Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 kwietnia 2019 imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Bolszewicy w Radzyniu

Michał Maliszewski   
piątek, 15 sierpnia 2014 07:00

Publikacja Czas BolszewikaWiesz coś o bolszewickiej okupacji Radzynia w sierpniu 1920 roku? Nie? Dowiedz się od świadków wydarzeń!

„Nie pamiętamy o pierwszej okupacji sowieckiej Radzynia. Bo też i nie wiadomo o niej zbyt wiele. Bolszewicy przybyli tu nocą z 9 na 10 sierpnia 1920 roku niosąc rewolucję na zachód Europy (to jeszcze sprawa znana) i zatrzymali się na kilka dni. Co jednak działo się w mieście i najbliższej jego okolicy w tym czasie, zanim Wojsko Polskie w ramach znakomitego kontruderzenia znad Wieprza, zaplanowanego przez marszałka Józefa Piłsudskiego, odrzuciło ich z powrotem na Wschód, a przy okazji usunęło z Radzynia 16 sierpnia? O tym już wiadomo niewiele. Dokumenty administracji państwowej, z racji ewakuacji, nie mogły skutecznie dokumentować wydarzeń z okresu władzy sowieckiej.

Niniejsza książeczka próbuje odtworzyć przebieg bolszewickiej okupacji Radzynia w najbardziej przemawiający do naszej wyobraźni sposób – poprzez relacje świadków, którzy, z racji pełnionych funkcji oraz charakteru prowadzonej działalności, znaleźli się w centrum wydarzeń. Postarajmy się spojrzeć na miasto i ten szczególny okres jego historii ich oczami” – pisze Dariusz Magier we wstępie do swej najnowszej książki zatytułowanej „Czas bolszewika. Sowiecka okupacja Radzynia w sierpniu 1920 roku w relacjach świadków”. Na jej łamach znajdziemy złożone na gorąco, bezpośrednio po wojnie polsko-bolszewickiej, relacje m.in.: ówczesnego radzyńskiego starosty Kazimierza Rudnickiego, policjantów, pracowników okolicznych folwarków, mieszkańców Radzynia i okolicy.

Treść okraszona została „postarzonymi” graficznie zdjęciami Mirosława Koczkodaja i Tomasza Młynarczyka wykonanymi podczas rekonstrukcji wyparcia bolszewików z Radzynia, która miała miejsce w 2009 r.

Książka do nabycia w księgarniach: Educo, Hermes, Zaborek oraz w Archiwum Państwowym. Cena 20 zł.

 

Komentarze  

 
#1 Promocja książkiDima 2014-08-15 08:37
Serdecznie zapraszam na promocję książki i spotkanie autorskie. Można będzie nabyć książeczkę i uzyskać autograf -gdyby ktoś miał na to nieodpartą ochotę :)

Niedziela, 17 sierpnia 2014 r., godz. 19.00 w sali parafialnej w dolnym kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.