Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 23 kwietnia 2024 imieniny: Jerzego, Wojciecha

Elżbieta Topyła laureatką nagrody im. Anny Platto

Michał Maliszewski   
środa, 10 sierpnia 2016 07:00

Elżbieta TopyłaWręczenie nagrody im. Anny Platto 2016 odbyło się 8 sierpnia 2016 r. w Galerii WBP o godz. 11.00.

Uroczystość objął Honorowym Patronatem Sławomir Sosnowski - Marszałek Województwa Lubelskiego. Wydarzenie uświetniła wystawa „Skarby Biblioteki. Najcenniejsze zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie”, przygotowana z okazji Światowych Dni Młodzieży, prezentująca najcenniejsze dokumenty ze zbiorów lubelskiej Książnicy oraz występ akordeonisty Nikodema Sobka, ucznia II klasy gimnazjum w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie, stypendysty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin.

Nagroda im. Anny Platto jest przyznawana od 1995 roku pracownikom bibliotek publicznych województwa lubelskiego za szczególny wkład w pracę z dziećmi i młodzieżą oraz promocję czytelnictwa. Pomysłodawcą Nagrody jest Zdzisław Bieleń (emerytowany zastępca dyrektora ds. merytorycznych WBP), a fundatorką siostra Patronki – Mirosława Platto.

Anna Platto (1944-1995) – absolwentka filologii polskiej UMCS, kustosz, instruktor-metodyk Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, wykładowca w Studium Bibliotekarskim przy WBP w Lublinie. Była znawczynią literatury pięknej, a szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. Wypracowała nowoczesny model bibliotek dziecięcych, łączących znajomość książki z formami jej upowszechniania. Zajmowała się m.in.: ich organizacją, profilowaniem działalności, doradztwem metodycznym. Cieszyła się powszechną sympatią i uznaniem.

W bieżącym roku do Nagrody zgłoszono następujące osoby:

1. Ewę Kozak – dyrektor z Gminnej Biblioteki Publicznej w Milanowie (powiat parczewski),                                                                                                      

2. Joannę Marek-Stanicką – bibliotekarkę Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Bychawie (powiat lubelski),

3. Ewę Szabat – bibliotekarkę z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy (powiat biłgorajski).

4. Agatę Szewczuk – bibliotekarkę Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie (powiat chełmski),

5. Elżbietę Topyłę – kierownika  Fili nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim (powiat radzyński).

Nominację do Nagrody otrzymały wszystkie kandydatki.                      

Nagrodę im. Anny Platto za rok kulturalno-oświatowy 2015/2016 Komisja przyznała ELŻBIECIE TOPYLE z Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zenona Przesmyckiego
w Radzyniu Podlaskim.

(…) Od 30. lat jest pracownikiem MBP w Radzyniu Podlaskim, od 17. – zarządza Filią nr 2. Pod jej kierownictwem biblioteka zmieniła lokal na większy, co zdecydowanie poprawiło jej funkcjonalność. Szeroka i zróżnicowana oferta kulturalno-oświatowa oraz promocja nowości przyczyniają się do dobrych wyników czytelniczych. Placówka może pochwalić się aktualnym i udostępnianym on-line księgozbiorem, ze stałym dopływem nowości wydawniczych (zarówno tradycyjnych, jak i multimedialnych). Na koniec 2015 r. w Filii nr 2 zarejestrowano 1 158. czytelników (46 % to czytelnicy do 15. roku życia) oraz ponad 24 tys. wypożyczeń (36% stanowi literatura dziecięco-młodzieżowa). Działająca przy bibliotece „Pracownia Orange” zapewnia użytkownikom wygodny i łatwy dostęp do Internetu, informacji, multimediów oraz rozrywki. Filia nr 2 jest centrum życia mieszkańców osiedla Zabielska – otwartą przestrzenią, w której mogą spotkać się ludzie w różnym wieku,  o różnych potrzebach, zainteresowaniach i pasjach.

