Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 listopada 2017 imieniny: Edyta, Edmund, Anatol
Rozkład jazdy autobusówOgłoszeniaImprezy i wydarzeniaCeny paliw

Na skróty

Wieczna lampa wraca do kościoła

Mariusz Szczygieł   
niedziela, 03 marca 2013 20:14

Kościelny Wojciech Kwiatek prezentuje lampęNajprawdopodobniej już w najbliższy wtorek, po około 25 latach, do kościoła pw. św. Trójcy powróci wieczna lampa.

- Lampę najprawdopodobniej ufundował w 1901 roku ówczesny probosz parafii dziekan infuat ksiądz Kazimierz Osiński - zdradził kościelny parafii Wojciech Kwiatek.

Ostatni raz widziałem ją w pierwszej lub drugiej klasie podstawówki, właśnie jakieś ćwierć wieku temu. Wisiała przed ołtarzem i zawsze paliło się w niej światło. Potem nigdy już jej nie widziałem. Jak się okazuje, lampa nie zniknęła jednak z kościoła.

Kilka tygodni temu zobaczyłem ją w kościelnej zakrystii. Była pokryta szarą farbą i nie wyglądała zbyt ciekawie.

Wtedy dowiedziałem się, że lampa będzie ponownie wisieć przed ołtarzem kościoła i przypominać wiernym o ciągłej obecności Pana w tym miejscu. Renowacją zajął się proboszcz parafii, ksiądz Andrzej Kieliszek. Efekt prac można było podziwiać dzisiaj. Oczyszczona i lśniąca lampa przedstawia teraz zupełnie inny obraz.

Wieczna lampa z kościoła pw. św. Trójcy w Radzyniu

 

Komentarze  

 
0 #1 RE: Wieczna lampa wraca do kościołagonia44 2013-03-03 22:46
Cała sytuacja zdumiewa. W każdym kościele, na znak obeności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, przed tabernakulum pali się wieczna lampka. Fakt, że nie było jej przez tyle lat, niekoniecznie źle świadczy o wiernych....Ale dobrze, że choć po pół wieku ktoś sobie przypomniał gdzie powinna być jej miejsce. I co oznacza!
 
 
0 #2 droga goniuferdek kiepski 2013-03-03 23:06
Cytuję gonia44:
Fakt, że nie było jej przez tyle lat, niekoniecznie źle świadczy o wiernych....Ale dobrze, że choć po pół wieku ktoś sobie przypomniał gdzie powinna być jej miejsce. I co oznacza!

Jak widzę do Kościoła św. Trójcy nie zaglądasz więc nie komentuje czegoś o czym pojęcia nie masz. Wieczna lampka w tym Kościele była, księża -jak sugeruje Twój wpis- nie zaniedbali tego jakże ważnego detalu. Tylko w użyciu była inna lampa. Ot co.
Trochę więcej namysłu i powściągliwości przy klepaniu w klawiaturę.
 
 
0 #3 zegarGosiek 2013-03-04 08:54
skoro wieczna lampa wróciła do kościoła, to może i wróci zegar drewniany, który przed laty stał przy ołtarzu
 
 
0 #4 do ferdek kiepskigonia44 2013-03-04 20:04
Owszem, do kościoła Trójcy Sw zaglądam ( i to czasami na dłużej niż tylko - zaglądanie) od prawie 30 lat. Ustosunkowałam się do tekstu, zamieszczonym na portalu. A tu wyraźnie czytamy "wieczna lampka wraca do kościoła".A skoro "coś" wraca, to znaczy że tego nie było. Poza tym mam nadzieję, że potrafię czytać ze zrozumieniem - a tekst jest bardzo jasny i do jego treści się odniosłam. Osobiście nie potrzebuję wiecznej lampki, żeby wiedzieć gdzie jest w tym kościele tabernakulum. Ale jest to kościół zabytkowy, odwiedzany przez turystów. Wieczna lampka - to dla nich bardzo jasny sygnał.
A tak przy okazji - słowo "kościół" Trójcy św. piszemy małą literą ( kościół - w znaczeniu budowli). Zaś dużą - Kościół - kiedy mówimy o wspólnocie wiernych - duchownych i świeckich, także strukturach. Pozdrawiam
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.