Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 29 marca 2024 imieniny: Wiktoryny, Eustachego | Jutro zmiana czasu na letni

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

MOSKWA – PLAC CZERWONY

Janina Kiewel   
poniedziałek, 21 czerwca 2010 23:00

Plac Czerwony w Moskwie

Moskwa to dla wielu Europejczyków magiczne słowo. Dlaczego?

Kiedy w luźnej rozmowie ze znajomymi wtrącam mimochodem, że byłam tam kilkanaście razy (mam znajomych z okresu studiów podyplomowych, wyjazdu z młodzieżą w połowie lat 80-tych na стройотряд czyli tzw. ochotniczy hufiec pracy oraz wyjazdy prywatne i biznesowe) słuchają mnie i w ich oczach widzę zazdrość. Ale, aby wyjechać do Moskwy wystarczą chęci i znajomość przynajmniej kilku podstawowych zwrotów i wyrażeń niezbędnych do komunikacji.

Natomiast tym, którzy się tam wybierają oraz dla tych, którzy chcieliby poszerzyć swoje wiadomości o tym pięknym europejskim mieście postanowiłam zamieścić garść informacji. Dzisiaj opowiem o samym sercu stolicy, czyli placu Czerwonym i znajdujących się tam obiektach.

Dla przypomnienia trochę danych statystycznych. Moskwa leży na 7 wzgórzach i na 900 km2 powierzchni mieszka tu około 10 milionów mieszkańców. Przez stolicę Rosji przepływa 20 rzek, a największa z nich to rzeka Moskwa. Poprzez kanały łączy się ona z Donem, Wołgą, Oką i 5 morzami, co stwarza możliwość pięknych wycieczek i taniego transportu.

Miasto ma budowę pierścieniowo - promienistą z centrum na placu Czerwonym, który zawsze kojarzy się z Moskwą i Rosją. Plac Czerwony powstał w XV wieku jako plac handlowy. Nazwę Czerwony otrzymał w XVII wieku i oznacza ona ... piękny. Plac Czerwony jest ogromny. W pewnych dniach i godzinach jest zamknięty (w największe święta państwowe odbywają się tam parady). Nie tylko turyści, ale i Moskwianie odwiedzają Mauzoleum Lenina, bo Lenin wciąż w nim jest. Po tzw. „pierestrojce” obiekt ten i obecność w tym miejscu „wodza rewolucji” wzbudza kontrowersje. Przy Placu Czerwonym stoi ładny budynek Muzeum  historycznego, cała  ściana  bardzo  dekoracyjnych  budynków ( niegdyś były tam hale targowe ), mury Kremla i Wieża Spaska - Zbawiciela z zegarem o 6-metrowej średnicy.

W Rosji istnieje wiele świątyń, które zostały ufundowane przez władców pod koniec ich życia i w intencji przeproszenia Boga za swoje zawinione i niezawinione grzechy. W obecnej stolicy jest około tysiąca cerkwi, cerkiewek i klasztorów. Największe klasztory to ławry - miały one niegdyś duże znaczenie polityczno-religijne.

Będąc w tym ogromnym mieście nie sposób nie zajrzeć do najpiękniejszej  świątyni prawosławnej, która jest widoczna z każdego miejsca. W 1930 roku Stalin kazał zburzyć 30 procent rosyjskich cerkwi. Tę, postawioną niegdyś na bagnach w środku Moskwy też. I zarządził, aby w tym miejscu powstał duży odkryty basen. Na początku lat dziewięćdziesiątych prezydent Jelcyn postanowił tu właśnie postawić nową świątynię pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela. W lipcu  2000 roku  budowa została zakończona. Świątynia jest w kolorze bardzo jasnej pomarańczy, umiarkowanie zdobiona na zewnątrz, ale wewnątrz jest piękna, gdyż nie przeładowana ikonami, za to ozdobiona obficie półszlachetnymi kamieniami o bardzo stonowanych i doskonale skomponowanych wzorach i barwach. Duże i przepiękne srebrne żyrandole zdobione prawdziwymi kryształami: świątynia bez przepychu, ale bardzo elegancka. Moim skromnym zdaniem jest najpiękniejsza na świecie.

