Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 kwietnia 2024 imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Zaszczepił w nas miłość do szachów

Tekst i zdjęcia: Anna Wasak   
piątek, 22 kwietnia 2016 07:00

SzachyVII Szachowy Memoriał Eugeniusza Paśnikowskiego został rozegrany 16 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym.

Do zmagań przystapiło 43 szachistów w wieku od 7 do 67 lat, którzy konkurowali ze sobą w czterech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz open. Jak zgodnie twierdzili zawodnicy, Memoriał miał bardzo wysoki i wyrównany poziom.

Organizatorami Memoriału są Radzyński Ośrodek Kultury oraz I Liceum Ogólnoształcące, zawody odbywają się pod honorowym patronatem burmistrza Miasta Radzyń Jerzego Rębka. Na spotkanie przybył utytułowany prezes Lubelskiego Związku Szachowego Piotr Piwowarczyk (mistrz krajowy i FIDE – Międzynarodowej Federacji Szachowej), który nie tylko uświetnił swą osobą spotkanie, ale również zasiadł przy szachownicy jako zawodnik.

Spotkanie otworzył Robert Mazurek – nauczyciel I LO, od siedmiu edycji organizujący turniej. Przybyłych powitała gospodyni miejsca – dyrektor I LO Ewa Grodzka, która wspomniała postać patrona imprezy. – Profesor Eugeniusz Paśnikowski – nauczyciel matematyki i pasjonat szachów to legenda naszej szkoły. Zaszczepił w nas miłość do szachów, a na tej sali jest wiele osób, które mogą się pod tymi słowami podpisać – mówiła Ewa Grodzka.

– Cieszę się, że Radzyń jest wierny swoim tradycjom szachowym. Ich pdtrzymywanie  zawdzięcza wielu osobom, które pośwęcają swój wolny czas na popularyzację tej królewskiej gry – podkreślił prezes LZS Piotr Piwowarczyk.

Sędzią głownym spotkania był Łukasz Dymek, uczestnik Memoriału od pierwszej edycji, zwyciezca pierwszych zawodów.

W spotkaniu uczestniczył także Janusz Wlizło, który wśrod szachistów popularyzował stworzoną przez siebie grę – Conceptus. W przerwach między poszczególnymi rundami rozgrywek szachowych jego stoisko było oblegane przez uczestników spotkania.

– Szachowy Memoriał Eugeniusza Paśnikowskiego to bardzo cenna inicjatywa, która, mam nadzieję,  już na stałe wpisała się w kalendarz imprez sportowych naszego miasta – mówił po zakończeniu imprezy Jerzy Rębek, który od początku – najpierw jako poseł, obecnie jako burmistrz sprawuje patronat honorowy nad imprezą. Dowodem na docenienie walorów królewskiej gry jest fakt, że do szkół podstawowych, które prowadzi Miasto, został wprowadzony program Edukacja przez Szachy w Szkole, który w tym roku szkolnym realizowany jest w klasach pierwszych. – Efekty są obiecujące, mam nadzieję, że to pozwoli nie tylko podtrzymywać, ale i rozwijać tradycje szachowe w mieście – podsumował włodarz Radzynia.

W uzupełnieniu Robert Mazurek dodał, że w  przyszłym roku planowane jest rozszerzenie projektu Edukacja przez Szachy w Szkole o klasy pierwsze, a klasy drugie będą go kontynuować. Dla uczniów szczególnie zainteresowanych od września zostanie stworzona sekcja szachowa przy ROK, co będzie formą kontynuowania projektu. – Zależy nam na rozwoju szachów w mieście, szczególnie wśrod młodzieży, bo ta królewska gra ma wiele walorów, m.in. uczy logicznego myślenia, planowania, strategii, odpowiedzialności – dodał burmistrz Radzynia Jerzy Rębek. – Rozwój intelektualny i duchowy człowieka to wartości najwyższe, a jeśli to idzie w parze z rozwojem fizycznym, to kształtujemy pięknego człowieka. Wszystkim, którzy są odpowiedzalni za społeczności lokalne, powinno zależeć, by ludzie byli w taki sposób kształtowani.

Mateusz Bojczewski z Lublina – zwycięzca w kategorii szkół podstawowych gra od 4 lat. Zainteresował się szachami, gdy jego straszy brat zaczął odnosić sukcesy w tej grze. – Chciałem go naśladować – wyznaje. Obecnie sam może się pochwalić kolekcją pucharów i stypendium sportowym. W kategorii gimnazjów triumfował Marek Prokopiuk, natomiast wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych Mateusz Prokopiuk (obaj z Terespola).

Konkurencja w kategorii open była tak silna, że trzej pierwsi zawodnicy zdobyli tyle samo punktów. – Mam wielką satysfakcję, bo udało mi się zremisować z prezesem LZS Piotrem Piwowarczykiem. Szachy to dla mnie najlepsza rozrywka umysłowa na strasze lata – mówi Andrzej Rogoza z Radzynia, triumfator kategorii open. Przyznał, że dzisiejsze zawody łączyły się z dużymi emocjami i że młodzież to obecnie poważna konkurencja, bo trenuje na co dzień z komputerami. – Trudniej z nią wygrywać.

– W tej części Polski Radzyń jest jednym z jaśniejszych miejsc na szachowej mapie, m.in. dzieki dzialalności profesora Eugeniusza Paśnikowskiego i innych osób, które poświęcają swój wolny czas na promowanie szachów – podsumowuje Piotr Piwowarczyk. Wyraził również uznanie za wprowadznie do radzyńskich podstawówek projektu Edukacja przez Szachy w Szkole. – To milowy krok, który zaowocuje w przyszłości.

160421-szachy-1160421-szachy-2160421-szachy-3160421-szachy-4

 

Komentarze  

 
#1 To były zawody,FOX58 2016-04-22 09:47
Więc powinniście podać zajęte miejsca w poszczególnych kategoriach bo wiele osób chciało by to wiedzieć.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

ubranka dla dziewczynki 9-10 lat
ubranka dla dziewczynki 9-10 lat
wtorek, 16 kwietnia 2024
noimage
Wynajmę mieszkanie w Radzyniu Podl.
środa, 24 kwietnia 2024
noimage
Praca na kuchni w Pizzerii
środa, 24 kwietnia 2024