Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 kwietnia 2024 imieniny: Zyty, Teofila

Oddali hołd zamordowanym w Katyniu

Michał Maliszewski   
środa, 20 kwietnia 2016 07:00

Zdjęcie grupowe13 kwietnia  - w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim oddała hołd wszystkim ofiarom tego straszliwego mordu.

Wiosną 1940 roku NKWD rozstrzelało ponad 21 tysięcy obywateli Polski, w tym ponad 10 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i Policji. Najwierniejszym synom Rzeczypospolitej sowieccy zbrodniarze skrępowali z tyłu ręce i odebrali życie w bestialski sposób, strzałem w tył głowy. Pogrzebali ich anonimowo w zbiorowej mogile i skazali na zapomnienie. Rodzinom odebrano prawo do żałoby. O zbrodni nie wolno było mówić.  Władze ZSRR przyznały się do niej dopiero po 50 latach kłamstw i zaprzeczeń – w kwietniu 1990 r.

Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie z klas humanistycznych I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim i przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej złożyli wieniec i zapalili znicze pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Komunalnym.

Dyrektor szkoły Ewa Grodzka przypomniała zebranym o tragedii i cierpieniu Polaków, które Św. Jan Paweł II porównał do Golgoty – Golgoty Wschodu – Golgoty Polskiego Narodu. Dyrektor przedstawiła zebranym kolejne etapy powstawania szczególnego miejsca pamięci. które powstało z inicjatywy dyrekcji, nauczycieli historii i księży katechetów z I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim oraz życzliwości i pomocy władz i mieszkańców Radzynia.

W kwietniu 2009 r. został posadzony Dąb Pamięci. Jeden z 21 tysięcy 857 dębów posadzonych w ramach Ogólnopolskiego Programu KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, który w 2008 r. został objęty honorowym patronatem przez ówczesnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – prof. Lecha Kaczyńskiego.

Celem Programu było uczczenie pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu.

Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko.

Radzyński Dąb rośnie ku pamięci porucznika Tadeusza Borkowskiego, ur. w 1913 r. w Jaskach koło Radzynia Podlaskiego, zamordowanego 9 kwietnia 1940 r. Dąb posiada certyfikat o numerze 778.

W kwietniu 2012 r. powstała Tablica Pamiątkowa z nazwiskiem porucznika Tadeusza Borkowskiego.

11 kwietnia 2014 r., w kolejną rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej Krzyż Katyński poświecił ksiądz prałat Roman Wiszniewski – proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, dziekan dekanatu radzyńskiego.

Uczniowie przedstawili biografię porucznika Tadeusza Borkowskiego i uczcili jego pamięć minutą ciszy.

Na zaproszenie dyrekcji i Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przy I LO na uroczystość przybyła Halina Padjas, córka porucznika Tadeusza Borkowskiego.

Podczas kameralnego spotkania w szkole - państwo Padjasowie podzielili się z młodzieżą wspomnieniami o ojcu. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję, wysłuchać lekcji żywej historii, wzbogaconej zdjęciami i oryginalnymi dokumentami, będącymi pamiątkami po por. Borkowskim. Pomysłodawczynią i organizatorką spotkania była Monika Nowicka – nauczycielka historii i opiekun Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przy I LO.

160419-katyn-1160419-katyn-2160419-katyn-3

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Kupię mieszkanie
piątek, 19 kwietnia 2024
noimage
Sprzedam nieużytki rolne i siedlisko
niedziela, 14 kwietnia 2024