We wszystkich działaniach Pani Elżbiety przejawia się troska o czytelnika.
Najwięcej uwagi poświęca zdecydowanie najmłodszemu czytelnikowi. Od początku pracy zawodowej animuje czytelnictwo dziecięce, a priorytetem jest zaszczepienie u dzieci i młodzieży zamiłowania do czytania i spędzania czasu w Bibliotece, rozwijanie zainteresowań i pasji, kształtowanie kultury czytelniczej oraz właściwych postaw. W ofercie kulturalno-oświatowej Biblioteki przygotowane są zajęcia dla dzieci na każdym etapie rozwojowym: maluszków do 4. roku życia, przedszkolaków, dzieci ze szkoły podstawowej po gimnazjalistów. Liczba przeprowadzonych zajęć jest imponująca – w 2015 r. odbyło się łącznie 214 spotkań, w których wzięło udział 3 077. uczestników. W swoje działania angażuje nauczycieli, dzieci i młodzież, ich rodziny oraz lokalne organizacje, stowarzyszenia i instytucje.

W propagowaniu idei czytania najmłodszym Laureatka wykazuje się pomysłowością i kreatywnością. (…) jest liderem ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” (…) przez cały rok czyta dzieciom różnorodną literaturę, wspierającą ich rozwój, zdrowie emocjonalne, poczucie własnej wartości, empatię. W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom czytamy i my zorganizowała baśniowy maraton czytania; włączając się w obchody XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zainicjowała „Wierszykowy spacerek po osiedlu”, podczas którego przedstawiciele różnych zawodów czytali najmłodszym wiersze polskich poetów (…). Bardzo dużo pozytywnych emocji wzbudziła akcja „Czytamy i pływamy” zorganizowana z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji – wszystkie dzieci do lat 15, które włączyły się w czytanie z Biblioteką, otrzymały za złotówkę bilet na pływalnię „Aqua Miś”!

Z inicjatywy Elżbiety Topyły (…) powołany został Klub Biblioteka Malucha i do dzisiaj – jak twierdzi sama Laureatka – jest jej największym powodem do dumy. Klubowe spotkania odbywają się cyklicznie raz w tygodniu i adresowane są do dzieci w wieku do 4. roku życia (nieobjętych edukacją przedszkolną), ich rodziców i opiekunów (…). Zajęcia ułożone są zgodnie ze zmieniającymi się porami roku – uczą dzieci jak poprzez czytanie odkrywać świat, rozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie, wyrabiają nawyk sięgania po książkę i korzystania z biblioteki. (…). W tym roku zajęcia w Klubie Biblioteka Malucha realizowane były zgodnie z projektem Na dobry początek Bawimy się z Brzechwąmającym na celu upowszechnianie kanonu literatury polskiej (dofinansowanym ze środków Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego im. Jana Kantego Steczkowskiego).

Trafnym pomysłem Laureatki na promocję czytelnictwa i literatury wśród dzieci było założenie (…) Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży. Spotkania w ramach DKK odbywają się raz w miesiącu - dzieci uczą się dyskutować o książkach i autorach, rozumieć tekst i przesłanie książki. Przy Klubie działa Koło Teatralne, które pozwala młodym ludziom zdobywać nowe umiejętności, rozwijać talenty, własną wrażliwość (…).

Elżbieta Topyła stale pozyskuje środki pozabudżetowe na działalność Placówki. Na bieżąco przegląda ofertę grantodawców, aplikuje i realizuje wiele projektów, programów i akcji promujących literaturę, czytelnictwo i biblioteki. Projekt Biblioteka Miejsce Nauki i Zabawy (realizowany dzięki Fundacji Orange) jest skierowany do dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych  (…). Cykl zajęć skupia się wokół obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, Światowego Dnia Pluszowego Misia, Urodzin Kubusia Puchatka. Podczas Pierwszej wizyty  w bibliotece najmłodsi zapoznają się z prawami i obowiązkami czytelnika oraz zasadami korzystania z biblioteki, zostają uroczyście przyjęci w poczet czytelników, sami ozdabiają teczki, w których przynoszą książki (…).

