Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 marca 2024 imieniny: Anieli, Jana

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

    Reklama

    Empathy, Kofi&Ti. Grupa empatii w Radzyniu Podlaskim

      Empathy, Kofi&Ti. Grupa empatii w Radzyniu Podlaskim
    Kiedy:
    02.05.2016 18.00
    Gdzie:
    Kofi&ti - Radzyń Podl
    Kategoria:
    Inne

    „Kiedy cierpimy, rzeczą niezwykle ważną jest mieć obok siebie kogoś, kto potrafi to dostrzec i odczuć. Niewiarygodne, jak wiele można zdziałać samą empatią. Wprawdzie nie rozwiązuje ona problemów, ale sprawia, że proces poszukiwania rozwiązań staje się bardziej znośny. ”
    Marshall Rosenberg " W świecie porozumienia bez przemocy"

    "E……jak empatia

    Empatia to takie słuchanie, w które zaangażowane jest zarówno ciało jak i duch człowieka. To otwarcie się na słowa, uczucia i potrzeby drugiego. Według Rosenberga empatia to „pełne szacunku rozumienie tego, czego w danym momencie doświadczają inni”. To stan „oczyszczenia naszego umysłu i słuchania innych całym sobą”.

    Empatia nie ma nic wspólnego ani z intelektualnym zrozumieniem, ani ze współczuciem czy odczuwaniem. Istotą empatii jest bowiem zanurzenie się w uczuciach drugiego, skupienie się na jego potrzebach, wyłącznie jego. W byciu empatycznym bardzo ważna jest umiejętność oddzielenia się od własnych uczuć i potrzeb. Celem empatycznego słuchania nie jest znalezienie strategii, która zaspokoi potrzeby mówiącego, jest to raczej skutek poboczny, ale niezwykle ważny. Celem empatii jest stworzenie przestrzeni, w której mówiący ma okazję spotkać się ze swoimi uczuciami i potrzebami, czyli z sobą samym. Empatyczne słuchanie zakłada takie bycie przy mówiącym, które daje mu możliwość wypowiedzenia się bez obawy bycia ocenianym i analizowanym. Mówiący przy empatycznym słuchaczu doświadcza ulgi i zaczyna odkrywać potrzeby ukryte za łzami, wrzaskiem, apatią czy bezsilnością. Zaczyna rozumieć siebie. Z kolei empatyczne mówienie to mówienie bez osądzania i doradzania. Bez diagnozowania. To mówienie o uczuciach i ukrytych za nimi potrzebach, tych zaspokojonych, wywołujących euforię, i tych niezaspokojonych, które doprowadziły do łez. To, co jest najważniejsze, to mówienie o swoich uczuciach i potrzebach, i zgadywanie, domyślanie się uczuć i potrzeb tego drugiego. Nic nie wiem, jedynie zgaduję.

    Nie jest możliwe ofiarowanie tego, czego się samemu nie posiada. Jeśli więc chcę dać empatię drugiemu, sam ją muszę mieć dla siebie lub muszę ją od kogoś dostać."

    "Abecadło Porozumienia bez przemocy" Dziecisawazne.pl

    Wszystkich zainteresowanych ideą Porozumienia bez przemocy Marshalla Rosenberga lub po prostu tęskniących za taką przestrzenią, gdzie można powiedzieć to, co pragnie być wypowiedziane, zapraszam serdecznie na spotkanie organizacyjne grupy empatii.
    Odbędzie się ono 26 kwietnia o godzinie 18,00 w Kofi&Ti.
    Podczas tego pierwszego spotkania poznamy się, posłuchamy siebie nawzajem oraz określimy nasze potrzeby co do formuły kolejnych spotkań.

    Jeśli macie jakieś pytania dzwońcie lub piszcie,
    zapraszam serdecznie :)
    Agnieszka Bogutyn-Szymańska
    tel. 694 799 632
    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


    Miejsce:
    Kofi&ti

    Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.