Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 1 września 2015 imieniny: Bronisławy, Idziego - Witamy po wakacjach !!!

Pomóż im!

Ósmy Kolor Tęczy
Radzyńskie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt
ERR_NOACTIVEGROUPS

Reklama

04

lut

2014

ZUS czy OFE – co wybrać?

Arkadiusz Strojek   

wagaZacznę od kilku faktów. W 1999 roku rząd Jerzego Buzka wprowadza reformę systemu emerytalnego.

System składa się z trzech filarów. Pierwszy filar oparty jest na systemie repartycyjnym – pracujący młodzi ludzie składają się na emeryturę swoich rodziców i dziadków. Pierwszy filar jest obowiązkowy i kontrolowany przez państwo za pośrednictwem ZUS. Drugi filar otrzymuje nazwę Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Jest to system kapitałowy – w systemie tym gromadzone są pieniądze na podobnej zasadzie jak w banku. Drugi filar jest także obowiązkowy i oparty na ustawowych regulacjach - minimum połowa środków ma być inwestowana w rządowe obligacje, a pozostałe pieniądze na polskiej giełdzie. Przenieśmy się do roku 2013.

W budżecie brakuje pieniędzy. 6 grudnia sejm przegłosowuje ustawę „reformującą” OFE a 11 grudnia zatwierdza ją senat. Ustawa przewiduje, że obligacje skarbu państwa, które są w posiadaniu OFE, zostaną przekazana do ZUS-u, a następnie umorzone. Ich wartość szacuje się na 120-150 miliardów złotych. Realny dług w postaci obligacji zostaje zamieniony na bliżej nieokreślone zobowiązanie ZUS względem przyszłych emerytów. Ustawa przewiduje także możliwość wyboru pomiędzy ZUS a OFE, a więc możliwość rezygnacji z II filaru. Powyższe zapisy budzą bardzo duże kontrowersje. Wprowadzając reformę z 1999 roku obiecywano nam, że pieniądze zgromadzane w OFE będą nasze i że będą dziedziczone. Dobrze jeszcze pamiętam wizję emerytury pod palmami i kwestionariusz, w którym miałem wskazać uposażonych. W 2008 roku Sąd Najwyższy orzeka, że pieniądze w OFE nie są nasze, są częścią systemu. Kodeks rodzinny stanowi jednak inaczej i sądy rodzinne traktują pieniądze zgromadzone w OFE jako część majątku wspólnego małżonków. W około tysiącu spraw rozwodowych sądy orzekają wypłatę przez jednego ze współmałżonków połowy środków zgromadzonych w OFE na rzecz drugiego. Nie przelewem z konta OFE na konto w OFE - w gotówce!!! Ale wypłacić z OFE ich nie można, bo nie są nasze. Pomimo licznych głosów sprzeciwu, także ze strony konstytucjonalistów, 27 grudnia ustawę podpisuje Prezydent RP. Pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca będziemy mogli sobie wybrać - ZUS czy OFE. Niezdecydowani zostaną przypisani do ZUS-u. Symboliczne jest tempo, w jakim ustawa przeszła przez sejm i senat. Symboliczne są też oświadczenia obrońców ustawy, że konstytucja jest ważna, ale ważniejsza jest stabilność budżetu.

ZUS czy OFE – co wybrać? Spotkałem się z tym pytaniem wielokrotnie. Mam 40 lat. Razem z żoną w OFE mamy około 50 tysięcy złotych. Oznacza to, że rząd okradł moją rodzinę z ponad 25 tysięcy złotych. Moją rodzinę i każdą rodzinę w Polsce (zachowajcie sobie ostatni wyciąg z OFE i porównacie go z następnym). To tak jakby każdej rodzinie w Polsce rząd zabrał średniej klasy samochód. Jak państwo zareagowali na kradzież pieniędzy z OFE? A jak zareagowaliby państwo na kradzież samochodu? Jak państwo zareagowali na wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat? Czy słyszeli państwo o stopniowej likwidacji założonego jeszcze przez rząd Leszka Milera Funduszu Rezerw Demograficznych, który podobnie jak OFE miał nam zapewnić godziwe emerytury i który podobnie jak OFE okradany jest z powodu dziury w budżecie?

