Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 kwietnia 2024 imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Priorytetem jest dążenie do coraz lepszych wyników nauczania

Mariusz Szczygieł   
sobota, 24 września 2016 07:00

Dyrektor Grażyna DzidaO planach na nowy rok szkolny, przeprowadzonych remontach oraz wchodzącej w życie reformie oświaty – w rozmowie z Grażyną Dzidą dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II.

iledzisiaj.pl: Pani dyrektor, minęły wakacje – jak zawsze za szybko – był to jednak wystarczająco długi czas, aby nabrać dystansu i spokojnie ocenić miniony rok szkolny. Jaki to był czas dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II?

Grażyna Dzida: Był to pełen wyzwań rok, który stworzył wiele możliwości rozwoju dla uczniów. Młodzież brała udział w projektach, które otworzyły ich na nowe doświadczenia i inspiracje, uczyły współpracy w grupie i samodzielności. Były to projekty z zakresu kształcenia zawodowego stwarzające możliwość sprawdzenia umiejętności na stanowiskach pracy w zakładach przemysłowych w kraju i zagranicą. Humaniści uczestniczyli w projektach historycznych i związanych z wielokulturowością naszego regionu, których głównym celem było rozwijanie i popularyzacja zainteresowań młodych ludzi historią i lokalnym dziedzictwem kulturowym.   Nie zabrakło sukcesów, bo wśród naszych uczniów są m.in.: laureaci olimpiad ogólnopolskich samochodowych i z lakiernictwa, laureat wojewódzkiego konkursu historycznego i finalistka ogólnopolskiej olimpiady hotelarskiej oraz tytuł II Vice Mistrza Polski Juniorów we fryzjerstwie damskim w Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Polski we fryzjerstwie w Poznaniu. Technikum Mechaniczne  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  im Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim zajęło 5. miejsce (spośród 480 Techników Mechanicznych w Polsce ) w Rankingu Egzaminów Zawodowych w 2016 r. według Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. W kwietniu bieżącego roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim nawiązał współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie w ramach projektu „Klasa Akademicka SGH”. Patronatem SGH objęte zostały: klasa druga Technikum Ekonomicznego i klasa pierwsza. 5 kwietnia 2016 roku miało miejsce uroczyste powołanie Szkolnego Koło Caritas, do którego wstąpiło 73 uczniów. Odbyły się też liczne szkolenia i warsztaty dla uczniów przeprowadzone przez firmy partnerskie m in. szkolenie z diagnostyki i naprawy układu klimatyzacji w samochodach ciężarowych i osobowych przeprowadzone przez firmę Autos, warsztaty kulinarne, które przeprowadził ekspert kulinarny zespołu Tom-Gast.

Wspomniała Pani o nawiązaniu współpracy ze Szkołą Główną Handlową, ale nie jest to jedyna instytucja partnerska.

Rzeczywiście, nie jest jedyna. Zostały podpisane umowy o współpracy z Akademią Praktycznych Umiejętności  Sp. Z O.O  z Warszawy, Politechniką Lubelska i Państwową Szkołą Wyższą im. Papieża Jana Pawła II.

Została również zauważona wysoka jakość pracy szkoły.

Owszem, z rąk Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk odebrałam Certyfikat Jakości Lubelskiego Forum Twórczych Placówek Oświatowych za wysoką jakość pracy w roku szkolnym 2014/2015 przyznaną przez Kapitułę Lubelskiego Forum Twórczych Placówek Oświatowych Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

Za co konkretnie doceniono szkołę?

Szkoła została doceniona za wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych, osiągnięcia uczniów w konkursach i olimpiadach, realizację projektów edukacyjnych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, współpracę z uczelniami wyższymi i pracodawcami, akcje realizowane na rzecz społeczności lokalnej oraz działalność charytatywną. 

Podczas wakacji – wbrew pozorom – w szkole wiele się działo. Szczególnie widoczne zmiany można zauważyć w internacie ZSP. Wychowankowie rozpoczęli nowy rok szkolny w odnowionych, estetycznych pomieszczeniach. Ale to nie jedyne zmiany…

O remoncie naszego internatu szkolnego jest dość głośno nawet w ostatnim odcinku serialu „Ranczo” był taki wątek (śmiech). A tak poważnie. Wakacje dla mnie były bardzo pracowite ze względu na organizację i nadzór nad pracami remontowymi. Odmalowany hol na drugim piętrze budynku szkoły przy ul. Sikorskiego,  odnowione szatnie, rozbudowa monitoringu (nie było go na II piętrze) – to najpoważniejsze wakacyjne prace wykonane w budynku przy ulicy Sikorskiego. Jednak największe zmiany zaszły w pomieszczeniach internatu szkolnego. Wymieniono instalację elektryczną, wygładzono i odmalowano ściany. Przeprowadzono też remont łazienek, ponieważ nie było właściwego odprowadzenia wody i skutecznej wentylacji, co powodowało zawilgocenia i niszczenie elewacji budynku internatu. Musieliśmy szybko zatrzymać ten proces.

