Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 kwietnia 2024 imieniny: Agnieszki, Czesława

Zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Radzyń Podlaski

Anna Wasak, rzecznik UM w Radzyniu Podlaskim   
sobota, 28 stycznia 2017 08:00

Naczelnik Jan GryczonSpotkanie z urbanistą w sprawie zmian w Studium uwarunkowań  i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Radzyń Podlaski odbędzie się 2 lutego 2017 r. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta (ul. Warszawska 32). 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców - osoby prywatne, przedstawicieli firm oraz osoby funkcyjne do udziału zarówno w spotkaniu, jak i w całym procesie opracowania projektu zmian w Studium.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2016 r., po ponad 6 latach starań, w Radzyniu Podlaskim została decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego określona granica zabytku – zespołu rezydencyjno-urbanistycznego. Ta decyzja pozwoliła na podjęcie prac nad projektem zmian Studium uwarunkowań  i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Temat  podjął na ostatniej sesji Rady Miasta - 26 stycznia Jan Gryczon.

Naczelnik Wydziału Planowania i Inwestycji zaznaczył, że procedury wszczęte zostały jeszcze w 2009 r. uchwałą Rady Miasta, jednak gdy już został opracowany projekt i uzgodniony z właściwymi instytucjami i organami, pojawiła się przeszkoda: nie można było zmian uzgodnić z Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, ponieważ nie było określonej granicy zabytku.  - Proces zmiany Studium został przerwany, zajęliśmy się postępowaniem administracyjnym w zakresie ustalenia granic zabytku – wyjaśniał na sesji Jan Gryczon.

Te procedury trwały od 2010 r. do 14 września 2016 r, czyli ponad 6 lat, zakończone  zostały przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją, która precyzyjnie określiła granicę zabytku. - Obecnie nie mamy z tym problemu w projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego  - kontynuował Naczelnik Wydziału Inwestycji i Planowania Przestrzennego. Postępowanie zostało wznowione, w prasie ukazało się ogłoszenie o przystąpieniu do zmiany Studium.

Podczas spotkania z urbanistą w Urzędzie Miasta (2 lutego o godz. 10.00), będzie  możliwość przedstawienia wniosków do zmiany Studium.  Zaproszeni na nie są wszyscy zainteresowani tematem – osoby indywidualne, funkcyjne, przedstawiciele firm.

Naczelnik Jan Gryczon dodaje, że wnioski, które były składane i rozpatrywane przed 2010 rokiem są aktualne. - Chcemy wrócić do tych, które pojawiły się od 2010 roku. Jeśli ktoś nie może przyjść na  czwartkowe spotkanie 2 lutego, może wcześniej złożyć swe uwagi i wnioski na piśmie, a dotychczasowy  projekt może obejrzeć  w pokoju 102 Urzędu Miasta.

Przypomnijmy, że Miasto Radzyń Podlaski 14 września 2016 r., po niemal 50 latach od podjęcia starań, uzyskało decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie określenia granicy zabytku. Brak decyzji w tej sprawie – toczącej się od 1967 r. - utrudniał  rozwój  miejscowości.

Problem polegał na tym, że do ścisłej strefy konserwatorskiej zaliczono niemal całe miasto – nie tylko zespół pałacowo-parkowy oraz kościół pw. Świętej Trójcy wraz z najbliższym otoczeniem, ale także główne radzyńskie ulice - nie tylko całą Ostrowiecką i Warszawska oraz Dąbrowskiego, ale również np. Międzyrzecką, Partyzantów, Kościuszki. W dodatku nie były określone granice zabytku. Mówiąc najprościej: budynki stojące przy tych ulicach traktowane były jak obiekty zabytkowe klasy zerowej. Jeśli teren jest objęty archeologiczną strefą prawnej ochrony konserwatorskiej, w jej obrębie wszelkie prace ziemno-budowlane należy uzgodnić z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Taki stan uniemożliwiał rozwój miasta, w tym opracowanie Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju Miasta i – co jest z tym związane - zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego Miasta.

Dlatego decyzję MKiDN w sprawie określenia granicy zabytku w Radzyniu należy uznać za historyczną dla miasta. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono: „ Z rejestru zabytków skreślono część obszaru miasta Radzyń Podlaski i część zespołu pałacowo-parkowego Szlubowskich, które w dacie wpisu do rejestru zabytków zostały nieprawidłowo objęte ochroną konserwatorską wraz z ww. założeniem rezydencjonalnym. Należy jednak zauważyć, że niniejsze rozstrzygnięcie nie wyklucza możliwości dokonania indywidualnego wpisu do rejestru zabytków zachowanych elementów historycznego układu urbanistycznego miasta Radzyń Podlaski, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy na temat historii procesów jego kształtowania”.

- Mając decyzję MKiDN i po jej publikacji w sposób zwyczajowo przyjęty, będziemy mogli przystąpić do opracowania Studium i do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego – zapowiadał burmistrz Jerzy Rębek. Dodał, że  w UM złożonych zostało ponad 30 wniosków mających na celu wprowadzenie zmian w różnych częściach miasta. - Chodzi o lokalizację mniejszych czy większych inwestycji, takich jak budowa domu, sklepu, magazynu, ciągu pieszego czy jezdnego - tłumaczy włodarz miasta.

 
Sprzedam zbiornik paliwa C-360
Sprzedam zbiornik paliwa C-360
czwartek, 18 kwietnia 2024
noimage
Sprzedam opony Neolin
niedziela, 07 kwietnia 2024
noimage
Zatrudnię kierowcę kat C
poniedziałek, 08 kwietnia 2024