ZUS czy OFE – co wybrać? Masz ponad 50 lat. Nie przejmuj się. Dużą część twojej emerytury zależeć będzie od kapitału początkowego wyliczonego przez ZUS na podstawie składek sprzed 1999 roku. Różnice zapewne będą groszowe. Nie masz 50 lat. Nie przejmuj się. Zanim dożyjesz emerytury państwo jeszcze nie raz „zreformuje” system. Płacisz składki i uważasz, że państwo musi ci na starość zapewnić emeryturę? A masz z którymkolwiek z rządów umowę na piśmie? A może z ZUS-em? Że są ustawy? Prawo, które ma nam zapewnić przyszłość za kilkadziesiąt lat, a zmieniane jest co kilka i działa wstecz (patrz wiek emerytalny)? Ja czarno to widzę.

ZUS czy OFE - co robić? Wszystkim, którzy postawią na indywidualne, kapitałowe ubezpieczenia emerytalne polecam tekst Marcina Horała umieszczony na stronie wgospodarce.pl Autor zwraca uwagę, że żaden system emerytalny nie wytrzyma, gdy będzie się rodziło coraz mniej dzieci. Coraz mniej pracowników, podatników, konsumentów. Pozwolę sobie zacytować jego obszerny fragment:

„(...) Zaraz, zaraz, a w co inwestowali? W akcje? A ile będą warte akcje w zwijającej się gospodarce, której z roku na rok ubywa pracowników i konsumentów. W obligacje skarbu państwa? A to znów na jedno wychodzi – wszystko zależy od realnej wypłacalności państwa, bardzo wątpliwej w sytuacji zanikającej bazy podatkowej. W nieruchomości? A ile będą warte nieruchomości w kraju jedynaków, gdzie każdy dziedziczy mieszkanie po rodzicach, dwa mieszkania po dziadkach i mieszkanie po bezdzietnej cioci – więc ani mu w głowie jakieś kupować, natomiast chętnie by kilka sprzedał. Lokaty bankowe? A ile banków wytrzyma w takim otoczeniu gospodarczym? Jak będą oprocentowane oszczędności w zwijającej się gospodarce, gdzie nikt nie bierze kredytów na rozwój biznesu bo i po co skoro z roku na rok jest coraz mniej potencjalnych klientów? Utrzymają go dzieci? No dobrze, a ile w takiej gospodarce jego dzieci będą w stanie zarobić? A co z coraz liczniejszymi przypadkami małżeństw jedynaków, które miałyby na swoim utrzymaniu np. czworo rodziców, troje żyjących jeszcze dziadków i ową bezdzietną ciotkę? Kto – w zwijającej się gospodarce – zarobi tyle by sam, góra na spółkę z jednym bratem lub siostrą utrzymać kilkoro staruszków? (...)”

Emerytury prawdopodobnie nie dożyjemy lub będzie ona śmiesznie mała. Złości Cię ta myśl? To tak jakbyś złościł się na prezentera pogody za to, że przewiduje brzydką pogodę. Pamiętaj, twoja emerytura nie zależy od ZUS-u. Zależy od ludzi, których wybrałeś do sejmu. To oni zdecydują kiedy na nią pójdziesz i czy ci wystarczy na „hamak pod palmami”. Zorganizuj pikietę, podpisz petycję, zrób cokolwiek nie czekaj! I koniecznie idź do wyborów i pokaż im kto tu rządzi.

Pamiętaj także o tym, że w ZUS-ie nie ma żadnych pieniędzy. Twoja emerytura będzie ufundowana przez twoje dzieci i wnuki. Zadbaj o to by je mieć, by je należycie wychować i wykształcić. W nich cała nadzieja.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.