Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 marca 2024 imieniny: Anieli, Jana

Czterdzieści lat minęło…

Robert Mazurek   
wtorek, 15 września 2015 06:00

Działalność Koła stanowi istotny wkład w realizację programu wychowawczego szkoły oraz planu pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, szczególnie w części dotyczącej wychowania patriotycznego.W 2015 roku Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim świętuje jubileusz 40-lecia istnienia.

Z tej okazji licealiści przygotowali wystawę fotografii, której wernisaż odbędzie się 17 września (czwartek) o godz. 18.00 w sali balowej korpusu głównego radzyńskiego pałacu Patockich. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Artur Orzech, autor książki podróżniczej pt. „Wiza do Iranu”.

Wstęp wolny.

Plakat wydarzenia40 lat działalności Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK nr 21 przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim (1975-2015).

Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK (SKKT PTTK) przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim zostało założone 17 IX 1975 r. i otrzymało numer ewidencyjny 21. Pierwszym opiekunem Koła został pan mgr Rudolf Probst (1923-2015), nauczyciel biologii i języka niemieckiego, wcześniej dyrektor szkoły i były żołnierz Armii Krajowej.

Koło kontynuowało bogatą tradycję ruchu krajoznawczego w liceum, który w latach 50-tych i 60-tych, do początku lat 70-tych był realizowany przez Szczep Harcerski „Węzeł”. Opiekę nad nim sprawował śp. druh Mieczysław Stagrowski (1909-1986), wieloletni nauczyciel języka łacińskiego w liceum, autor pierwszego turystycznego informatora o Radzyniu Podlaskim.

SKKT PTTK nr 21 już na początku swojej działalności odnotowało kilka spektakularnych sukcesów. Członkowie Koła w 1976 r. uczestniczyli w Ogólnopolskim Zlocie Turystycznym w Przemyślu. W 1981 r. zajęli I miejsce w eliminacjach wojewódzkich IX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK i reprezentowali woj. bialskopodlaskie na finale centralnym.

– Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK (SKKT PTTK) przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim zostało założone 17 IX 1975 r. i otrzymało numer ewidencyjny 21.Każdego roku młodzież skupiona w Kole brała udział w organizowanych przez radzyński Oddział PTTK rajdach pieszych, w tym w Pieszym Rajdzie Kleebergowskim (w październiku) oraz w Rajdzie Zwycięstwa – najczęściej trasami bitew partyzanckich w Lasach Parczewskich (w maju).

Od 1 IX 1983 r. do 31 VIII 2004 r. funkcję opiekuna SKKT PTTK nr 21 przy I Liceum Ogólnokształcącym pełnił pan mgr Tadeusz Pietras, nauczyciel historii i wicedyrektor szkoły. Praca członków Koła skoncentrowała się na przygotowaniach i udziale w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym PTTK.

Członkowie Koła pod opieką pana mgr Tadeusza Pietrasa uczestniczyli w wielu imprezach turystyki kwalifikowanej. Były to rajdy piesze (m.in. Ogólnopolski Rajd Świętokrzyski, Rajd Spółdzielczości Mieszkaniowej, Zimowe Rajdy Nadbużańskie w latach 1985-1986 oraz Rajd Zwycięstwa Szlakami Bitew Partyzanckich w Lasach Parczewskich), rowerowe (Szlakiem Sienkiewicza do Woli Okrzejskiej, Szlakiem Wyznań i Kultur do Włodawy, Holi i Sosnowicy) oraz marsze na orientację, które od początku lat 90-tych stały się specjalnością radzyńskiego Oddziału PTTK.

Zima nie oznaczała, że turyści z liceum zawieszali swoje plecaki „na kołku”, czego przykładem może być udział w Zimowych Rajdach Nadbużańskich organizowanych przez Oddział PTTK w Radzyniu Podlaskim.1 IX 2004 r. opiekunem SKKT PTTK nr 21 przy I Liceum Ogólnokształcącym został pan mgr Robert Mazurek, nauczyciel wychowania fizycznego, wcześniej uczeń liceum i bardzo aktywny członek Koła.

Nowy opiekun SKKT PTTK kontynuował dotychczasowe formy pracy oraz wprowadził wiele nowych pomysłów. Są to m.in.: organizowana w ferie zimowe impreza turystyczno-rekreacyjna „Zima w Mieście”, Szkolny Konkurs Fotograficzny, Szkolna Impreza na Orientację czy projekt „W piątek rowerem” promujący zdrowy styl życia, rozwój kultury fizycznej oraz bezpieczną jazdę rowerem – najtańszym i ekologicznym środkiem transportu.

Pod opieką pana mgr Roberta Mazurka uczniowie I LO w Radzyniu Podlaskim każdego roku uczestniczą w wielu imprezach turystyki kwalifikowanej. Są to: Rajd Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa (wrzesień), Pieszy Rajd Kleebergowski (październik), Radzyńskie Marsze na Orientację „Azymuciak” (listopad), Marsze na Orientację pamięci Doroty i Andrzeja Miąskiewiczów (marzec) oraz Wiosenne Marsze na Orientację „WIOSnO” (kwiecień).