Laureatka bardzo dużą wagę przywiązuje do wyrabiania u dzieci dobrych nawyków, które wpływają na późniejsze wybory życiowe. Wskazując wartościowe książki, filmy, strony internetowe, organizując spotkania z ciekawymi ludźmi uczy dzieci otwartości, szacunku do siebie i innych, empatii, tolerancji, odpowiedzialnego współdziałania w grupie i środowisku. Zajęcia edukacyjne skierowane do starszych dzieci dotyczą różnych dziedzin: podczas warsztatów on-line Nasz świat dzieci odkrywały piękno naszej planety, były zachęcane do lepszego jej poznania, zwiedzania, projekt Zielone Gry (zrealizowany dzięki Stowarzyszeniu Centrum Rozwiązań Systemowych w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacją EkoRozwoju) miał na celu poszerzyć wiedzę dzieci na temat bioróżnorodności, zmian klimatu oraz ekonomicznej wartości ekosystemów. Promocji postaw ekologicznych służył cykl zajęć zorganizowany z okazji Światowego Dnia Ziemi (…) - edukacja medialna dotycząca zasad bezpiecznego korzystania z internetu prowadzona jest stale, m.in. podczas Dnia Bezpiecznego Internetu, Tygodnia z Internetem – Selfuj się kto może, w czasie ferii film „W sieci”, w wakacje piknik edukacyjny Sieciaki na wakacjach. Do podniesienia poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży posłużył autorski projekt Pani Elżbiety Biblioteka na Ciebie czeka, a za pozyskane środki z Urzędu Miasta Radzyń Podlaski zorganizowano cykl spotkań, pokazy filmowe oraz prelekcję nt. uzależnień od alkoholu, nikotyny, narkotyków, internetu. Finałem projektu była IV Noc w bibliotece Noc detektywów (…).

Nowatorskie formy pracy z czytelnikiem stosowane przez Laureatkę spotykają się z zainteresowaniem i niesłabnącą popularnością. Ogromnym powodzeniem cieszą się zajęcia przygotowane dla dzieci w czasie wolnym od nauki - podczas ferii i wakacji (Czwartkowe akcje w wakacje, Wakacyjny Klub Biblioteka Malucha) oprócz czytania książek, rozgrywano  Turnieje Piłkarzyków, śpiewano karaoke, przeprowadzono zajęcia tematyczne: Co ze mnie wyrośnie, 71. rocznica Powstania Warszawskiego, Godzina W. Dzięki kolejnemu grantowi (pozyskanemu z Fundacji Orange) przeprowadzono I Turniej Minecrafta – młodzi uczestnicy budowali i wyposażali domy, farmę i gospodarstwo rolne, układali klocki Lego. Letnie zajęcia zakończyły się festynem współorganizowanym z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Radzyńską Spółdzielnią Mieszkaniową (…).

Elżbieta Topyła inicjuje i organizuje w Filii nr 2 różnorodną działalność charytatywną, uwrażliwiając dzieci i młodzież na problemy i potrzeby innych ludzi oraz zwierząt: Akcja nakrętkowa prowadzona jest (…) na rzecz pensjonariuszy Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, wiele osób włączyło się w Kiermasz Wiosenny przekazując swoje prace na stoisko z rękodziełem, a uzyskane pieniądze trafiły na konto czytelniczki – Kasi Grzesiak, która wymaga stałej rehabilitacji. Zbiórka książek dla Polaków mieszkających w Vorzelu pod Kijowem to akcja dzięki której zebrano i wysłano książki na Ukrainę (2015/2016); członkowie Klubu Biblioteka Malucha podjęli się wirtualnej adopcji pieska, wpłacając regularnie środki na utrzymanie Reksia, w zamian otrzymując naklejki z logo Radzyńskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt Podaj Łapę.

(…) Filia nr 2 MBP w Radzyniu Podlaskim postrzegana jest jako miejsce przyjazne i atrakcyjne, z miłą i kompetentną obsługą. Placówka tętni życiem, jest ulubionym miejscem spotkań, pożytecznie spędzanego wolnego czasu, służy integracji pokoleń. Laureatka kreuje modę na czytanie i spędzanie wolnego czasu w Bibliotece. Proponowane formy aktywności przyczyniają się do rozwijania różnorodnych zainteresowań dzieci, stwarzają szerokie możliwości do odkrywania ich potencjału twórczego oraz promowania młodych talentów.

Nagroda jest uznaniem za całokształt dokonań na rzecz upowszechniania literatury dziecięcej oraz wyróżniającą się pracę z młodymi czytelnikami.

Gratulujemy!

160809-bibliot-1160809-bibliot-2160809-bibliot-3160809-bibliot-4

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Pszenica zimowa 400kg
Pszenica zimowa 400kg
sobota, 20 kwietnia 2024
noimage
Opony letnie 4 szt. 175 x 65 x 14
czwartek, 11 kwietnia 2024
noimage
Kupię rusztowanie
niedziela, 14 kwietnia 2024