 
 
-1 #11 hihottrias 2016-12-30 20:02
A pamiętam dyskusje nad postulatem aby stworzyć podstawę praną, dającą możliwość powołania policji municypalnej... Onegdaj był to jeden z głośnych postulatów Suwerena ...
 
 
+13 #12 radzyniankabzien 2016-12-31 14:27
Bardzo dobrze, że ten " twór " został zlikwidowany. Ci ludzie nie robili niczego dobrego ( mam nadzieję, że złego też nie ). Argument, że posiadają dzieci jest żenadą. Właśnie dlatego niech zaczną pracować. To są młodzi i zdrowi mężczyźni a więc do pracy, do roboty. Powodzenia!!!!!
 
 
+30 #13 Straż Miejskajarek 2016-12-31 18:14
Ja już dwa razy straciłem pracę i dwa razy byłem na bezrobotnym i jakoś nikt się mną nie przejmował z czego utrzymam rodzinę więc nie ma się co rozczulać nad tymi ludźmi ze straży bo spracowani to oni nie są więc do łopaty na budowie się powinni nadawać, a jak nie to PUP czeka.
 
 
+23 #14 RE: W Radzyniu nie ma już Straży Miejskiej!Skorpion13 2017-01-01 18:04
Szanowni radni, jeżeli tak rozpaczacie po straży miejskiej to zrzeknijcie się swoich diet i zatrudnijcie strażnika do obsługi parkomatu. Panie radny Zawada czemu nie rozpacza pan po pracownikach szpitala których wyrzuca pan ,,na bruk"?
 
 
+17 #15 RE: W Radzyniu nie ma już Straży Miejskiej!izabela 2017-01-01 18:42
Gdyby ktoś wcześniej pomyślał czy w Radzyniu Podlaskim jest potrzebna Straż Miejska, nie byłoby teraz nieporozumień.
 
 
+10 #16 do ogółulukas123 2017-01-02 21:54
Od 5-6 lat była głośna afera o rozwiązanie straży miejskiej w Radzyniu. W końcu to nastąpiło. Czy na prawdę potrzeba takiej instytucji jak Straż Miejska, aby zbierać opłaty parkingowe, opłaty za targowisko oraz siedzenie przy kamerach?
Sprawdzanie parkometru 1 osoba - 1 etat 8 godzin dziennie..
Targowisko - 1 osoba + ta osoba może robić godziny na parkingu pod nieobecność parkingowego.
Uważam, że dwa etaty to i tak stanowczo za dużo na taki zakres obowiązków..
Kamery przejmie Oficer Dyżurny na komendzie i będzie to działało lepiej niż do tej pory..
I teraz najlepsze.. Chciałbym poznać zakres obowiązków pana Kuszpy na Stanowisku Komendanta Straży Miejskiej.. Tylko ten zakres rzeczywisty, a nie ten co na papierze.
Co do przeniesienia na stanowisko przy kamerach.. :zzz :-x Panie Jakubowski pomysł godny projektu "Ścieżek Rowerowych" ugrupowania LRA.. A z drugiej strony to ciekawi mnie co mieszkańcy otrzymają w zamian za te 350tyś rocznie, żeby nie było, że większość tej sumy pójdzie na zatrudnienie osób na parking i targowisko..
 
 
+1 #17 do Lukasradzyniak95 2017-01-02 23:06
Proste na co pojdzie te 350tys ;P

Na premie dla zarządcy pałacu oraz innych partyjnych ;P
 
 
+10 #18 Basiabzien 2017-01-03 13:20
Panie Jakubowski na pewno nie będzie Pan radnym w następnej kadencji. Ja na pewno na Pana nie zagłosuję a głosowałam jako mieszkanka Bulwar. Nie myślałam, że jest Pan zwolennikiem zatrudniania a nie pracy.
 
 
+4 #19 więcej społecznej pracy.eSPe 2017-01-03 17:46
Szukając oszczędności, rozważyłbym również zatrudnienie burmistrza na pół etatu, zastępcę na ćwiartkę, tych od umów "śmieciowych" 3-5 godzin w miesiącu, a kilka etatów w ogóle zlikwidował. Bo tak na prawdę, do czego jest szaremu obywatelowi potrzebny burmistrz! Nie ma przełożenia jego pracy i wynagradzania (szczególnie to drugie), do efektów bezpośrednio odczuwanych przez obywateli. Przecież to również może być funkcja czysto społeczna. Raz w miesiącu podczas spotkania z Radą Miasta (oczywiście też pracującą społecznie), można uzgodnić cele na następny miesiąc, przekazać szarym urzędnikom polecenia i rozejść się do swojej normalnej pracy. A jaka to oszczędność, ile mieszkań komunalnych można wybudować!
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.