Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 kwietnia 2024 imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Chcą muzeum w katowni UB/GESTAPO przy ulicy Warszawskiej

Michał Maliszewski   
czwartek, 05 marca 2015 08:00

Inskrypcje na murze W poniedziałek 2 marca o godzinie 18.00 w sali radzyńskiego kina Oranżeria odbyła się projekcja diaporamy z inskrypcjami zachowanymi w katowni na Bulwarach.

Zdjęcia i montaż pokazu slajdów wykonali Dariusz Magier i Paweł Żochowski. Cały projekt zamknęli pod nazwą „Areszt Urzędu Bezpieczeństwa w Radzyniu Podlaskim”.

- Diaporamę stworzyliśmy w ramach projektu naukowego i dokumentacyjnego – rozpoczął Dariusz Magier. - Pomyśleliśmy sobie, że do tego budynku nie każdy może wejść, bo są to prywatne mieszkania i ludzie niechętnie udostępniają klucze do tych piwnic, czemu się w sumie nie dziwię. Po drugie cały czas boimy się, że coś się może z tymi napisami wyrytymi przez więźniów stać, więc postanowiliśmy je udokumentować, by jakoś je zabezpieczyć historycznie – tłumaczył autor diaporamy.

Podczas wykładu przed pokazem slajdów Dariusz Magier informował o dramatyzmie, jaki odczuł po zobaczeniu inskrypcji - Te zestawienia nazwisk z kreskami oznaczającymi ilość dni wywołują przerażenie. Wyobraźmy sobie w tych warunkach śledztwa przesiedzieć tam tyle dni, ale jeszcze gorsze wrażenie robi zestawienie tego z tymi śmieciami, rowerami, butami i marynatami. To pokazuje, co myśmy zrobili przez te trzydzieści lat wolności z tym miejscem. Tutaj w Radzyniu mamy miejsce, gdzie wsiąkła krew, ból, strach i modlitwy tych ludzi, a nic się z tym nie robi. Ludzie w mieszkaniach komunalnych wykorzystują te piwnice by trzymać tam opał i każdego dnia możemy to utracić – skłaniał do refleksji autor Magier.

Organizatorzy prezentacji poinformowali również o akcji jaką prowadzą: - Próbujemy zainteresować wszystkich, którzy mogą pomóc w tym dziele, żeby tam stworzyć miejsce pamięci. Rozkręciliśmy akcję „Tak dla muzeum w katowni GESTAPO/UB w Radzyniu Podlaskim”.  Nie tylko, by wyrazić szacunek dla walczących o wolność do końca, ale również żeby to udostępnić mieszkańcom miasta, szkołom  edukacji regionalnej i dla turystów. To jest gotowe miejsce, by je eksponować. Takich budynków nie zachowało się zbyt wiele – mówił organizator.

Autorzy założyli profil na facebooku o nazwie „TAK dla Muzeum w katowni Gestapo/UB w Radzyniu Podlaskim”, w którym pokazują co się działo w budynku przy ulicy Warszawskiej 5A. Prawie 730 osób zgadza się z autorami i chcą, by w naszym mieście powstało takie muzeum.

A Wy co o tym sądzicie? Piszcie w komentarzach.

Warning: No images in given directory. Please check the directory!

Debug: given directory - https://iledzisiaj.pl/images/stories/aktualnosci-15/150303-diaporama

 

Komentarze  

 
#1 RE: Chcą muzeum w katowni UB/GESTAPO przy ulicy Warszawskiejenter 2015-03-05 15:42
Nie możemy oczekiwać, że Polska i polskość przetrwa , jeśli nie szanujemy krwi i męczeństwa naszych przodków . Nie może być wolnej Polski dla Polaków jeśli nie będziemy eksponować ich bohaterstwa . Jak tu potem się dziwić , że w świecie mówi się o "polskich obozach śmierci" . Dbałość o historię to pierwszy obowiązek państwa , na to nie powinno brakować środków . Nie ma prawdy historycznej , nie ma i nas .
 
 
#2 POPIERAM!nemo 2015-03-05 18:23
W pełni popieram ideę zachowania tego miejsca, zabezpieczenia przed możliwymi zniszczeniami, odrestaurowania, naukowego udokumentowania oraz udostępnienia do zwiedzania wszystkim zainteresowanym czy to w formie muzeum czy innego miejsca pamięci, które będzie żywym symbolem należnej czci dla ludzi, którzy za wierność ojczyźnie i swoim ideałom zapłacili najwyższą cenę.

P.S. Podpisuję się także pod słowami przedmówcy
 
 
#3 RE: Chcą muzeum w katowni UB/GESTAPO przy ulicy Warszawskiejuppage 2015-03-06 01:00
Jan Paweł II: "Naród, który zapomina o swojej historii, jest skazany na zagładę".
To miejsce trzeba ocalić, a przez to zachować pamięć o bohaterach.
 
 
#4 w pełni popieramyzzum 2015-03-06 11:59
Bardzo dobra inicjatywa myślę że należałoby też postarać się aby honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objął największy z żyjących Polaków - prezydent Lech Wałęsa. Spięłoby to klamrą pewien okres dziejów współczesnej Polski.
 
 
#5 muzeumbolo2 2015-03-08 15:14
:-| Czyn bardzo szlachetny tylko szkoda że tak pużno ,druga sprawa co na to nasza WŁADZA. :oops:
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Pokój  do wynajÄcia
Pokój do wynajęcia
wtorek, 16 kwietnia 2024