Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 kwietnia 2024 imieniny: Marka, Jarosława

Ku pokrzepieniu serc gimnazjalistów w Kąkolewnicy

Piotr Szkurłatowicz   
poniedziałek, 19 września 2016 07:00

Narodowe Czytanie w Kąkolewnicy„Ojczyźnie nie można za wiele ofiarować” - tymi słowami rozpoczęto Narodowe Czytanie dzieł Sienkiewicza w Publicznym Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kąkolewnicy.

Narodowe Czytanie jest ogólnopolską akcją publicznej lektury największych polskich dzieł literackich w celu popularyzacji czytelnictwa, zwrócenia uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienia poczucia narodowej tożsamości. Powszechny udział w akcji to wyraz zaangażowania w nawiązanie dialogu z przekazem wybitnej spuścizny literackiej. W ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego 13 września br. o godzinie 9.35 nauczyciele poloniści przybliżyli uczniom klas pierwszych i drugich sylwetkę niezwykłego Noblisty z terenu Podlasia. Jako pierwsza zabrała głos mgr Elżbieta Krasuska, która zaprezentowała niezwykle skromną postać pisarza, nieustannie dążącego do odzyskania niepodległości przez Polskę, „walczącego piórem”, pokrzepiającego w swoich dziełach literackich serca wątpiących.

Narodowe Czytanie w KąkolewnicyNastępnie w swoim krótkim wystapieniu mgr Aneta Zarzycka przedstawiła harmonogram realizacji zadań związanych z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza, obejmujący konkursy plastyczne, recytatorskie, literackie, czytelnicze oraz wycieczkę krajoznawczą do Woli Okrzejskiej – miejsca narodzin pisarza. Prace zaplanowano na cztery kolejne miesiące.

Udało się też przypomnieć obszerne fragmenty "Quo vadis". Nie zabrakło opisów, listów Winicjusza do Ligii, a także wypowiedzi Petroniusza charakteryzujących odległy świat rzymski. Wczesniej nagrodzeni recytatorzy z klasy drugiej, którzy zdobyli znaczące miejsca w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Brzozowicy, swoją interpretacją głosową próbowali zachęcić młodszych kolegów do czytania dzieł Sienkiewicza.

Na koniec wszystkim recytatorom i uczestnikom Narodowego Czytania podziękowała mgr Bogumiła Matejek. Nauczycielka przytoczyła słowa Noblisty: "Złam się, ale nie zegnij”, nawiązując do właściwej postawy uczniowskiej, jaka towarzyszyła gimnazjalistom w czasie odbioru "Quo vadis".

Na zakończenie dyrektor Zespołu Oświatowego w Kąkolewnicy Witold Lipski pogratulował organizatorom i uczesnikom tej uroczystości.

Narodowe Czytanie w Kąkolewnicy

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam mieszkanie 3-pokojowe
środa, 17 kwietnia 2024
noimage
Pomocnik
wtorek, 23 kwietnia 2024