Sobór Wasyla Błogosławionego uważany jest za bajkową i symboliczną, a zarazem najpiękniejszą budowlę Rosji - położoną na południowym końcu Placu Czerwonego. W żaden sposób nie poddaje się opisom. Jest urzekająco piękna, i architektonicznie, i kolorystycznie. Jest najwybitniejszym przykładem murowanej architektury całej Rosji, rozwiniętej w oparciu o osiągnięcia w budownictwie cerkwi drewnianych. Jej kopuły przypominają kształtem kolorowe, orientalne turbany. Tę niezwykłą świątynię wzniesiono w latach 1555 - 1561 na miejscu dawnej cerkwi, aby upamiętnić zdobycie przez Iwana Groźnego twierdzy w Kazaniu, będącej wówczas stolicą Chanatu Tatarskiego. W latach siedemdziesiątych XVII wieku kopuły  wymodelowano i nadano im dzisiejszy wielobarwny charakter.

W pobliżu soboru stoi pomnik dwóch rosyjskich bohaterów, którzy w czasach „Wielkiej Smuty”  odzyskali  Kreml  z  rąk  polskiego  króla  Zygmunta  III  Wazy: Kuźmy  Minina  i  księcia Dymitra  Pożarskiego.  Zbudowano  go  w  roku  1818, na pamiątkę zwycięstwa nad Napoleonem.

Kreml to kolejny obiekt, który warto zobaczyć. Bilet wstępu kosztuje 10 dolarów -  tyle co do Muzeum Watykańskiego. Budynki reprezentacyjne są odnowione. Najładniejszy jest Wielki Pałac Kremlowski w barwach  biało - żółtych, z bogatym zdobnictwem architektonicznym. Do tego pałacu przylega Pałac Patriarchy, obecnie muzeum. Obok stoi bardzo nowoczesny Pałac Zjazdów, w którym odbywają się uroczyste koncerty i Dni Kultury innych krajów. Cały Kreml ma 5 cerkwi, ale przy placu Soborowo - Katedralnym stoją trzy największe z nich oraz dzwonnica z XVI wieku, która liczy aż 81 metrów wysokości. Spacerując po placu należy po kolei zajrzeć chociaż na chwilę do Soboru Uspieńskiego, Soboru Zwiastowania i Soboru Archangielskiego. W tym ostatnim stoją marmurowe sarkofagi kolejnych carów Rosji. Ostatni car z rodziną ma osobną kaplicę, a w niej stoi wyjątkowo dużo świeżych kwiatów. Cerkwie stoją ciasno jedna obok drugiej i patrząc w górę widzi się las pozłacanych kopuł różnej wielkości. Polecam koniecznie odwiedzenie Kremlowskiego Skarbca. Zgromadzonych tu skarbów nie sposób opisać, ale jest ich bardzo dużo i są olśniewająco piękne.

W 1888 roku na skraju placu Czerwonego pojawił się trzypiętrowy gmach z głębokimi suterenami składający się z trzech pasaży, czyli metalowe kratownice w kształcie łuku z oszklonymi piętnastometrowymi przęsłami - to unikalne i śmiałe rozwiązanie, jak na koniec XIX wieku. W czasach komunistycznych tutaj zmieściło się ponad tysiąc sklepów. W 1957 roku budynek odrestaurowano i urządzono w nim Państwowy Powszechny Dom Towarowy (Государственный Универсальный Магазин  - ГУМ). Obecnie nosi on nazwę „Główny Powszechny Dom Towarowy" (Главный Универсальный Магазин ГУМ). Obecnie znajduje się tu wiele ekskluzywnych sklepów z towarami najlepszych światowych marek.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
sprzedam owies
wtorek, 26 marca 2024
Klimatyzacja montaż kimatyzacji
Klimatyzacja montaż kimatyzacji
czwartek, 21 marca 2024