Ważnym wydarzeniem, które miało miejsce w wakacje i w którym uczestniczyła społeczność szkolna były Światowe Dni Młodzieży.

Tak, gościliśmy młodzież w ramach Światowych Dni Młodzieży. Czuję się wyróżniona, że to właśnie w naszej szkole młodzi ludzie z Francji, Portugalii, Białorusi i Słowacji spotkali się z władzami samorządowymi, tu też spożywali smaczne obiady. Zawiązały się nowe przyjaźnie,  pozostało wiele pozytywnych wspomnień i pamiątkowe wpisy w kronice szkolnej.

Pani dyrektor, podsumowując: w tym roku w ogóle nie miała Pani „prawdziwych wakacji”?

Prawdziwe wakacje były krótkie, bo tylko dwutygodniowe – i przyznam, że z dwudniową przerwą na obowiązki służbowe. 

A wrzesień przyniósł nowe wyzwania. Z początkiem roku szkolnego 2016/2017 resort edukacji wprowadził szereg zmian. Część z nich bezpośrednio dotyczy szkół średnich.

Większość zmian spowodowanych reformą oświatową dotrze do szkół ponadgimnazjalnych we wrześniu 2019 r. Wówczas zostaną wprowadzone: 4 – letnie liceum ogólnokształcące, 5 – letnie technikum po ukończeniu 8 – letniej szkoły podstawowej. Natomiast już w obecnym roku szkolnym będzie możliwości odwołania się od wyniku egzaminu maturalnego – to też novum. W bieżącym roku szkolnym będziemy przygotowywać się do wdrożenia dwustopniowej szkoły branżowej, która zastąpi obecną zasadniczą szkołę zawodową oraz do uruchomienia kwalifikacyjnych kursów zawodowych.  Jeszcze nie znamy szczegółów zmian dotyczących kształcenia zawodowego, ale na pewno w większym stopniu w realizację praktycznego kształcenia zawodowego zostaną zaangażowani lokalni pracodawcy.

Pani dyrektor, każdy nowy rok szkolny niesie ze sobą nowe zadania i wyzwania. Czego zatem będą one dotyczyły w bieżącym roku? Może zdradzi Pani najbliższe plany szkoły?

Moim priorytetem jest uatrakcyjniania procesu dydaktyczno – wychowawczego oraz dążenie do coraz lepszych wyników nauczania. Będziemy kontynuować projekt Erasmus + w ramach którego jeszcze w czasie ferii zimowych kolejna grupa uczniów odbędzie praktyki zagraniczne na Sycylii. Tygodniowy pobyt w naszej szkole w ramach współpracy z Międzynarodową Organizacją Studencką AIESEC zapowiedziała studenta z Gruzji, która poprowadzi zajęcia dla uczniów. Mamy nadzieję, że rozpoczniemy realizację nowych projektów unijnych związanych z budową nowego budynku warsztatów szkolnych, co byłoby  uwieńczeniem ogromnej pracy włożonej przez kadrę kierowniczą w  ich przygotowanie. W planach mamy też nawiązanie współpracy z kolejnymi instytucjami oświatowymi i pracodawcami. Będziemy też rozwijać sprawdzone inicjatywy m. in. te realizowane przez stowarzyszenie  i klub sportowy działające przy szkole. Przygotowujemy się do realizacji konferencji ogólnopolskich a może i międzynarodowych. W bieżącym roku szkolnym będziemy obchodzić 10-lecie nadania szkole imienia Jana Pawła II. Już dzisiaj zapraszam uczniów i społeczność lokalną do włączenia się w te obchody. Są też inne plany ale jeszcze teraz nie chciałabym ich ujawniać…

Dziękuję za rozmowę.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

dodatkowe pieniÄdze
dodatkowe pieniądze
czwartek, 25 kwietnia 2024