W 2006 r. członkowie SKKT PTTK uczestniczyli w spotkaniu ze słynną podróżniczką, Elżbietą Dzikowską. Okazją do spotkania była promocja najnowszej książki pani Elżbiety pod tytułem „Groch i kapusta czyli podróżuj po Polsce”. Z kolei w 2007 r., na zaproszenie opiekuna Koła, Radzyń Podlaski odwiedził Janusz Sapa - redaktor naczelny legendarnego pisma „Poznaj Swój Kraj”.

Największą popularnością wśród licealistów cieszą się obecnie turystyczne marsze na orientację, które od początku lat 90-tych stały się specjalnością radzyńskiego Oddziału PTTK.SKKT PTTK jest inspiratorem bardzo wielu imprez krajoznawczych w szkole. Dzięki temu, że w jego skład wchodzą uczniowie z większości klas, są oni współautorami wycieczek w tym wielodniowych w Karkonosze, Tatry, Pieniny, Bieszczady, biwaków, zielonych szkół oraz bardzo ciekawej imprezy, jaką były 12-dniowy obóz szkoleniowy w Krakowie oraz obóz językowy w Karpaczu. W 2009 r. odbył się I Zlot Członków i Sympatyków Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim.

Trzy lata z rzędu, tj. w 2007, 2008 i 2009 r., w następstwie bogatej i wartościowej działalności, SKKT PTTK nr 21 przy I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim otrzymało, przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Zarząd Główny PTTK, tytuł najaktywniejszego Koła w Polsce.

W 2011 roku Minister Sportu i Turystyki, na wniosek Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, odznaczył I LO w Radzyniu Podlaskim Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Turystyki”. W tym samym roku Pan Tadeusz Pietras został uhonorowany wyróżnieniem w postaci dyplomu i medalu „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. Ceremonia wręczenia odznaczenia miała miejsce 20 IX 2011 r. pod patronatem i z osobistym udziałem Ministra Edukacji Narodowej, Pani Katarzyny Hall.

W 2012 r. Koło zainicjowało cykl imprez pod nazwą „Radzyńskie spotkania z podróżnikami”, które od samego początku zdobyły renomę i szerokie grono stałych bywalców. Od tego czasu spotkania Licealiści skutecznie realizują projekt „W piątek rowerem”, którego celem jest promocja zdrowego stylu życia, rozwoju kultury fizycznej oraz bezpiecznej jazdy rowerem – najtańszym i ekologicznym środkiem transportu.odbywają się co kwartał i za każdym razem dają gwarancję ciekawego tematu, barwnej opowieści, spotkania z nietuzinkową osobowością podróżnika. I oczywiście zdobycia szerokiej wiedzy o dalekich, egzotycznych lub też tajemniczych miejscach, odległych nie tylko geograficznie, ale również kulturowo. Do chwili obecnej w Radzyniu gościło już kilkunastu podróżników, w tym m.in. Jarosław Kret, Arkady Radosław Fiedler, Tadeusz Chudecki, Wojciech Cejrowski i Aleksander Doba.

Pięciokrotnie drużyny Koła zdobywały I miejsce w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK i reprezentowały woj. bialskopodlaskie (po reformie administracyjnej w 1998 r. woj. lubelskie) na finałach centralnych. Było to w 1981 r. w Bachotku (woj. toruńskie), w 1989 r. w Pokrzywnej (woj. opolskie), w 1998 r. w Szczecinie (woj. szczecińskie), w 2002 r. w Biłgoraju (woj. lubelskie) i w 2014 r. w Barlinku (woj. zachodniopomorskie). Największym sukcesem licealiści zakończyli udział w ostatniej z wymienionych edycji, gdzie drużyna Koła zajęła II miejsce w kraju!

Wieloletnia praca SKKT znajduje odzwierciedlenie w kronikach. Szczególnie tomy zawierające dokumentację pracy z lat 2004–2015 są prowadzone w sposób niezwykle profesjonalny.

Opiekunowie SKKT PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim – (od prawej) Rudolf Probst, Tadeusz Pietras i Robert Mazurek.Praca SKKT PTTK stanowi istotny wkład w realizację programu wychowawczego szkoły oraz planu pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, szczególnie w części dotyczącej wychowania patriotycznego. Organizowane i współorganizowane w ostatnim czasie przez SKKT PTTK imprezy na orientację stanowią bardzo ciekawą ofertę spędzenia wolnego czasu, będącą alternatywą dla wielu najczęściej mało wartościowych programów telewizyjnych czy nawet dla alkoholu i narkotyków. Udział młodzieży w tak wielu imprezach turystycznych i krajoznawczych, które w większości mają miejsce na terenie Radzynia Podlaskiego i powiatu radzyńskiego to najlepsza okazja do ukazywania bogatej historii i dorobku kulturalnego naszej „Małej Ojczyzny”.

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

goÅÄbie garÅacz
gołębie garłacz
poniedziałek, 25 marca 2024
Dywan shaggy 180x270
Dywan shaggy 180x270
czwartek, 21 marca 2024