Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 24 listopada 2017 imieniny: Flora, Jan, Roman
Rozkład jazdy autobusówOgłoszeniaImprezy i wydarzeniaCeny paliw

Na skróty

Dzięki niemu rozdzielono bliźnięta syjamskie - Luis Keith w radzyńskim szpitalu.

Michał Maliszewski   
piątek, 27 grudnia 2013 08:00

Dyrektor Zawada, profesor Oleszczuk i profesor Keith24 grudnia w radzyńskiej placówce SP ZOZ pojawiła się ważna postać dla medycyny, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych - profesor Luis Keith. To dzięki niemu 14 lat temu udało się przeprowadzić rozdzielenie bliźniaków syjamskich.

Luis Keith przyjechał do naszego miasta z Chicago, dzięki uprzejmości profesora Jana Oleszczuka, który był pomysłodawcą tej wizyty. Został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za pomoc w rozdzieleniu bliźniaków syjamskich, jest także doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Poprosiliśmy dyrektora SP ZOZ Marka Zawadę, by przybliżył nam cel wizyty Luis’a Keith’a, a także przedstawił nam postać Jana Oleszczuka: – Urodziły się tutaj dwie bliźniaczki syjamskie, które zostały operowane właśnie w Chicago. Były z podkarpacia, trafiły do Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i dzięki profesorowi Oleszczukowi, i jego zaangażowaniu trafiły do Stanów, a tam zostały zoperowane z sukcesem. Do dziś żyją już jako rozdzielone. Luis Keith to sławna postać w świecie ginekologii i położnictwa. Korzystając z tego, że profesor Oleszczuk konsultuje i bardzo często odwiedza nasze pacjentki, może wprowadzi jakieś koncepcje, rozwiązania – mam taką nadzieję. Jesteśmy zaszczyceni że profesor Luis Keith chciał przyjechać do Radzynia i spotkać się z nami. Z doktorem Oleszczukiem współpracujemy od wielu lat i jeżeli nasze pacjentki mają taką potrzebę to są konsultowane u profesora, a jeśli istnieją wskazania medyczne bez problemu są przyjmowane do kliniki. Pobyt u nas powoduje, że te pacjentki naprawdę mają dodatkowe elementy do tego, że w sytuacjach trudnych, patologicznych mogą znaleźć się w najlepszych rękach w Polsce, bo rezultaty i osiągnięcia profesora predysponują do tego. Od wielu lat umieralność w klinice w Lublinie jest w całej Polsce najniższa. Profesor Jan Oleszczuk jest tu niekwestionowanym liderem, fachowcem i specjalistą – mówił z dumą dyrektor Zawada.

Obaj profesorowie udali się z wizytacją na oddział ginekologiczno-położniczy, gdzie profesor Oleszczuk opowiedział o dokonaniach profesora Keith’a. – Luis Keith pracował w Northwestern University w Chicago ze studentami medycyny. Dla Polski szczególnym echem odbiły się problemy, które dotyczyły bliźniąt syjamskich – Weroniki i Wiktorii pochodzące ze Stalowej Woli. O pomoc został poproszony profesor Keith, dzięki któremu została przeprowadzona operacja w szpitalu, który miał największe doświadczenie w rozdzielaniu bliźniaków syjamskich - Children Hospital Philadelphia. Rodzice rozdzielonego rodzeństwa nie ponieśli żadnych kosztów – to wszystko zostało zapewnione przez stronę amerykańską.

Zapytaliśmy profesora Oleszczuka, czy istnieją konsultacje polsko-amerykańskie, na co odparł: - Oczywiście, konsultujemy je za granicą, bo zdarzają się przypadki trudne.

Oto kilka zdjęć z pobytu Jana Oleszczuka i Luisa Keith'a w radzyńskim szpitalu:

131227-szpital-01131227-szpital-02131227-szpital-03131227-szpital-04131227-szpital-05131227-szpital-06131227-szpital-07131227-szpital-08131227-szpital-09131227-szpital-10131227-szpital-11131227-szpital-12131227-szpital-13131227-szpital-14131227-szpital-15131227-szpital-16

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.